Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
O güzel yollar ve derin yarıklar
21 Eylül 2015 Pazartesi, 07:10
“Hafta sonu Bursa Hayvanat Bahçesi’ne gittik.. 
Hayatımızda ilk kez gördüğümüz hayvanlar çok hoştu. Saatlerin nasıl geçtiğini bilemedik. 
Yürüme yolları genel anlamda kum idi, çoluk çocuk takılıp düşse de zarar görmüyorlardı. 
Çocukların bu kadar yoğun olduğu bir yerde zeminin kum olması çok güzel düşünülmüş. Yalnız, zemini kayrak taşı denilen taşlarla döşeli yerlerde taşlar arasındaki kumlar boşalmış ve bu yüzden ok derin yarıklar oluşmuş.
 
Çocuk ve yaşlıların olduğu kadar gençlerin de ayakları burada yürürken yarıklara takılarak burkulabilir ve hatta kırılabilir. 
Afrika Savana denilen kulübeciklerin önlerindeki taş yollar da hemen arkasındaki taş yol da böyleydi. 
Bence buraların acilen elden geçirilmesi gerek. Ya taşların arası çimento ile doldurulsun ya da taşlar sökülerek kum yapılsın. Ama yağmurdan ve meyilden kumlar kayıyor olabilir. 
Bu nedenle benim önerim kum olabilecek yerler kum olsun, kumun yağmurdan zarar görebileceği eğimli bölgelerde taşlar arası çimento ile kapansın. 
Konu bence bu güzel yerimiz için acildir. Yetkililerin dikkatine sunarım
Saygılarımla..”
Merve ÖZÇELİK

***

KABARTMALI BEYAZ ŞERİT


“Gemlik yolu üzerinde AS Merkez ile Kafkas Pastanesi arasındaki yaya üstgeçidi kaldırıldı ve toplam 6 şeritli gidiş geliş yolda yayalar için ‘bas-geç’ sistemli bir trafik ışığı konuldu.
Günün 24 saati devamlı akan trafiğe sahip karayolunda bas-geç sistemli trafik ışığı ne kadar güvencelidir?.
Gerekli yaya güvenliğini artırmakiçin trafik ışığına gelmeden önce yol üzerinde her iki tarafa da sürücüleri uyaran beyaz, kabartmalı şerit çizgiler konulmalıdır. Çünkü yorgun ve dikkati dağılmış araç sürücüleri de olabilir.
Dikkate sunarım.”
Vasıf GÜNGÖR

***

TEMİZLİK İŞÇİLERİ VE SAĞLIK SORUNU


“Bursa’da tüm çöp ve hastane atıkları vs. toplayan temizlik işçileri acaba mikrop ve çeşitli hastalıklara karşı sık sık sağlık kotrolünden geçiriliyor mu?.
Hastanelerde muayene, röntgen, kan tahlilleri vs. periyodik aralarla yapılmalı?. Çünkü onlar devamlı sağlıkları açısından tehlike altındalar.
Ayrıca temizlik işçilerinin mikroplara karşı iyi beslenmeleri de sağlanmalı. Sağlık konusunda titiz bir yaradılışım var. Bu nedenle temizlik görevlilerine bu konuda karşı önlem alınıp alınmadığını merak edip araştırdım ama yanıt alabileceğim bir makam bulamadım.
Toplum sağlığı açısından önemli olan bu durum hakkında bilgilendirilmek istiyorum.
Saygılarımla.” 
Kemal BAŞEREN

***

TEŞEKKÜR PANOSU

TEBRİKLER KAPALIÇARŞI


“Son zamanlarda yaşanılan terör olaylarında şehit düşen gençlerimiz, polis ve Mehmetçiklerimiz için yüreklerimiz yanıyor.
Geçen hafta başında alışveriş için Kapalıçarşı’ya gitmiştim. İnanın gözlerim doldu, Çünkü Kapalıçarşı esnafı bütün dükkanların önünü ve bu tarihi çarşımızı ay-yıldızlı şanlı Türk bayraklarımızla süslemişler.
Çarşı esnafının gösterdiği büyük hassasiyet gerçekten takdire değer..
Bütün esnaf kardeşlerimizi tebrik eder, şehitlerimiz ailelerine de sabırlar dilerim.”
Adının açıklanmasını istemeyen emekli bir tarih öğretmeni