Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sayın Bozbey bu soruna lütfen el atın!
31 Ocak 2012 Salı, 08:34
"Nilüfer ilçemizdeki Ataevler semtinde trafik akışı oldukça fazla dar bir caddemiz var.
Bu caddemizin adı Yılmaz Akkılıç Caddesi'dir. Caddenin baş tarafında kısa zaman önce yapılan büyük bir sitenin alt katına da büyük bir market açıldı.
Marketin önü ve yaya kaldırımı bu markete ait bir otopark olarak düzenlendi.
Ama bununla da yetinilmedi ve karşı tarafındaki yeşil ve çamlık alan kenarındaki kaldırım da tamamen sıfırlanarak mıcır döküldü ve orasını da otopark haline getirdiler. Yani bu daracık caddede yaya kaldırım namına bir şey kalmadı. Üstelik sıfırlanan kaldırımın olduğu yerde bir de açık Belediye Otobüs Durağı mevcut idi.
Kaldırılan ve mıcır dökülerek oluşturulan yaya kaldırımın bir ucuna çöp konteynırları da konuyor.
Bir Nilüfer sakini olarak her açıdan örnek gösterilen ilçemizde yaya kaldırımında 20 metre kadar uzunluğu olan bir bölümün tamamen kaldırılarak gelişigüzel bir otopark haline getirilmesini doğrusu çok fazlasıyla yadırgıyorum. İsteyen istediği kaldırımı kırıp dökerek otopark yapabilir mi? Devamlı olarak buraya araç park edilmesinden doğan bir başka problem ise otobüsünü bekleyen vatandaşların nerede duracağı. Daracık caddeye inip gelen geçen araçlar arasında mı beklesinler, yoksa park eden araçların arasına sıkışıp kalarak mı?. Böylesi durumlara karşı oldukça titiz davranan Nilüfer Btlediyesi'nin bunu nasıl görmediği ve daracık bir caddede elzem olan yaya kaldırımının tamamen kaldırılmasına nasıl izin verdiği veya göz yumduğu da semt sakinleri olarak hepimizin merak konusu.
Yaya kaldırımı olmadığı için vatandaşlar açısından çok tehlikeli bir hale gelen Yılmaz Akkılıç Caddesi'nin durumunu Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey'in dikkatlerine sunar, sıfırlanan kaldırımda otopark haline getirilen kesimde herhangi bir kaza veya felaket yaşanmadan tekrar kaldırımların yaptırılmasını rica ederim.
Saygılarımla.." -
Süleyman GÜLEÇ'Kaldırımdan yürürüm ben' diyenlere uyarı
"Muradiye Yıldız Kahve önünde geçtiğimiz aylarda bir çalışma başlatılmıştı. Kaldırımı epey derince bir vaziyette bırakıp gittiler. Ama o kaldırımımız hala, tehlikeli bir vaziyette öylece duruyor!
Özellikle akşam saatlerinde 'kaldırımdan yürürüm ben' diyen birilerinin bu çukura düşmesi kaçınılmaz olabilir.
Ama pek çok vatarndaşın iyi ki (!) kaldırımda yürüme alışkanlığı yok.
Bu tehlike sunan çalışma tamamlanıp kaldırım kullanıma sunulursa hiç de fena olmayacak.
Saygılarımızla.."
Armağan KÜSMEZYaya üstgeçidi göle dönüyor

"Merhum Büyükşehir eski Belediye Başkanımız Hikmet Şahin döneminde Acemler yaya üstgeçidinin bozuk asansörü ve çirkin yazıları ile ilgili olarak bir uyarı yazımı yayınlamıştınız..
Neticede uyarıda söz konusu ettiğimiz olumsuzluklar için gereken çalışmalar bir gün sonra hemen yapılmıştı.
Yine aynı üstgeçide dikkat çekmek istiyorum:
Yağışlı günlerde Acemler yaya üstgeçidi gölden farksız bir hale geliyor. Çok soğuk havalarda da burada birikmiş bulunan yağmur, kar suları tehlikeli boyutlar içiren buzlanmalara neden oluyor.
Yaya üstgeçidi tabyasına bakım ve onarım gerekiyor.
Dikkate alınıp gerekli çalışma yapılmasını rica ederim."
Saygılarımla..
Eşref TURHAN
UEDAŞ'çı vatandaşa soruyor: 'Hala orası yapılmadı mı?..'
"Osmangazi İlçesi, Adnan Menderes Mahallesi, Oğuzhan Caddesi No:44' te ikamet ediyorum.
Berat Sokak ve Oğuzhan Caddesi kesişiminde bir sokak aydınlatma lambası vardı. Ama bu bölgede yapılan bir çalışmadan sonra söz konusu ettiğim sokak lambası artık yanmıyor.
UEDAŞ Osmangazi Şube yetkililerine bizzat gidip durumumu anlattım ve ya sokak lambası faal hale getirilsin ya da bu direk kaldırılsın dedim.
Bana dilekçe ile müracaat etmemi söylediler.
Bunun üzerine 06.04.2011 tarihinde 3156 sayılı dilekçemle başvurdum.
Fakat neredeyse aradan 1 sene geçti hala bu konuda ne dönüş yapıldı ne de sokak lambası faal hale getirildi.
Birkaç defa telefon ile de aradım.. 'İlgileneceğiz' denildiği halde yine ilgilenmediler. Tekrar aradım. 'Gereğini yapacağız' dediler ve telefon numaramı aldılar..
Ama aradan bunca zaman geçtiği halde yine ne arayan var, ne de soran. Ben de çalışan bir insanım. Sürekli UEDAŞ'a bu sorun çözümlensin diye gitmek zorunda veya telefonla devamlı aramak zorunda değilim. Herkes kendisine düşen vazifeyi yerine getirmeli..
25 0cak 2012 tarihinde UEDAŞ'ın 233 14 00 nolu telefonundan dahili no'su 126'yı bir defa daha aradım. Tekrar durumu anlattım.
Kendilerine verdiğim dilekçe tarihimi söyleyince karşımdaki görevli bana telefonda 'hala orası yapılmadı mı?' diye şaşırmış bir halde cevap verdi. 'Evet yapılmadı' dedim. Tekrar numaramı istedi ve verdim.
Bu telefondan sonra, içimde 'artık yapılır, sokak aydınlatılır' umudu vardı ama yine de yapılmadı...
Ben bir okurunuz olarak köşenizde yayınlanan şikayetleri hergün takip ediyorum. İlgili birimler bu şikayetlere sürekli dönüş yapıyorlar...
Umarım benim bu yakınmamla da ilgilenirler artık..
İlginiz için teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim..."
Kazım KARAKUŞYerkapı Surları restore edilirken...

