Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kız Lisesi’nden İstiklal Marşı ve bir ‘Harmandalı’
28 Şubat 2016 Pazar, 08:12
Bir anda gümbür gümbür yükselen İstiklal Marşımız gökyüzünde yankılanmaya başladı..
Marşımızı duyanlar adeta heykel kesildi. Marş bitti. O anlarda Atatürk Caddesi’nde de binlerce kişi tek yürek halinde yürüyordu. Ellerinde Türk bayrakları ve ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganlarını duyuyorduk.. 
 Bu anlamlı slogan aynı bandonun birbiri ardından çaldığı en güzel marşlarımızla sarmaş dolaştı... 
 Sonra bir ‘Harmandalı’ ki Allah Allah!.. Ki o Harmandalı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Bursa eski Belediye Binası salonunda onuruna düzenlenen gecede piste çıkıp dizlerini yere vura vura oynayarak fırtınalar estirdiği Harmandalı.. Yüreğim titriyor.. Önümde duvar dibinde sanki mıhlanıp kalmış yaşlı bir teyze sicim gibi inen gözyaşlarını siliyor.
Hiç beklemediğim bir anda yaşadığım müthiş dakikalar bunlar.. Bir yandan dalga dalga yükselen ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları. Bir yandan en güzel marşlar..


   
 Geçen 20 Şubat Cuma günü akşam saatleriydi.
Bir arkadaşımı ziyarete gidiyordum. Ressam Şefik Bursalı Caddesi’ni (eski Basak Caddesi) tırmandım. Tarihi Mahkeme Hamamı önünden geçiyordum ki, hemen karşıdaki Bursa Anadolu Kız Lisesi duvarlarının ardından önce İstiklal Marşımız sonra art arda diğer marşlarımız ve Harmandalı’nın coşkulu ritmi yükseldi durdu..
Okul öğrencileri ve kız öğrenciler kendi bandolarıyla bayrak töreni yapmışlardı. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz böylesine anlamlı bir törende kendi bandolarıyla törene farklı bir anlam kazandırırken duvarların arkasından da olsa buna tanık oldum.
Ve ne ilginçtir ki, aynı saatlerde de Atatürk Cad.’nde son terör olaylarına karşı Bursalılar’ın bir tepki yürüyüşü.. Ay yıldızlı şanlı bayraklarımız ve binlerce kişi dalga dalga bir sel gibi akıyordu caddede. 
Okulun bahçe duvarı dibinde mıhlanıp kalan yaşlı teyze ile birlikte farklı ve ferahlatan nefesler alıyor gibiydik.
Tebrikler Bursa Anadolu Kız Lisesi Bandosu. Yürekten tebrikler. Sağ olun-var olun benim canım kardeşlerim.

Yeni çıkan bir kitap

‘TÜRKİYE’DE FOTOĞRAFA MODERN VE ÇAĞDAŞ YAKLAŞIMLAR’:
Fotoğraf konulu araştırmaları olan ve kitaplarıyla tanınan Engin Özendes’in ‘Türkiye’de Fotoğrafa Modern ve Çağdaş Yaklaşımlar’ adlı kitabı Yapı Endüstri Merkezi Yayınları arasından piyasada. Kitapta Cumhuriyetimizin ilk yıllarından günümüze uzanan süreçte fotoğraf sanatında çağdaş çalışmalar yapmış sanatçılarımız tanıtılıyor.

Güzel sözler

“Gece ne kadar karanlıksa, yıldızlar da o kadar parlaktır.”
“Hayatın en hüzünlü anı, mevsimine kapıldığın kişinin bahçesinde açabilecek bir çiçek olmadığını anladığın andır.”
“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.”     
“Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz.”
(Teşekkürler Feridun AYDOĞAN)

Pazar neşesi

AFRİKA:
- “Genç çocuk babasına ‘Babacığım, Afrika’nın bazı yerlerinde erkeğin evlenene kadar karısını hiç tanımadığı doğru mu?’ diye sormuş.
Baba bir an düşünmüş ve şu yanıtı vermiş:
‘Evet oğlum ama bu her ülkede böyledir’.
(Teşekkürler Ecz. Ertan NEŞE)