Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Savaş kimi vurur?..
22 Nisan 2012 Pazar, 09:51
Pazar yazılarımıza 'savaş'lı bir başlık.. Ama konumuz Suriye meselesi falan değil.
Bu savaş, güzel bir savaş..
Savaşın güzeli olur mu demeyin.. Oluyor!.
Çünkü hedefinde geleceğin aydınlık genç kızlarına katkı var..
Sözü uzatmadan konuya girelim:
Bursa Soroptimist ve Uludağ Soroptimist Kulübü üyesi hanımların toplum yararına hizmetleri hiç bitmiyor.
İçlerinde doktor, avukat, öğretmen, ressam, kimyager, modacı, mühendis vb. önemli mesleklerin sahibi çalışan hanımların biraraya geldikleri her iki kulüp tiyatro etkinliklerine de imza atıyorlar.
Hafta içinde bu kez 'Savaş Kimi Vurur?' adlı oyunla Konak Kültür Merkezi sahnesinde başarılı bir performans sergilediler.
Seçkin bir davetlinin izlediği oyunu, yakın geçmişte AVP Devlet Tiyatrosu sahnesinde sergilenen ve büyük ilgi toplayan Bursa'nın kurtuluşundan bir kesiti canlandıran 'Pürşide-i Siyah' adlı oyunun yazarı kulüp üyesi Zerrin Tığlıoğlu kaleme aldı.
Oyunu AVP Devlet Tiyatrosu eski Müdürü Feyha Çelenk her zamanki başarılarını yineleyerek sahneledi.
Mesleklerinde başarının zirvesinde olan oyuncular kimlerdi derseniz, onlar Bursa'da hemen her kültür ve sanat hareketi içindeki saygın isimler..
Sıralayayım:
Deniz Gökçen, Tülin Gökçe, İmre Erten, Seda Sümer, Muammer Durak, Berna Banu Benöz, Fatoş Öztürk, Gülden Güler, Zülfiye Günöven ve anne-kız bir arada oynayan Deniz- Nesrin Turşucular. Tümü de gökler dolusu alkış aldı o gece..Ve sahnede seve seve ter döktüler...
Çünkü her iki kulüp de yaklaşık otuz başarılı kız öğrenciye devamlı burs veriyor ve o gecenin geliri de burslara katkı olacak.
Oyunun teması; Büyük önder Atatürk'ün  Anadolu kadınına verdiği yüksek değeri yansıtan ve 'dünyada hiç bir ülkeninin kadınları ülkesi için emek vermez' şeklindeki sözleriyle bütünleşiyor.
Soroptimistlerin bu etkinliğinde B-PLast sponsor olmuş. Takdire değer.
Özenle hazırlanan oyun davetiyesi üstündeki resim de Bursa İl Kültür eski Müdür Yardımcısı ressam-şair Emre Erten'e ait.
Oyun şimdi turne önerileri de alıyor.
Bu nedenle Bursalı çalışan meslek sahibi sanatsever hanımlar aydınlığın genç kızlarına katkı için yakında Anadolu turnesine de çıkabilirler.
Mesleklerindeki üstün başarıyı bu kez sahnede usta birer aktris olarak sergileyen hanımlarla Bursa Soroptimist Kulüp Başkanı Tülin Gökçe ve Uludağ Soroptimist Kulübü Başkanı ressam Nihal Çubuk'a alkış!..
Aydınlıkları hiç eksilmesin!..Vay gidi bacaksız

İşadamı berberiyle sohbetteyken kapı önünde paspal bir çocuk belirir. Berber, iş adamının kulağına 'bu çocuk var ya, dünyanın en aptal çocuklarından biri. Bak dikkat et şimdi...' diye fısıldar. Sonra çocuğa seslenir: 'Ali, buraya gel!'
Çocuk hemen gelir aptalca sırıtmayla onları selamlar. Berber bir elinde 5 diğer  elinde 50 liralık banknotu çocuğa uzatırken sorar: 'Hangisini istiyorsan alabilirsin? '
Çocuk 5 liralık banknotu hızla çekip alır.
Berber işadamına döner ve gülerek: 'Gördün mü? Sana söylemiştim' der.
İşadamı sokağa çıktığında az ileride Ali'yi görür. Yanına gidip neden 50 lira yerine, 5 lirayı aldığını sorar.
Çocuk hiç de aptalca olmayan bir sırıtmayla yanıt verir:
'Eğer 50 liralığı alırsam oyun biter!'
 (Teşekkürler Namık ARTAN)


Güzel sözler

Uçurtmalar, rüzgar kuvvetiyle değil, bu kuvvete karşı uçtukları için yükselirler."  W. Churchill
Yeni bir iş haftası belki güçlü rüzgarlarla şimdiden başınızı döndürmeye başladı. Ancak onun kuvveti bizi daha da yükseklere taşıyabilir.. Herkese yüksek başarılarla dolu iyi bir hafta dilerim.."
(Teşekkürler Sedat BERİŞ)Gel de deme

Bursa'da ipekböceğinden ipekli kumaş üretilirdi. Tarih oldu.. Şimdi 'İpekböceği  Tramvay' yapıyor.
..
Sonu inşallah ipekböcekçiliğine benzemez.
**
UMSMİB Başkanı Orhan Gencoğlu 'tarım ayağa kalkarsa cari açık kapanır' diyor.
..
İyi de ovada yükselen beton yığınlarını nereye taşıyacağız patron?.
**
Seksi şarkıcı Rihanna, Hawaii tatilinde şelaleye girmiş ve bikinisinin üstünü çıkarıp serin sularda şen şakrak çocuklar gibi oynamış..
...
Hawaii'den haberler hep havai, pek havadan sudan!..