Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Küçük Kumla’nın derdi bitmiyor!..
03 Haziran 2015 Çarşamba, 08:25
“Hani bir söz vardır; ‘deveye sormuşlar, senin boynun neden eğri?’ diye. 
Deve de ‘nerem doğru ki’ demiş..  
Bursamız’da da rahatsızlık veren konular var. Hangisini ele alayım diye düşünüyor insan.
Yaz geldiğine göre, öncelikle en güzel sahil şeridimiz olan Küçük Kumla sorunlarını yazayım. 
Burası yaz gelince 120 bin nüfusa ulaşıyor. Ama belediye hizmetleri çok gariptir ki Kumla’ya pek ulaşmıyor. 
Küçük Kumla’da iki sokak çeşmesi var. Başka yok. Yaz günleri çeşme başında yüzünü yıkamak için kuyruklar oluşuyor. 
Büyükşehir Bld. Bşk. ara sıra Evliya Çelebi’den alıntı yaparak ‘nitekim Bursa sudan ibarettir’ demesine rağmen yeterli çeşme yapılmıyor.  
Gemlik Bld. Bşk. da bu işe al atmıyor. Kumla’da çeşmeye hatta çeşmelere ihtiyaç var Ama bir tane de büyük bir meydan çeşmesi şart. Bu konudaki bir açıklama ile bu olumsuzluğun nedenlerini   öğreniz inşallah. 
Bundan dört yıl önce Sallabaş Köprüsü’nü yeniden yapmışlardı. Dereden gelen su kanalın bir kısmını yıkmış, öyle duruyor.
Gemlik-Kumla-Narlı-Karacaali ulaşımını yapan otobüsler tıklım tıklım. Otobüsler yetersiz kalıyor. Vatandaşlarımız üst üste, balık istifi gibi. 
Böyle olunca araçların içi mide bulandıran ter kokuları içinde. 
Gemlik iskelesinden belirli saatlerde hareket edebilecek bir gezi teknesi gibi Karacaali’ye kadar gidip gelecek, ring seferleri yapacak bir tekne çalıştıramıyorlar. 
Eskiden yaz aylarında motorlu kayıklarla Gemlik’ten Karacaali’ye kadar yolcu taşınırdı.. Bunu Büyükşehir Bld. Bşk.ı Recep Bey çok iyi bilir.
Bu uygulama tekrar başlatılmalı..  
Bir diğer konu; Antalya’da bir vatandaş yazlık yerlerde konser ve düğünlerde çok müzik sesleri gürültüsü oluyor diye mahkemeye başvurmuş. Mahkeme de konutlara kuş uçuşu 250 metreden yakın yerlerde bu etkinlikler yapılamaz diye karar verip Bld.’ne tebliğ etmiş. Bakalım Kumla ve çevresinde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca tüm belediyelere gönderildiği söylenen bu karar geçerli olacak mı?.
Meraklardayız doğrusu?. Saygılarımla..” - H.B

Orada ne yapılıyor?

“Osmangazi ilçesindeki, Güranlı Mahallesi ile, Yerkapı Mahallesi arasında Kaleboyu Caddesi var.
Yerkapı Mahallesi’ne yakın noktada geçenlerde yıkım vardı. Bu iş sırasında biraz basit önlem aldılar. Her taraf toz toprak içindeydi. Semt sakinleri rahatça soluklanamadılar. 
Bu surların olduğu yerde yıkılan eski evin arkasına dehlizle giriliyordu. Duvarı yıkılınca bu sur eklentisini, 2 Mayıs 2015 tarihinde tahta perde ile kapattılar?..
Bu inşaat kime ait?. Çünkü yıkımdan sonra nedense buraya her inşaata konulan bir tanıtım levhası konulmadı. 
24 Nisan 2015’te de Ukome kararı ile Kaleboyu Caddesi araç trafiğine kapatıldı. Bu konuda girişlere birer tabela konuldu.
Neden, niçin, bunu maalesef kimse bilmiyor. Orada neler yapılıyor veya yapılacak?Yetkililer acaba bu konu hakkında bir açıklama yapabilirler mi?.
Kemal BAŞEREN

Pirinç Han kaderine mi terk edildi?

“Bursa Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz Bursa’da bulunan tarihi eserlere tekrar hayat vermek için yoğun gayret içindeler.
Fakat gerçekten de tarihi nitelikleri bulunan Pirinç Han ne yazık ki kendi kaderine terk edilmiş bir halde.
Hanın ortasında bulunan bahçede kafeler iç içe bir yerleşim durumunda..
Fakat benim dikkatimi çeken Pirinç Han’ın üst katına çıkan merdivenler ve üst katın tamamında adeta hiç temizlik yapılmaması.  Çünkü her taraf toz, çöp ve çeşitli atıklar içinde. Çok üzücü bir manzara var yani.
Akşam, hava karardıktan sonra da üst katın merdivenleri ve koridorları göz gözü görmez derecedeki karanlık bir dehlizden farksız.
Şehrimizin merkezinde ve geniş bir iş-ticari alan içinde kalan Pirinç Han’a gerekli ilgilinin gösterilmesi gerekiyor.
Hatırlatmayı görev bilirim. Saygılarımla..
Ziya TAŞKINGİL