Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Paran yoksa, öl git arkadaş!..
10 Aralık 2012 Pazartesi, 09:57

5/12/2012’de işyerimde öğleden sonra ani bir boğaz ağrısı başladı. Mesai saati olduğu için aile hekimimizin bulunduğu Akpınar Mh.’ne gitmem biraz sorun olacağı için yakınımızdaki Elmasbahçeler Sağlık Ocağı’na gideyim dedim.
Fakat buradaki görevli Akpınar Mh.’nden olduğum için bakamayacağını söyleyerek beni muayene etmedi.
Bu kez az ilerideki Şükraniye Sağlık Ocağı’na gidip bir de orada şansımı denemek istedim. Ama aynı şekilde orada da muayene için sırada kimse olmamasına rağmen bana bakamayacaklarını söylediler.
Görevli hekimler de emir kulu. Onları kınamak istemem ama bu sistem yanlış ve değiştirilmeli.
Çünkü uygulamanın özeti şu:
İşyerinden izin al. Akpınar Mh.’ne git, muayene ol ve tekrar geri dön. Yol ve muayene süreci; etti mi size 105 dk!.
Veya varsa paran, git eczaneye al bir ilaç. Paran çoksa özel polikliniğe git, muayene ol. Eğer hiç birini yapamıyorsan öl git arkadaş!.
Bu ne Allah aşkına?. Vatandaş olarak benden her ay SGK primi kesilecek ama gel gelelim bir sağlık ocağında muayene olamıyorum!.
Bazen TV’de izliyoruz ya hastane hastane gezdirildi diye. Bu da böyle bir şey olsa gerek.”
- Adının açıklanmasını
 istemeyen bir okur

**************************************************************

Giyimler serbest bırakıldı. Fakat!..

“Öğrenciler için gönüllerine göre serbest giysi uygulaması başladı. Bu çok yanlış. Çünkü okul formaları resmi bir giysidir.
Formalar, öğrenci hangi okula gidiyor, bunu belirtir. Doğrusu da budur.
Yeni uygulamada öğrenciler çeşitli ve marka giysiler giyecek. İyi giyinenlerle  ekononomik sıkıntıdaki ailelerin çocukları iyi giyinemeyecek. Bu da okulda öğrnenciler arası ayırıma neden olacak. Ruh sağlığı bozulan öğrenciler bile olabilir. Hatta okulundan soğuyup öğrenime veda edenler bile olacak.
Oysa resmi giysiler birer gurur kaynağıdır. Yetkililerin konuyu bir kez daha irdelemeleri yerinde olacaktır. Saygıyla.”       

Erdoğan EVCAN

****************************************************************

Alo, burası Büyükşehir

B 35/K:- “28/11/2012’de yayınladığınız ‘Fidansoy’a B 35/ K için önemli rica’ başlıklı okur talebi incelenmiştir.
Tüm lastik tekerlekli araçların sefer saat ve güzergâh şemaları yolcu yoğunluğuna göre, bütünleşik bilet sistemi verileri doğrultusunda belirleniyor.
Toplu taşımada daha iyi hizmet için BBB Ulaşım Daire Bşk. ve BURULAŞ’ça oluşturulan Proje Koordinasyon Merkezi otobüs hatlarını belirli aralıklarla değerlendiriyor. Konu Proje Koordinasyon Merkezi’ne iletilip değerlendirmeye alınmıştır.”
HHH
E HARFİ:- “9/10/2012’de yayınlanan ‘E harfi nereye gitti? başlıklı okur uyarısı incelenmiş türbe tabelasındaki eksik harf ilgili birimlerimizce yerine monte edilmiştir.”
HHH
ARAÇLAR EZİYOR:- “9/11/2012’deki ‘Demir direkler yüzünden bacağımdan yaralandım’ başlıklı okur şikayeti incelenmiştir.
Bu gibi yerlere konan demir direkler vatandaşların talepleri doğrultusunda sürücülerin yol kenarına araç park etmemeleri için yapılmıştır. Amaç yayaların yürüyüş yollarının araçlar tarafından kapanmasını engellemektir. Yazıda önerilen plastik delinatörler şehrin muhtelif yerlerinde var fakat yaya yollarındaki parklanmayı önleyememektedir. Nedeni; araçların delinatörleri ezip üzerlerinden geçerek park yapmalarıdır.
Yeni çalışmalarımızda sunulan öneri dikkate alınacaktır.”
HHH
ASANSÖR:- “23/11/2012’de ‘Camlar tuz buz, idrar kokuyor’ başlıklı yakınma üzerine Acemler üst geçidindeki özürlü asansörü incelenmiştir.
Maalesef bazı vatandaşların kötü kullanımları sonucu çok çirkin görüntüler oluşuyor. Bunun kontrolü için asansör bakımı yapan firma sözleşmesine haftada iki kez temizlik yapması maddesi konmuştur.
Özellikle Acemler üstgeçidi her gün kontrol ediliyor. Camın değişimi için çalışma başlatılmış, uygun şartlar bekleniyor.  
Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.”
Büyükşehir Bld.Basın
Halkla İlşk.Şb. Md.

*************************************************************

Ortapazar Cad.’ne lütfen biraz dikkat

”Sorunlarımızı köşenizden yetkililere aktardığınız için teşekkür ediyorum.
Bursamız’ın güzide okullarından     Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenim gören bir öğrencinin velisiyim.
Bu yıl okula başlayan oğlumu okul arası ve çıkışlarda gizli de olsa takip etmeye çalışıyorum. Okulun bulunduğu bölgede gördüğüm manzara beni oldukça korkutuyor ve çok üzüyor.
Çünkü sokak aralarında ve okulun bulunduğu Ortapazar Cd.’nde özellikle öğle arasında çocuklarımız kız-erkek ellerinde birer sigara ve yiyecekleriyle içler acısı bir görüntü veriyor!
Aralarında zaman zaman yaşadıkları kavgalar ve sürtüşmeleri ise sanırım bu semtte bilmeyen yoktur.
Evim ve işyerime uzak olduğu için orada gördüklerim maalesef bunlar.
Bu okulda öğrencisi olan tüm velileri duyarlı olmaya çağırıyorum..
Güvenlik ekiplerine de bir uyarıda bulunmak istiyorum. Daha vahim görüntü ve olaylar yaşanmaması ve gençlerimizi bu ortamdan uzaklaştırmak için okul çevresindeki sigara ve içki satışı yapılan bayilerin sıkça         kontrolü gerekir.”
Adının açıklanmasını
istemeyen bir veli