Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kulak çınlamasına karşı klasik müzik dinleyin
20 Aralık 2014 Cumartesi, 07:42
Halk arasında ‘biri beni andı’ diye tabir edilen kulak çınlamasının sebebi o kadar da basit değil. 
Kulak çınlaması kafa kaidesindeki seslerin kişi tarafından algılanması anlamına geliyor.  
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Özge Çağlar kulak çınlaması hakkında: 

“Kulak çınlaması olan kişilerde çınlama genellikle gece daha çok hissediliyor. Etraf daha sessiz oluyor ve kişi çınlaması ile baş başa kalıyor. Hastalara bu noktada önerim, yarım saat klasik müzik dinlemeleri. Çünkü insan sesi olmayan klasik müzik, çınlamayı bastırıyor’ diyor ve  şunları ekliyor:
“Kulak çınlamalarının en sık rastlanan nedeni kulaktaki kirdir. Tiroit yüksekliği ve düşüklüğü, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar da çınlamaya neden oluyor. Demir eksikliği, vitamin eksikliği gibi kendini belli eden hastalıklar da kulak çınlaması yapabiliyor. Kulak çınlamasının diğer nedeni iç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi.  Kulakta, dış tüy hücrelerinin fonksiyonu bozulduğunda, denge sağlayamadığı için vertigo ya da çınlama gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.
Çınlama özellikle yaşlı hastalarda daha sık görülüyor. Nedeni de kronik hastalıklar için kullanılan düzenli ilaç tüketimi. Belli bir yaş sonrası işitme yetisinin  azalmasıyla, sıklıkla kulak çınlama sesi de algılanmaya başlanabiliyor. Özellikle ileri yaşlardaki hastalarda çınlamanın en büyük sebebi işitme azlığına bağlı olarak gelişiyor.”

Genç Star müzik 
yarışması bu gece


Osmangazi Belediyesi’nin bir süre önce düzenlemiş olduğu ve ilk elemeleri geniş bir katılımla ve büyük bir coşku ve heyecan fırtınası içinde gerçekleştirilen ‘Genç Star Liselararası Müzik Yarışması’ finali bu gece Marinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi, Osmangazi Salonu’nda yapılacak..
Saat 19.30’da başlayacak büyük ses yarışmasında finale kalan liseli müzik sevdalıları hazırladıkları eserleri jüri önünde yorumlayacaklar.
Hepsine bol şans!..

Güzel sözler

- “Sadece parayı değil, her şeyi sayıyoruz. Sevinçlerimizi, acılarımızı, sevdiklerimizi, sevmediklerimizi, kazançlarımızı, kayıplarımızı... Ve saydıkça, azalıyor hayatımız!.”
- “Pişman olduklarımız çoğaldıkça ‘merhaba’lardan korkar olduk..”
- “Seni seviyorum’dan daha güzel bir cümle de var. ‘Sana güveniyorum.’ Çünkü herkes herkesi sevebiliyor ama herkese güvenemiyor.”
- “Ayrıldıktan hemen sonra kendini başkasının kollarına atana ‘rezil’, alkole bırakana ‘sefil’, zamana bırakana da ‘asil’ denir.” -G. Vidal
- “Okul ile yaşam arasındaki fark şudur: Okulda önce dersleri alır sonra sınava tabi olursunuz. Hayat ise önce sınavını yapar dersini sonra alırsın” - Tom BODETT
(Teşekkürler Turgay ÜNTUT) 

Yeni
kitaplar


OYA BAYDAR’DAN: Gençlik konulu ilk romanı yıllar önce Hürriyet Gazetesi’nde tefrika edilen ve büyütk bir ilgiyle karşılanan, o günden sonra da pek çok önemli esere imza atan ünlü yazar Oya Baydar’ın ‘Yetim Kalacak Küçük Şeyler’ isimli beklenen yeni romanı Can Yayınları’ndan çıktı. 
Anlık duyularla anlatılan bir yaşam öyküsüne yer verilen eser ilgi çekici bir otobiyografik roman. 

VERGİLER HAKKINDA: Avukat ve eski Hesap Uzmanı Ersin Nazalı’nın Vergi Hukuku’nun Vergi Yargılama ve Vergi Ceza boyutunu örneklerle detaylı şekilde ele aldığı ‘Hukukun Vergisi-1’ adlı kitabı çıktı.
Kitaba ücretsiz olarak sahip olmak isteyenler http://www.ersinnazali.com/hukukunvergisi adresindeki formu doldurabilir.

Cumartesi neşesi

TEMEL:- “İdama mahkum olan Temel’e son arzusunu sormuşlar.
‘Beni oğlumun yanına gömün’ demiş.
‘Ama senin oğlun halen ha-yatta, yaşıyor’ denince hiç düşünmeden hemen şu yanıtı vermiş:
“Olsun... Ben onu beklerum!..”

ARABA:- Dursun koşarak Temel’in yanına gitmiş ve ‘koş Temel biri senin arabanı çalıyor.’
Temel hızla fırlamış yerinden. Geri döndüğünde Dursun ‘yakaladın mı hırsızı’ diye sormuş?:
‘Yakalayamadum ama arabanın plakasinu aldum!..”

Huzurlu olan 
huzur verir!..


“Sen huzurlu olduğunda, insanlar sana yaklaşır;
Huzursuz olduğunda ise uzaklaşır..
Bu o kadar fiziksel bir olaydır ki; kolaylıkla gözlemleyebilirsin.
Ne zaman huzurlu olsan, herkesin sana yakın olmak istediğini hissedeceksin;
Çünkü huzur, etrafında bir titreşim yaratır.
Etrafında huzur halkaları hareket edecek ve her kim yaklaşırsa, bir ağacın gölgesine girip, rahatlamak ister gibi, sana daha yakın olmayı arzu edecek.
Unutma; başkalarına ancak sahip olduğun şeyi verebilirsin.
Sen mutluysan, sadece orada bulunman bile, diğer insanların mutluluğunu tetikleyecektir.” (Teşekkürler Tevfik VOLKAN)