Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Şaha kalkan bir iş makinesi!..
01 Nisan 2016 Cuma, 07:08
“İnşaat çalışması, yol onarımı, enkaz ve hafriyat işlerinde onlarca kaza sorumsuzca bırakılan iş makinelerinden kaynaklanıyor. Çocukların aracın üzerine çıkması veya operatörün kaza ile dokunulan kepçe çatal, hidrolik çalıştırma kollarına dokunma sonucu altında kalarak ağır yaralanan, sakat kalan, ölen çocuklar ve yoldan geçenler var. Ekteki fotoya dikkat. BUSKİ kepçe operatörünün yaptığına bir bakın!25.3.2016.. Saat 12.10.. Bursa Yıldırım İmam Hatip Tatbikat Camii girişinde park edilmiş bir iş makinesi. Ve saat 13.10 hala yerinde. Operatör belki camiye gitmiş. Allah kabul etsin. Ama makine etrafında bir görevli ara ki bulasın. Bir iş ve sosyal hukuku uzmanı olarak ve çalıştığım kurumllarda gördüklerimde:
1- Bir iş makinesi, kepçesi, istifleme, yükleme araçları ve tırnakları yukarıda bırakılamaz.
2- İş bitiminde park etmeden önce kepçe ve çatallar aşağıda ve yerde bırakılır.
3- İş makinesi kullanacaklar, operatör eğitimi alır.Bu da bilinir.
4- İş makinesi çalışanlarına işe girerken çalışma ve iş güvenliği formları imzalatılır.
5- Bu araçlarda çalışanlar bu kurallara uymazsa iş akitleri tazminatsız feshedilir.
Ekteki foto için BUSKİ bizim değil, taşeronun aracı derse ben de, BUSKİ’nin kontrolörü nerede diye sorarım?.
BUSKİ kendi işleri veya yüklenicilerin yaptığı işleri ciddi şekilde denetlemelidir. Önlem önlemdir.  
Saygıyla.”
N. ŞENGÜL

Çam ağaçları hiç boğazlanır mı?.. 


“Hürriyet Cad. Ziraat eski Okulu ile Ertuğrul Sağlam Spor Tesisleri arasındaki bahçe zemini yükseltilince onlarca çam ağacının dipleri bir metrekare genişlikte açılıp derinleştirildi. Bu derinliklerin üzerine şimdi demir ızgaralar konmuş. Ancak demir ızgaralar ağaçların gövdesiyle öylesine yapışık ki boşluk yok. Ağaç gövdeleri adeta demir halkayla boğazlanmış gibi. Ağaçlar gelişemez, genişleyemez.
Ufak bir fidan dikildiğinde bile gelişmesi için onun yanına konan sopaya  hafifçe bağlanır veya lastik bir apartla bu iş sağlanır.
Buradaki uygulama ise çam ağaçlarını boğazlamaktan başka birşey değil. Bu konuda bilmediğimiz birşey varsa uzmanlardan açıklama bekliyorum.”
E.Ö

100’e yakın çam neden kesildi?


“BursaRay’ın Uludağ Üniversitesi’ndeki son istasyonunda İzmir yolu tarafına doğru olan kesimde yemyeşil, güzel bir çam ormanı vardı. 
10 gün kadar önce geceleri kimseler görmeden yapılan çalışmalarla yaklaşık 100’e yakın çam ağacı kesildi. 
Ağaçların yerinde şimdi yeller esiyor. Açılan alana kırmızı toprak döküldü?. Bu ne iş, bu ne acımasızlık?. Niye kesildi o ağaçlar, öğrenmek istiyorum.”
Şakir AKGÜN

Demirtaş’a lütfen ilgi


“Belediyemiz kapatıldıktan sonra mahalle statüsüne kavuştuk.. Ama bununla birlikte Demirtaşımız hizmet alamaz oldu. 
Planlanan hizmetlerden de bölge halkı haberdar edilmeden, fikri sorulmadan bir şeyler yapılmaya çalışılıyor.. Köşenizden Osmangazi Bld.’nin Demirtaş’a gerekli ilgi ve özeni göstermesini dileriz. 
Saygılarımızla.” 
Fatih TEZEL