Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Önlem almak için daha kaç kaza olması lazım?
13 Nisan 2015 Pazartesi, 07:59
“Bursalı vatandaşlarımızın pek çoğu 2009 yılında İzmir Karayolu üzerindeki Küçük Sanayi Bölgesi Belediye Otobüs Durağı’nda dikkatsiz ve kural tanımayan bir sürücünün neden olduğu trafik kazasını hatırlar..
Çünkü o facia unutulmaz. Acı bir olaydı. Büyük bir hızla seyrederken aracının direksiyon hakimiyetini kaçıran şoför buradaki durağa girmiş ve ölenler olmuştu.

Geçenlerde bu sefer Nilüfer BursaRay İstasyonu önünde meydana gelen kazada otobüs durağında bekleyen iki gencecik yavrularımızı kaybetmiştik. İçimiz acıdı bu olayda da.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, BOİ otobüs duraklarında araçlarının gelmesini bekleyen vatandaşların can güvenliğini sağlamak için acaba daha ne bekliyor? Daha kaç tane kaza olmalı, kaç vatandaşımız ölmeli?.  
Son olan trafik kazası Ataevler BursaRay istasyonundaki BOİ otobüs durağı idi. Sağ olsun Bursa Büyükşehir Belediyesi BOİ Müdürlüğü yetkilileri hemen yeni otobüs durağının tamiratına başlamış. 

Ama ya o hiç yere, ölüp giden canların tamiratı yapılabilecek mi?. Tabii ki hayır. Giden gittiğiyle kalmamalı.
Sayın yetkililere hatırlatır ve dikkatlerine sunar, gerekli olan önlemlerin artık alınması için harekete geçmelerini önemle rica ederim..” 
Saygılarımla..”
Feridun SÜLÜN

***

OONLAR OTURSUN EVLERİNDE(!)..


“Her geçen gün yeşil halk otobüslerinde görev yapan ‘bazı’ sürücüler hakkında çeşitli şikayetler yayınlanıyor. 
Ama bunları ne dikkate alan var, ne de herhangi bir iyileştirme yapılıyor. 
Vatandaşın bu tür şikayetlerine kim kulak veriyor veya verecek?. 
Bence bu konuya komşu kent Eskişehir’de olduğu gibi Valilik makamı da el atmalıdır. 
Çünkü yeşil halk otobüslerinde görevli olan ‘bazı’ şoförler yaşlı yolcuların beklediğini görünce duraklara girmiyor, onları araçlarına almıyor. 
Hatta daha da ileri giderek binebilen yaşlılara olumsuz tavırlar sergiliyorlar.. 
Bunlar yetmezmiş gibi, şimdilerde de engelli vatandaşlara aynı yakışıksız ve olumsuz davranışları göstermeye başladılar.. 
Engelli kartımı araçtaki validatör cihazına okutmama ve ibraz etmeme rağmen küçük düşürücü bazı hareketler yapanlar da var.. 
Oysa bizlere bu hakkı devletimiz veriyor. 
Bazen kendi aralarında engelli ve yaşlı yolcular hakkında ‘beleşçiler, ücretsiz binip geziyorlar. Ne işleri var onların dışarıda, otursunlar evlerinde’ gibi konuşmalar yapıyorlar.. 
Yetkililere sesleniyorum. Lütfen bu konuda artık gerekli önlemler alınsın. Ayrıca değerli Valilik makamının da bu tür şikayetler hakkında devreye girmesi sağlansın.. Saygılarımı sunuyorum..”
Kenan MUTLU

*** 

SOĞANLI KENTSEL DÖNÜŞÜM KOMEDİSİ


“Geçen günlerde köşenizde Osmangazi ilçesi, Soğanlı bölgesi ile ilgili bir okurunuzun yazısını yayınlamıştınız.
Yazı, benim de dikkatimi çekti. Aynı bölgede oturuyorum ve kafama takılan sorular var.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı iken Tabakhaneler bölgesini dericilerden arındırmış ve buraya ‘Sıcaksu Kentsel’ dönüşüm tabelaları, proje panoları dikmişti.
Fakat bizler burada güzel şeyler olacak diye beklerken Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar döneminde bölgemiz dönüşe dönüşe hurdacıların çöplüğü haline dönüştü.
Daha birkaç ay önce Sayın Başkan Dündar gazetelerde sayfa sayfa ‘Soğanlı Kentsel Dönüşüm’ projesini anlattı. 
Burası da dönüşe dönüşe hurdacıların yanı sıra adeta arabalı açık hava meyhanesini andırır bir hale geldi..
Aceba bizler ‘kentsel dönüşüm’ü yanlış mı anladık?.
Ve emniyet güçlerine de bir anımsatmada bulunmak istiyorum:
Alkollü araç kullanmak artık serbest mi? Çünkü bazı kişiler araçlarıyla Soğanlı meydanına geliyor. Alkol alıyor ve sonra da araçlarıyla bir sağa, bir sola zikzaklar çizerek yola çıkıp gidiyor.
Sade bir vatandaş olarak şikayetimin dikkate alınmasını ve gerekli iyileştirme ve kontrollerin yapılmasını dilerim.”
Adının açıklanmasını istemeyen bir okur

***

DİKKALDIRIM'DA KÖPEK SÜRÜLERİ


“Hayvanları ve özellikle köpekleri çok severim.
Hafta içinde Çekirge semti, Dikkaldırım mevkiindeki Dobruca  Yolu, 19. Gül Sokak’ta bulunan bir yakınımı ziyarete gittim.
Fakat arabamı park edip dışarı çıkacaktım ki çevremi aniden büyük bir köpek sürüsü çevirdi. Yaklaşık 20/25 tane iri köpeği görünce inanın çok korktum. Aracımdan bu nedenle de inemedim.
Sayın ilgili makam sahiplerini uyarıyorum. 
Ben köpekleri bu kadar sevdiğim halde köpek sürüsünden çok korkup aracımdan inemiyorsam, aniden böyle bir durum karşısında kalan ve okullarına gidip gelen küçük çocuklar ne yapacak?.
Lütfen önlem alınsın..”
Çevre sakini bir okur