Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sevgililer Günü’nde sevginizi yansıtın!..
14 Şubat 2015 Cumartesi, 08:21
Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat tarihinde birçok ülkede kutlanan özel bir gün.  Sevgililer Günü’nün kökeniyle ilgili çağlar boyu çeşitli efsaneler var. 
Sevgililer Günü’nün en eski simgelerinden biri Roma sevgi tanrısı Cupid’i simgeleyen, ok ve yay ile küçük bir çocuğun resmi. 
En yaygın inanış; Roma Katolik Kilisesi’nin, Aziz Valentine isminde bir rahibin adına ilan edildiği. Bu yüzden birçok ülkede “Aziz Valentin Günü” (St. Valentine’s Day) olarak kutlanıyor. 
Batıda Valentine kelimesine ‘hoşlanılan kişi veya sevgili’ anlamları da yüklenmiş.
Antik Roma Festivali ve Sevgililer Günü:
Efsaneye göre, Romalılar MS 3. YY:’da Tanrı Lupercus onuruna pastoral bir bayram olarak bu günü kutluyor. 
Çobanların tanrısı Lupercus koyunları kurt sürülerinden koruyan bir tanrı ve her yıl şubat ayında tanrı Lupercus’a şükranlarını sunmak için Lupercalia adında bir festival düzenlendi. Lupercalia için ilginç bir ayrıntı da Sevgililer Günü’yle bağdaştırılıyor. 
Festivalde, kızlar kutulara kimle evlenmek istiyorsa onun adını yazıyor ve bayram arifesi 14 Şubat’ta kura çekip bayram boyunca ‘evlenme’ geleneğini sürdürürmüş.
Türkiye ve 14 Şubat:
Sevgililer Günü’nü ülkemizde tanıtan kişi çalıştığı gazetedeki yazılarıyla yıllar önce ülkemize tanıtıp yerleştiren yazar Hıncal Uluç.
Bu özel günün tarihini araştıran ve dünyaca kutlanan bir gün olduğunu ileri sürerek ülkemizde de kutlanması gerektiğini belirten Uluç, bunu da başardı tabii.
Sevgisiz kalmayın efendim..

Başkan Bilenser’in büyük aşkı: ‘Gila’

Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdoğan Bilenser’in bu sene Sevgililer Günü’ndeki büyük aşkı Gila adı verilen sevimli, mini mini bir bebek..
Baba mesleği reklamcılığı seçen yakışıklı oğlu Barış Bilenser ile İtalya ve Fransa’daki dünyaca ünlü modaevlerine moda tasarımları yapan zarif ve sempatik eşi Lucia’nın geçenlerde bir kız bebekleri dünyaya geldi..
Erdoğan Bilenser ve eşi Hülya Bilenser şimdilerde genç yaşta dede ve babaanne olmanın büyük mutluluğunu yaşıyorlar.
Minik Gila’ya sağlıklı ve uzun bir ömür diliyor, Lucia-Barış ve Hülya-Erdoğan Bilenser çiftlerini kutluyorum. 

Anjelika çalacak Hakan söyleyecek

Dünya Sevgililer Günü nedeniyle bu gece Nilüfer Belediyesi de güzel bir etkinlik hazırladı.
Fethiye Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de başlayacak konserde ünlü piyanist, yorumcu ve besteci Anjelika Akbar, ünlü tenor Hakan Aysev’in şarkılarına eşlik edecek.
Konserin müzikseverlerce büyük ilgi göreceği kesin.

Güzel sözler

 “Sevdiğin kadına yalan söylemek bir zeka işidir. Dürüstlük ise cesaret. Eğer yalana zekan yetmiyorsa, cesaretini kullan, dürüst olmayı dene.”
Victor HUGO 

 “Sevmek bir yerde sabah galiba.. Beni oraya götürmediler..”
Yılmaz GRUDA

 “Saygının olmadığı yerde hiçbir şey güzel değil; aşk bile..”  
W.SHAKESPEARE

Yeni çıkan kitaplar

AGAPİ:- Sevgililer Günü’nde aşkı okumak isteyenlere popüler bir eser:

ABD’nin en çok okunan kadın yazarları arasında bulunan ve ülkemizde geniş bir okuyucu kitlesine sahip Sarah Jio’nun en yeni kitabı “Agapi” yayınlanıp okurlara sunuldu..

Agapi, aşkı görebilen bir kadının hikayesi. Aşkın varlığında, görüşü bulutlanıyor. Böyle bir yeteneğiniz olsa ne yapardınız? En yakın arkadaşınızın kocasının, arkadaşınızı değil de bir başkasını sevdiğini sezebilseydiniz, bunu ona söyler miydiniz? Araya girer miydiniz? İşte bu, kitabın başkahramanı Jane’in de en büyük ikilemi. Fakat Jane, aşkı kendi hayatı için göremiyor.

60’lı yılların ünlü şarkısı “The Look of Love”dan esinlenen “Agapi”, okuyucuları ilk sayfasından son sayfasına kadar içine hapsedip onları aşkın gerçek anlamıyla buluşturuyor. (Pena Yayınları)

Cumartesi neşesi

TEMEL ve AŞK:- “Temel bir kıza deli gibi aşık olur.. Aşkından dolayı da şu şiiri yazar:
Sabahları yemek yiyemiyrum; aşkım hep seni düşüneyrum
Öğlenleri yemek yiyemiyrum, aşkım hep seni düşüneyrum..
Akşamları yemek yiyemiyrum; aşkımdan hep seni düşüneyrum.
Geceleri de karnım bir aç, bir aç ki hiç sorma. Bu sefer de uyuyameyrum..”
(Teşekkürler Tarık FİDANCILAR)

Sevgililer Günü için özel konser

Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, bugün kutlanan ‘Sevgililer Günü’ için özel bir konser düzenledi..
Büyükşehir Belediyesi Bandosu, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği bölümleri ile Çalgıcı Mektebi Roman Orkestrası’nı aynı sahnede buluşturacak olan konser, bu gece saat 20.00’de Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda sanatseverlere müzik ziyafeti sunacak.