Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Medeni ülke, çevreyi temiz tutan ülkedir
01 Mart 2012 Perşembe, 09:11
"Geçenlerde Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne yolcu uğurlamaya gittim. Dönüşte aracımla otopark çıkışından kuzeye, Demirtaş Köprülü Kavşağı'na yöneldiğimde buraların çöplük ve adeta virane gibi hali beni çok üzdü.
Acaba bu şehri yönetenler çok güzel hizmetler yaparken buralar niçin bu halde diye kendime sormadan edemedim?.
Her gün yüzlerce otobüs ve binlerce yolcunun giriş çıkış yaptığı Terminal'in çıkışındaki düzensiz hal Bursamıza hiç yakışmıyor. Gelen yabancıların şehir hakkındaki ilk izlenimi kent ve terminal girişleridir.
Doğa, tarih şehri Bursamıza Terminal'den giren konuklar bu hali gördükleri zaman, herhalde bu şehirde temizlik ve çevre koruma bilinci yok diyorlardır.
Bursa'ya Ankara yolundan girişte de yol kenarları poşet, pet şişe, naylon vb, otobüslerden bırakılan ambalaj çöplerinden geçilmiyor. İstanbul girişi yol kenarlarında yine bol miktarda naylon poşet, pet şişe atık vaziyette.
Tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için;
1-Büyükşehir Belediyesi veya ilgili Belediye Terminal çevresi çöplerini acilen toplatmalı, buralara çöp atılmaması için gerekli önlemi almalı ve bu konu sık sık denetlenmelidir.
2-Terminal girişi trafik çizgilerinin Yalova yolunda olduğu gibi standardı
yüksek şekilde oluşturulmalıdır. (Ankara Terminal giriş yolu ve diğer şehirler örnek alınabilir)
3-Şehir girişleri ayda bir temizlenmeli çöp ve pet şişelerin yollara atılmaması için uyarı levhaları konmalıdır.,
4-Umuma açık doğal piknik alanlarına yeterli miktarda çöp bidonları konulmalı, ayda bir de olsa temizlik elemanları tarafından buralar temizlenmeli.(insanlar çöpleri gördükleri zaman buraya çöp atılmış diye kendi çöplerini de atıyor)
5- Yaz aylarında yoğun ziyaret edilen Mudanya, Gemlik sahil şeritlerin (Eşkel ve Küçük Kumla) temizliğinin daha sık yapılması ve önlem alınması; Kestel, Cumalıkızık, Misi Köy gibi açık piknik alanları temizliğinin sıkça yapılması için gerekli önlemler şarttır.
Acizane görüşüm böyle. Medeni ülkeler çevrelerini temiz tutan ülkelerdir. Bu olumsuzlukların giderilmesi Büyükşehir Belediyemize, şehrimize ve tüm Bursamıza değer katacaktır.
Gereğinin yapılması dileği ile."
- Adının açıklanmasını istemeyen bir okurOsman Gazi Heykeli neden karanlıkta?

"Şehreküstü Meydanı'ndaki bir sağlık kuruluşunda rahatsızlığım nedeniyle tedavi olurken dikkatimi çekti. Kaldığım oda Şehreküstü Meydanı'na bakıyordu.
Bu meydanda görkemli bir Osman Gazi Heykeli var. Ama heykel geceleri karanlıklar içinde kalıyor.
Halbuki Osmanlı'nın temelini atan ve bu ilçeye adını veren önemli bir şahsiyetin heykeli geceleri de projektörlerle aydınlatılmalı ve çevresi de düzenlenmeli.
Bursa'da tarihi yapılar aydınlatılırken Osman Gazi Han heykelinin karanlık içinde kalması doğrusu anlamsız.
Bu manzaranın ne kadar üzücü olduğunu görmek isteyen belediye başkanlarımız civardaki hastanenin üst katlarından bir gece incelese meselede ne kadar haklı olduğumu rahat anlayabilirler.
Saygılar."
Mehmet ÜNALDIYayalar kendini çimlere atıyor

"Ankara Caddesi'nde İsabey trafik lambalarının hemen yanında çektiğimiz bu fotoğrafta görüldüğü gibi hemen her yağışta biriken sel suları yüzünden yayalar  kaldırımda yürüyecekleri yerde kendilerini hemen yandaki çim alanlara atıp yürüme zorunda kalıyorlar. Çok biriken sele giren araçların sıçrattıkları pis sulardan artık kurtulmamızı istiyoruz."
Cemalettin SÖNMEZYıldırım Belediyesi ve bir gerdanlık!..