"Tarihi Yerkapı Surları için Büyükşehir Belediyemiz bir müddetten bu yana restorasyon çalışmaları yapmaya başladı.. Bu elbet sevindirici bir şey..
Ancak bu çalışmalar için gerekli olan inşaat malzemeleri yollarımızın ortasına bırakılıp gidiyor.
Fotoğrafımızdan da anlaşılacağı üzere bu restorasyona gerekli olan kumlar yolun ortasına dökülmüş ve öylece bırakılmış..
Yolumuz zaten oldukça dar. Hiç olmazsa o kumları bariyerlerin arasına dökselerdi ve çevresini de koruma altına alsalardı da kimseye engel olmasaydı. Ayrıca yağmurlu havalarda kumlar da yağmur suyu ızgaralarına akıp doldurabilir.
Diğer fotoğrafımızda da yine Yerkapı Surları'nın devamından üzücü bir manzara.
Burada bir çalışma yapılacağı belli. Ancak, turist gruplarının ziyaret ettiği bu alan böyle gelişigüzel bir paravan ile mi kamufle edilir?.
Sayın ilgili makam sahiplerinin dikkatlerine saygılarımızla sunarım.."
Atilla CENGİZ


Trafik sorunu için sekiz öneri
"Bursa'da trafik sorununu çözümlemek için sekiz maddede topladığım önerilerim var.
Sayın yetkililerin dikkate almalarını dilerim.
1: ivedi şekilde Mudanya gelişi ve İzmir Yolu gelişinin birleşiminden Yakın Çevre Yolu'na ve Yunuseli yoluna Nilüfer Deresi üzerinden viyadükler ile (bunun bir kolu da yapılmakta olan yeni stadyuma çıkar) bağlanmalıdır.
Bu sayede Acemler kavşağı da rahatlar.
2: Beşevler, Konak ve dolaylı olarak Çamlıca Mahallesi (Eğitimciler Caddesi ile)  çıkışları tek bir kavşakta birleşmektedir. Bu kavşak normal yonca kavşak yapılamıyorsa Jimer Sağlık Tesisi arkası, Mihraplı Plaza arkası, Opet girişi, Seyhanlar Market arkası kullanılarak bir nevi yonca kavşak haline getirilmelidir.
3: Fatih Sultan Mehmet - Beşevler, Karafatma kavşağı geçişi üst viyadük ile bağlanmalıdır.
4: FSM Bulvarı üzerinde Tuna Caddesi kavşağında Esentepe yönüne batçık yapılmalıdır.
5: Yalova Yolu Özdilek kavşağı acilen kapatılmalıdır. Beşyol, BUTTİM, Panayır ve Tofaş önüne bat-çık yapılmalıdır.
6: Stadyum kavşağında Altıparmak-Çekirge istikametinde batçık ile bağlanması acilen gerçekleştirilmelidir.
7: Kükürtlü Caddesi, Darmstad Caddesi ve Merinos kavşağı acilen Kültürpark içinden veya altından acilen bağlanmalıdır.
8: Sırameşeler, Alemdar ve Sıcaksu mahallelerinden İzmir Yolu Bursa istikametine muhtemelen Sıcaksu Banyolar kavşağında üstgeçit ile araç çıkışı bağlantısı sağlanmalıdır."
Ali Osman ERDAŞEllere var da bize yok mu?
"Yıldırım İlçesi 3. Topraklı Sokak sakinleriyiz. Gazetedeki köşenizde yayınlanan şikayetleri ilgiyle takip ediyoruz..
Yakın geçmişte köşenizde birçok sokakta duvarlara konmuş isim tabelalarından ikişer tane olduğunu okumuştuk..
Bizlerce mahsuru yok.(!) İsterse beşer tane konsun.. Fakat bizim sokağımızın ne girişinde, ne de çıkışında sokağımızı tanımlayan isim tabelası yok!
Şimdi doğal olarak, buradaki dengesiz pay bizleri üzüyor. 'Ellere var da bize yok mu?' demek geliyor içimizden.
Yine de biraz insaflı davranarak iki tane değil,. hiç olmazsa sokağımızın girişi veya çıkışına bir tanecik isim tabelası rica etsek ayıp olmaz inşallah?.."
İbrahim SAKİN