Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sarışın güzellerden lunapark için katkı
12 Temmuz 2015 Pazar, 08:56
Mutlu pazarlar sevgili okurlarım.  Hafta içinde her gün bu köşede yaşadığınız çeşitli sorunlara, problemlere yer veriyorum.
Bugün ‘pazar keyfi’ diyerek bunlara ara verelim ve Letonya’ya kadar uzanalım..
Çünkü birbirinden güzel sarışın ve hayırsever kadınların ilginç bir festivali var.  
Letonya’nın efsane şehri Riga’da yapılan Sarışınlar Festivali dün başlamış.. 
Halkın büyük kısmının sarışın olduğu Letonya’daki festival, katılımcılara farklı bir eğlence hizmetiyle gelir elde etmek ve bu geliri, Letonya’nın yoksul halkıyla paylaşma amaçlı. Örneğin; son Sarışınlar Festivali’nin tüm geliriyle engelli çocuklara lunapark yapılmış.
Sarışınlar Festivali’nin en önemli özelliği festivale sadece sarışın kadınların katılması. Letonya Sarışınlar Birliği’nce düzenlenen festivalde katılımcıların doğal ya da yapay sarışın olmasının önemli olmadığı ama herkesin sarışın ve pembe kıyafetli olması gerekiyormuş.
Festivalin en keyifli yanı ise yarışmalar. Bu yarışmaların en ünlüsü dünyaca ünlü sinema yıldızı Marilyn Monroe’ya en çok benzeyen ve en güzel köpeğe sahip olan sarışının seçilmesi. Festivalin en can alıcı ve belki de en çekici yanıysa festivalin sonunda. Gün boyu süren geçiş töreni ve yarışmaların ardından tüm katılımcılar sabahın erken saatlerine kadar süren plaj partisinde müziğin ve eğlencenin tadını doyasıya çıkarıyormuş.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde festivaller düzenlenirken bunun hayırlı bir iş için gerçekleştirilmesi bana çok ilginç geldi. 
Siz ne dersiniz sevgili okurlar?.

Güzel sözler

*- “Dostluk; unutulmayacak kadar güzel ve sadece ender insanlarla yaşanacak kadar özeldir.”
...
*- “Dostlarımı azalttım. Bir de baktım düşmanlarım da azalmış.”
...
*- “Ben elindeki değeri kaybedince bilenlerden değil, değer verdiği için kaybedenlerdenim.”
...
*- “Dostluk para gibidir; elde edilmesi kolay, korunması zordur!”
...
*- “Gerçek dostlar yıldızlara benzer, karanlık basınca ilk onlar görülürler.”
...
*- “Sahte dost sabuna benzer; ellerini temizledikten sonra seni unutur ve ayağını 
kaydırmaya çalışır.”
(Teşekkürler Şükran TARIMER)

Yeni çıkan kitaplar

‘DÜN,BUGÜN,YARIN’: Dünya sinemasının efsane yıldızlarından Sophia Loren, otobiyografisinde annesi ve babasının olumsuz ilişkilerinden beyazperdeye ilk adım atışına kadar ve Hollywood’da üne kavuşmasından Oscar Ödülü alışına kadar yaşamındaki tüm önemli dönüm noktalarını anlatıyor.
Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından hazırlanıp çıkarılan bu ilginç kitabı Eren Yücesan Candey dilimize çevirdi..
Ünlü sinema yıldızı hakkında bilmek istediğiniz her şey ‘Dün, Bugün, Yarın’ isimli kitapta.

‘TEKSTİLE GİRİŞ’:- TEKSAD (Tekstil Aratırmaları Derneği) Başkanı kimya mühendisi ve araştırmacı yazar Ekrem Hayri Peker, bir süredir üzerinde titizlikle çalıştığı ‘Tekstile Giriş’ isimli kitabını yayınladı. Tekstil, tekstil ürünleri ve kimyasalları hakkında çok detaylı araştırmaların yer aldığı kitaptan edinmek isteyenler ekrempeker gmail.com adresinden kendisine başvurabilirler. 
             
‘KARAGÖZ İLE BOŞVERİN BENİ’:- Ünlü tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy, Ortaoyuncular Yayınları arasında çıkardığı yeni kitabı ‘Karagöz ile Boşverin Beni’ ile kendinden yine övgüyle söz ettiriyor.

Pazar neşesi

ALKOLİK CİMRİ:  “Çevresindeki arkadaşları arasında cimriliğiyle ünlenen adam her gece gittiği meyhanede o gece epeyce fazla kaçırmış.. Etrafındaki tüm arkadaşlarına ve hiç tanımadığı kişilere bile istedikleri kadar bol bol içki ısmarlamış.
Adam gecenin ilerleyen saatlerinde aldığı fazla miktardaki içki nedeniyle kendinden geçmeye başlarken garsonu çağırmış yanına ve:
‘Aman evlat, beni ayıltacak bir şey yok mu?.. Git hemen al getir. Fena olmaya başladım ben’ deyince garson gülümsemiş ve:
‘Ayıltacak birşey olmaz mı hiç beybaya?!.. Az sonra hesabınızı getireceğim. Hemen şip-şak ayılırsınız!.” 

(Teşekkürler Rıza ITIR)