"Aylar önce köşenizde yansıttığım bir gözlemimde Setbaşı Köprüsü üzerinden Yeşil yönüne giderken sağ tarafta İpekçilik Caddesi üzerinde bulunan bir apartmanın sıvasız tuğla duvarlarının göründüğünü, bu manzaranın tarihi-turistik Yeşil ve Emirsultan'a giden ana aks üzerinde hiç güzel olmadığını belirtmiş ve apartman duvarının sıvanması için ilgililerin bina yönetimini uyarmasını rica etmiştim.
Bunun üzerine Yıldırım Belediyesi'nden gelen ve yayınladığınız bir cevabi yazıda konunun incelendiğini, apartman yönetimine gereken sıvanın yaptırılması için uyarı yapıldığı belirtilmişti.
Ancak aradan koskoca bir yaz sezonu geçtiği halde henüz hiçbir gelişme yok.
Yıldırım Belediyesi'nden bu konuda bir kez daha gerekli uyarıyı yapmasını rica ederim.
Ayrıca Büyükşehir Belediyesi'nden de bir ricam var.
Tophane yamaçlarının bir an önce ele alınması ve düzenlenmesi gerekir. Bu arada Arap Şükrü Sokağı üzerinde, yamaçta kalan eski ahşap evlerin de 'giydirilme' yöntemiyle ihya edilmesi gerekir. Çünkü burada yaratılacak bir güzellik, turistik açıdan Bursa'ya asılmış bir değerli gerdanlık gibi durur.
Tarih ve turizme önem verilen bu güzel kentimizde önerilerime ilgi gösterileceğini umuyor, saygılar sunuyorum."
Ecz. Oryal KAHRAMAN


Can kayıpları yaşanılmadan

"Yeni Yalova Yolu’ndaki Özdilek tesislerinin bulunduğu kavşaktaki trafik sinyalizasyon lambalarına uymak istemeyen bazı kurnaz sürücüler hemen mağazaların önündeki alana dalıp oradan yollarına devam ediyorlar.
Bu suretle de yaya kaldırımından geçen insanların can güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye atıyorlar.
Kurnaz bir taksi sürücüsü buradan geçerken arkasından gelen başka bir kurnazın
sürdüğü jeep taksiye çarptı.
Yetkilileri uyarıyorum; can kaybı yaşanmadan buraya önlem alınmalı."
Ekrem H.PEKER
Kimya Müh.
Araç girişi yasaklansın

"Pirinç Han arkasındaki Esir Dede Türbesi önünden araç girişinin trafiğe kapatılmasını istiyoruz.
Çünkü buraya gelip araç park edenler çok. Bu da işyerleri önlerinin tamamen kapanması demek. Yürüyecek yer kalmıyor, müşterilerimiz engelleniyor.
Sokak trafiğe saat 10.00 ile 18.00 arasında kapatılsın, diğer saatler yine açık bulundurulsun.
Çünkü İvazpaşa Camii ve Pirinç Han esnafı olarak çok fazlasıyla mağduruz.
İsteğim, buradaki tüm esnaf arkadaşlar içindir."
Saygılarımla.."
Abdülkadir GÜRCAN
Okurlara önemli bir notumuz var

Değerli okurlar;
Gönderilen tüm sorun ve dileklerin altında okurumuzun açık ad, adres ve telefon no'su olması şart.
Okurlarım adlarının açıklanmasını istemiyor olsa bile bu bilgileri şikayetlerine ekleyip altına (adım yayınlanmasın) şeklinde not yazmalı.
Kimlik bilgilerini yasalar gereği eğer adli makamlara istenirse veriyoruz.
Genel ilkelerimiz doğrultusunda bu bilgiler yoksa e-mail, mektup ve faksları yayınlamıyoruz.
Anlayışla karşılanacağını umar, sorunlardan uzak günler dileriz.
- E.ÖYolumuza ışık gelsin

"Birkaç yıl önce gönderdiğim e-posta'da Avrupa şehri Bursa'nın aydınlatma sorunlarına değinirken Yasemin Park'ta yaşadığımı ve Panayır yolunun karanlık olduğunu, çok kez yaya, bisiklet ve motosikletleri son anda fark edip büyük kazalardan kıl payı döndüğümü yazmıştım.
Yazımı yayınladıktan kısa süre sonra o yol aydınlatıldı. Ama çok daha yoğun  trafiğe sahip eski Demirtaş yolu hala karanlık.
Hele bu mevsimde, gün erken kararınca ve hava da yağışlı ise ve üstüne bir de karşı şeritten gelen araçlar eklenince yolu görmek imkansız. Aniden önünüze bir taşıt çıkarsa her şey için çok geç olabilir.
İlgililer belki bundan habersiz. Acilen önlem alınması gereğini düşünüyor ve buradan onlara seslenmek istiyorum:
Lütfen yolumuza ışık gelsin.
Saygılarımla."
Serhan ALTUĞOtopark ücreti için 24 imza
"Ahmet Hamdi Tanpınar Caddesi civarında işyerlerimiz var.
Çoğumuz ihtiyaç dahilinde araç park etmek zorunda kaldığımız için işyerlerimiz önündeki otopark alanına günlük 5 TL. ücret ödüyorduk.
Belirlenmiş otopark alanı dışına park edersek de bu kez trafik polisi 72 TL. ceza yazıyor.
Tüm bunlara rağmen zorlukla ödeyebildiğimiz 5 TL. enflasyon oranının % 9-10 hesaplandığı ülkemizde şimdi % 40 zamla7 TL.'ye çıkarıldı.
Önceleri Belediye'ye ek kaynak sağladığı ve iş alanı ve işçi istihdamı sağladığı için güçlükle de olsa ödemeye çalıştığımız bu fiyata yapılan zammı tüm esnaf kabul etmiyoruz.
Çok kere siftahsız işyerimizi kapatırken böylesine hesapsızca yapılan zam kararının geri çekilmesini istiyoruz.
Yetkililerin şikayetimizi dikkate alarak soruna çözüm getirmesini diliyoruz."
Çevre sakini 24 imza sahibi esnaf