Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ortapazar elektrik sistemi tam müzelik!
25 Ocak 2015 Pazar, 08:22
“Ortapazar Caddesi’nin yarısı ve bazı ara sokaklar bir haftadır geceleri çok karanlık.
Daha önce de Mollagürani Mahallesi ve Osmangazi Mahallesi’nde bulunan elektrik sistemi çok eski eşi benzeri olmayan demir direkler ve arap- saçına dönmüş tellere tanık olmuştum..
Kurumun bu konuya bakış açısı da daha vahim;
Şöyle ki; kurumun müşteri hizmetleri ‘sistemin yenilenmesi için 30 yıl geçmesi gereklidir, her hat yer altına alınamaz’ gibi vahim bir açıklaması  oldu.
Ortapazar Bursa şehrinin ilk kurulduğu bölgedir.
Semtin elektrik sistemi direkler ve hatlar en ez 50 yıllık ve ısrarla tekrarlıyorum birçok elektrik direğinde eski zamandan kalan aydınlatma armatürleri atıl durumda asılı durmakta ve bir müze değeri taşımakta.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe mahallemize özel bir önem göstermiş ve hatta ‘Bizim Mahalle’ projesi kapsamında adeta bizlerle komşu olmuştur.
İlgili elektrik kurumunun bölgemize ilgisiz ve duyarsız kaldığı apaçık ortadadır.. Sayın Başkan Recep Altepe’nin tarihi bölgemizdeki tüm elektrik sisteminin yenilenmesi ve enerji hatlarının da yeraltına alınmasında yaptırıcı etkisinin olacağından hiç şüphem yoktur.
Zaten, bu da tarihi bölgemize verdiği önemin devamı olacaktır..
Aklımıza bile getirmek istemeyiz ama olası bir yangın, dar ve bitişik nizam şeklindeki eski yapılanmanın da etkisiyle büyük ve onarılmaz bir facia ile sonuçlanabilir.
İlgili kurumu 50 yıl sonrasında yatırım yapmaya davet ediyorum.” 
Saygılarımla..” 
-  Semt sakinleri adına 
Alp GÜNALP

‘Sen milletvekili olacak adamsın!.’

“Osmangazi ilçemizde bulunan İsmetiye semtinde oturuyor ve sosyal etkinliklere ilgi duyuyorum. 
Duyarlı bir vatadaş olarak yaşanan bir sıkıntıyı dile getirmek ve ilgililere aktarmak istiyorum.
Her gün işime giderken Demirtaş Mahallesi’nden servisle geçiyorum. Orada oturan arkadaşlar servise binmek için yağışlı havalarda ayakları ıslanmasın, çamur içinde kalmasınlar diye yolu uzatıp başka bir noktadan servis aracımıza ulaşmak zorunda kalıyorlar. 
Onların çektiği çileyi görebilmek ve anlamak adına geçenlerde ben de yolu uzatıp o duraktan servise bindim. 
Nehir gibi akan sel suları içinden geçmek zorunda kaldım. Islandım. Köşeniz için fotoğraflar da çektim.İşyerime sırılsıklam ayakkabılarla geldim. Arkadaşlar neden bu durağa geldiğimi sordu. Amacımı söyleyince ‘sen milletvekili olacak adamsın’ dediler. 
Evet ben hizmet etmeyi severim. Rabbim bana nasip ederse bir gün belediye başkanı da milletvekili de olabilirim, niye olmayayım?. 
O zaman vatandaş çile çekmesin diye sadece sel sularıyla ilgili değil, her konuda gece-gündüz çalışırım. Saygılar sunarım.” 
Orcun BARBAROZ
Anadolu Partisi ve 
Bursaspor İsmetiye Tem.Bşk.

Örnek bir terminal

“Uzun zamandır görevim gereği yurtdışında idim.. Hafta başında yurduma ve Bursam’a döndüm.
Doğduğum şehre giriş yapıp otobüsten inince çok şaşırdım. Çünkü Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki çok olumlu değişiklikler hemen dikkati çekiyor. Her taraf tertemiz pırıl pırıl. Gürültü-patırtı da yok.Yolcu kapmaya çalışan yazıhane görevlilerine de rastlamadım.
Bu manzara bu kentin bir evladı olarak beni çok mütehassis etti. Kıvandım. Çünkü pek çok otobüs termineline de yıllar sonra örnek teşkil edebilecek bir yapıya bürünmüş bizim Terminalimiz.  
Sayın ilgilileri tebrik ediyorum. 
Aynı titizliğin devamını dilerim.”
Melih SABANCIOĞLU

O çukura küüüt diye 
bir daldık aman Allah!


“Kış yapacağını bu sene de yaptı. Önümüzde daha en az iki ay kış var. 
Bu kış Büyükşehir Bld. yollara habire tuz döktü. Ertesi gün yine döktü, yine döktü yolları böylelikle açık tuttu. 
Ama o dökülen tuz ne oldu?.. Tabii asfaltta derin çukurlar oluşturdu. 
Geçenlerde arkadaşımın aracıyla dolaştık. Ama o çukurdan kaça, bu çukurun yanından geçe eski Yalova Yolu’ndaki eski çöplüğün orada bir çukura bir daldık ki aman Allah!.
Çukuru göremedik çünkü çukurlar tamamıyla su doluydu. Çukuru görebilme imkanın yok.
Doğru dürüst bir yol sanıyorsun ve tam geçerken ‘küüüt’ diye bir sesle o çukurun içindesin. 
O çukurun 20 metre ilerisinde de başka bir araç sağa çekilmiş. Şoförü teker değiştiriyor. Bu durumlarla keyfimiz kaçtı. Bizim lastik de hasar gördü. Tamire götürdük. 
Tamirci ‘abi bu lastik pert olmuş, yamanmaz’ dedi. 
Başka bir tamirciye de ‘lastik hurdaya çıkmış. Yanaktan yarılmış’ dedi. 
Kim bilir o çöplüğün yanında pazar günü kaç kişinin lastiği berbat oldu?!. 
Halbuki yolda meydana gelmiş bulunan o çukur geçici olarak çakılla, molozla dolduruluverseydi veya çukura gelmeden şoför arkadaşları ikaz eder mahiyette bir işaret konsaydı hiç üzülmezdik ve bu yazıyı da yazmazdım tabii.
Saygılarımla..”
H.B