Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Satranç, tavla ve hayat
24 Ekim 2015 Cumartesi, 08:33
Emekli İngilizce öğretmeni Sn. İlhan Ateş okumayı, yazmayı çok sever. Yabancı yayınları da. Ve tercüme ettiği ilginç konuları köşemizden paylaşır. İşte bunlardan biri daha. Teşekkürler Hocam:

“Eski zamanlarda Hint İmparatoru, satranç takımını yazdığı bir mektupla hediye olarak Pers İmparatoru’na göndermiş.
Mektubunda oyunla ilgili hiçbir açıklama yapmazken şöyle bir mesaj yazmış:
‘Kim daha çok düşünüyor,  Kim daha iyi biliyor, Kim daha ileriyi görüyorsa O kazanır.
İşte hayat  budur...’Pers İmparatoru, bunun üzerine dönemin en zalim veziri olan Buzur Mehir ile bu mesajı paylaşıp ondan oyunu çözmesini ve kendisinin de karşılık olarak Hint İmparatoru’na hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini istemiş.
Vezir haftalarca çalışmış ve gönderilen satrancın her taş hareketini ve oyunu çözmüş. Sonra on günde tavlayı icat edip imparatora sunmuş. Pers imparatoru’nun başveziri Buzur Mehir tarafından 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu, yıllardır dünyanın en popüler oyunlarından biri. 
Zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanan oyunun zamana böylesine direnmesi son derece etkileyici. Yani;
Senenin birliği olarak tavla bir tane; 4 köşesi 4  mevsimi; tavlanın içindeki karşılıklı 6’şar hane 12 ayı; pulların  toplamı ayın 30 gününü; siyah-beyaz pullar gece ve gündüzü; karşılıklı 12’şer hane de günün 24 saatini simgeliyor.
Hint İmparatoru’na satranca karşılık olmak üzere tasarlanan tavla oyunuyla birlikte gönderilmek üzere şöyle bir mesaj da hazırlanır:
‘Evet, Kim daha çok düşünüyor, kim daha iyi biliyor, kim  daha ileriyi görüyorsa o kazanır. Ama biraz da şans gerekir. İşte hayat budur..’ 

Yeni çıkan kitaplar

 ‘KİM BULDUYSA ONUNDUR’:
- Stephen King’in merakla beklenen ‘Finders Keepers’ adlı romanı ‘Kim Bulduysa Onundur’ adıyla Altın Kitaplar Yayınevi tarafından Türkçeye kazandırıldı. Gerilim romanlarının usta ismi Stephen King ‘Kim Bulduysa Onundur’ ile yazar-okur ilişkisinin sınırlarını zorluyor. 
‘Bay Mercedes’ romanının devamı niteliğinde olan ‘Kim Bulduysa Onundur’ yazarlığın gücüne ve edebiyatın bir hayatı nasıl değiştirebileceğine dair sarsıcı bir roman olarak okurlarıyla buluşuyor.

Güzel sözler

*- “Başkalarını iğnelemek veya onları susturmak için okumayın.. Daha iyi düşünebilmek ve düşüncelerinizden sonuç çıkartabilmek için okuyun..” 
*- “İyi güne aldanıp dostlarım çok sanmayın.. Unutmayın; gerçek dostu, kötü günde tanırsınız.” 
*- “Dostlarımı azalttım.. Bir de baktım düşmanlarım da azalıvermiş..” (Teşekkürler Nesrin S.)

Cumartesi neşesi

BİLET:- “Köyden kente gelen genç kız ilk kez bir sinemada film izlemek istiyordu. Gişeden biletini aldı. 
Birkaç dakika sonra geri dönüp bir tane daha aldı. 
Sonra bir bilet daha, bir daha... 
Gişedeki görevli dayanamadı, “Karaborsa yapıyorsun galiba kardeş. Bu kaçıncı bilet alışın?..” 
Genç kız sıkılarak “içeride bir deli var galiba. Tam kapıdan girince biletimi yırtıyor. Ben de gelip yenisini almak zorunda kalıyorum!”
(Teşekkürler Vedat ERMAN)