Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Nilüfer adeta bir sanatçı fabrikası
02 Eylül 2018 Pazar, 08:13

Mutlu pazarlar değerli okurlar...Sanat ve sanatçı kenti Bursa'ya dramadan, heykele, resimden, seramiğe, piyano, bağlama ve gitara kadar birbirinden yetenekli genç sanatçımız daha katıldı.
Nilüfer Bld.'nin yaz dönemi Sanat Atölyeleri'ne katılan 700 kursiyer farklı branşlardaki eğitimlerle güzelliklere güzellikler kazandıracaklar.
Yaz döneminde 14 branştaki eğitimler Konak Kültürevi, Altınşehir Gençlik Merkezi, Yüzüncüyıl Eğitim ve Sanat Merkezi ile Beşevler Gençlik Merkezi'nde yapıldı ve 700 kursiyer katıldı.
Farklı yaşlardaki sanat tutkunları, dramadan heykele, seramikten, müzik eğitim çalışmalarına, piyanodan, bağlama ve resimden çocuk Latin dans ile elektro gitar için ciddi eğitim aldı.
İlçe Bld. Bşk.'ı Mustafa Bozbey, Nilüfer'i sanat kenti haline getirip herkesi sanatla buluşturmak istediklerini belirtirken "biz farklı etkinliklerle halkın tüm
kesimlerini sanatın farklı dallarıyla buluşturacağız" diyor.
Kurslar kış döneminde de var. Kayıtlar yarın başlıyor. Konak Kültürevi, Altınşehir Gençlik Merkezi, Beşevler Gençlik Merkezi, Barış Spor ve Gençlik Merkezi, Yüzüncüyıl Eğitim ve Sanat Merkezi'ne başvurulabilecek.
Ayrıca 452 45 00, 413 15 10, 443 10 42 ve 413 03 72 no'lu telefonlardan da detaylı bilgi alınabiliyor.

Antalya'ya mutluluk transferlerine devam

Özel Bursa Anadolu Hastanesi'nin sevilen hekimlerinden iç hastalıkları uzmanı Doktor Harun Yılmaz ve eşi Ayşegül Yılmaz'ın birbirinden güzel kızları Yağmur ve Merve, kısa aralarla Antalya'ya, mutluluk transferleri yaptılar.
Baba mesleğini seçen kızları dahiliye uzmanı Doktor Yağmur, Antalya Eğitim Hastanesi'nde görev yaparken aynı sağlık kuruluşunda acil servis hekimlerinden Doktor Çağrı Karaman ile yaşamını birleştirmişti.
Endüstri Mühendisi olan Merve Yılmaz da, bundan böyle Akdeniz güzelliklerini eşiyle artık mutlu bir yaşam içinde sürdürecek.
Çünkü o da Antalya Eğitim Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olan Doktor Remzi Can Çakır ile dün gece Ballo Salonları'nda kalabalık ve seçkin bir davetli kitlesinin bulunduğu törende dünya evine girdi.
Aile büyüklerinin örnek bir ev sahipliği sergilediği gecede genç çiftlere ve tüm Yılmaz, Karaman ve Çakır ailelerine mutluluklarının devamını diliyorum.
Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine..
Gökten üç elma daha düştü.
Biri genç evliler Karaman, biri Çakır-'lar biri de aile büyüklerinin başlarına.

Yeni çıkan bir kitap

'HEP FAZLASIDIR ANNEM': - Anneler ve kızları arasındaki muhteşem bağı anlatan sıcacık bir öykünün kitabı: 'Hep Fazlasıdır Annem'
Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayınlanan resimli öykü kitabında küçük bir kızın gözünden annesi anlatılıyor.
İçimizi ısıtan bu öyküde, anne-çocuk arasındaki o özel bağı ve annelerimizin nasıl hep fazlasıyla yanımızda olduğunu görüyoruz.
Özge Bahar Sunar'ın bu güzel eserini Özlem Isıyel rengarenk ve çarpıcı
resimlerle süsledi.

Pazar neşesi

'ÜNİVERSİTE: Üniversitede fakültenin açıldığı ilk gün, dekan sınıfları dolaşırken
sınıfa girip 'Günaydın arkadaşlar' deyince öğrenciler hep birlikte 'günaydın hocam!' der.
Dekan gülümser ve 'Siz birinci sınıfsınız' diye konuşup şunları ekler:
"Bir hoca sınıfa girip günaydın dediğinde, eğer tüm öğrenciler 'günaydın, hocam!' diye karşılık verirse onlar birinci sınıftırlar;
Gazetelerini ortadan kaldırıp kitaplarını açarlarsa ikinci sınıftırlar;
Hocayı görmek için gazetelerinin yukarısından bakarlarsa üçüncü sınıftırlar;
Ayaklarını sıraya koyup gazetelerini okumaya devam ederlerse dördüncü sınıftırlar.
Hoca içeri girip 'günaydın' dediğinde ise bunu not alıyorlarsa master öğrencisidirler."
(Teşekürler S. UÇKUN)

730 sahipsiz can dosta yeni yuva

Yıldırım Bld. sokak hayvanlarının özellikle tedavisi ve sahiplendirilmesi konusunda çok duyarlı.
Tüm canlıların yaşama hakkına saygı duyan anlayışla çalışmalar yürütülürken ilçedeki Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi'ne gelen sahipsiz hayvanlar burada uzman veteriner hekimlerce muayeneden geçiriliyor. Tedaviye ihtiyacı olan canlılara derhal müdahale ediliyor.
Ardından hem iç hem dış parazit ve kuduz aşıları yapılan hayvanların ayrıca kısırlaştırma işlemleri de tamamlanıyor.
Sağlığına kavuşturulan ve kimlik kartları çıkarılan sahipsiz hayvanlar daha sonra ücretsiz şekilde sahiplendiriliyor. Yıldırım Bld. sahiplendirme kampanyası kapsamında 2018 yılının ilk sekiz ayında 730 can dostunu yeni yuva sahibi yaptı. Ayrıca yapılan çalışmalar neticesinde 4 bin 63 tedavi yapıldı.

Güzel sözler

"Bazen insanları kırmak gerekir; içinde ne olduğunu görmek için.."
"Hayatta daima gerçekleri savun, takdir eden olmasa da vicdanına hesap vermekten kurtulursun."
Che GUAVERA
"Bazen gerçekler duymaya ihtiyacımız olan en son şeylerdir."
"Dehanın yüzde biri hünerdir. Yüzde doksan dokuzu ise alın teridir" EDİSON
(Derleyen Erol GÜRÇAY'a teşekkürler)