Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Pusetler kapatılmalıdır!..
22 Temmuz 2016 Cuma, 04:41
“Pınarbaşı Mh.’nde oturuyorum. 
Semtimize çalıştırılan 4/İ-4/A hat no’lu otobüslere bazı anneler bebe pusetlerini kapatmadan koyunca sorun yaşanıyor.
Diğer toplu taşım araçlarında da bu durum var ve çözümlenemiyor.
Çünkü; 4/İ ve 4/A hatlı toplu taşım araçları akşam saatlerinde çok yoğun oluyor. Araçların kapasitesi yetersiz kalıyor. Bebe pusetleri kapatılmadan araçlara konulunca olanlar oluyor. Pusetler araca sokulmadan önce muhakkak kapatılmalıdır.

Ayrıca; bu sıcak günlerde yolcuyu rahatsız eden bir durum da kliması olmayan veya çalıştırılmayan araçlarda yaşanıyor. İnsanlar kan ter içinde kalıyor; bunalıyor. 
Bazı toplu taşım araçlarının seferleri ise bazen 30 dk. bazen 45 dk. aralıkla yapılıyor. Trafik yoğunluğu, güzergahlardaki devamlı park eden araçlar çok yerde dar olan yolları, daha da daralttığı için bu sorunlar bitmiyor.
Bunların yaşanılmaması için tüm yetkililerin duyarlı olmaları gerekiyor. Saygılarımla..” 
Kemal BAŞEREN

‘Bursa’nın ufak tefek taşları’

“Unutulmaz güzellikteki bir Bursa türküsünde geçtiği gibi ‘Bursa’nın ufak tefek taşları’yla belediyemiz her yerleri kaplıyor. 
Örneğin Prof. Tezok Caddesi’nde Tayyareci Mehmet Ali Caddesi’ne kadar olan kesimde 30 santim kalınlıktaki asfalt kesilip taş döşendi. Böylece üç şerit gidiş üç şerit geliş olan yolumuz iki şeride indi. Kaldırımlarımız şimdi yolumuzdan daha da geniş bir hale geldi!.
Belediyeler yolları genişleteceğiz diye istimlak kararı alarak bazı binaları yıkadursun ama bu uygulama acaba ‘kaldırım yapacağız’ mı demek oluyor?. 
Bursamızda araç sayısı mı azaldı da yollar böylesine daraltılıp duruyor?. Trafik akışında ambulanslar da bu yüzden sakışıp kalıyor, itfaiye arazözleri de.
Bu durum acaba neden hiç dikkatlere alınmıyor?.
Evet, ‘Bursa’nın ufak taşları bir uçtan bir uca daralıyor yolları!.”
H.B.

“Terminal için bir önerim var”

“Bursa’ya gelen insanları ilk önce karşılayan yer olan Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde bence büyük bir eksik var.
Terminal’de her şey düzenli olmasına rağmen bu eksikliğin ilki; Terminal önünde çiçek dikilmiş geniş alan.
Bu alana büyük ve çok hoş bir süs havuzu yaptırılmalı. Çünkü Bursamız bir ‘su şehri’ olarak tanınır ve bilinir.
Kentimizin önemli arterlerindeki kavşaklara süs havuzları ve fıskıyeler yaptırıldığı gibi Terminal’e de böylesi bir havuz çok yakışır.
Ayrıca ikinci önemli dilek-önerim de bu alanda uygun bir noktaya M. Kemal Atatürk’ün güzel bir büstü konulmalı ve kaidesine de ‘Gidemediğin yer senin değildir’ sözleri yazılması.
Büyükşehir Bld. Burulaş ve Terminal yönetimine saygılarımla sunuyor, konuya duyarlılıkla yaklaşılmasını diliyorum...”
Zerrin ULUKALE

Yazık oldu o fidanlara

“Beşevler bölge parkında kış çiçeklerinin bulunduğu alanlarda birkaç karış yüksekliğinde onlarca çam fidanı yeşermişti. 
Parkın bu bölgesinde gölge veren ağaç sayısı az olduğundan acaba bunlar dikilir, park daha da yeşillenir mi diye ümit ettim... 
Ama bir sabah baktım ki fidanların yerlerine yaz çiçekleri dikilmiş. Fidanları ise göremedim. Sanırım sökülüp atıldı. Bu fidanlar parkın uygun noktalarına dikilse çok mu kötü olurdu? Onca fidana çok yazık oldu..”
Kenan ÖZTÜRK