Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Şimdi tam zamanı Büyükşehir!..
16 Ocak 2016 Cumartesi, 08:34
Değerli okurlarım;
Güzel Bursamız’a sevdalanan ve her açıdan bu kentin güzelleşmesi için çaba harcayan, önerilerde bulunan okurlarımdan gelen bazı iletiler beni de mutlu ediyor. Çünkü her gün bu köşede kentin sorunlarına, yaşanan bazı olumsuzluklara yer verirken üzülüyor, bunalıyorum..
Ve birtakım güzel öneri ve görüşler alınca da sevinmemek mümkün mü? 
İşte bir mail. Okurum Sayın Kutsal Akın’dan geliyor.“Geçenlerde arkadaşlarımla birlikte dillere destan Mihraplı Parkı’ndaydık.  Parkın dostlarımız tarafından öve öve bitiremedikleri kadar güzel olduğunu gözlerimizle gördük. 
Böyle muhteşem bir eseri Bursa’ya kazandıranların ellerine sağlık. Kayıkla gezinti yapılan büyük göletin hemen yanındaki kullanılmayan küçük göletin yalnızca süs amaçlı olduğunu söyledi bir arkadaşımız. 
Oysa bu gölet hazır bakıma alınmışken şimdi tam zamanı. Buraya bir de fıskiye konulsa ve görsel bir güzellik katılsa çok yerinde olur. Belki içine balıklar da konulur. Güzel parkın yeni bir cazibe noktası da o havuzun olduğu yer olur. Yetkililerin dikkatine sunarız.” Kutsal AKIN

Kaleiçi sevdalıları

Bursa sevdalılarından bir başka grup da bu tarihi kentin nüvesi sayılan Hisar, Kaleiçi’nden Tarihi geçmişi, dokusu ve yetiştirdiği ünlü sanatçılarıyla da apayrı bir özelliğe sahip Kaleiçi’nde bir araya gelen ve çoğu o semtten olan Ahmet Aydın, Güner Kutlay, Oryal Kahraman, Rafet Nalıncılar ve Orhan Efe, kısa bir süre önce Hisar Kaleiçi Kültürel Değerlerini Koruma ve Dayanışma Derneği’ni kurmuşlar.

Kurucu Başkan Ahmet Aydın ve arkadaşları şimdi bu tarihi bölge için ilginç projeleri gerçekleştirmek için kolları sıvarken örnek bir şehircilik bilincini de yansıtıyorlar. Bursa ve Hisar/Kaleiçi sevdalılarını yürekten kutluyorum.

Cumartesi neşesi     

 ‘100 HAMSİ’:
-Dursun Temel’e sormuş:  “Uşagum oruçlu oruçlu kaç hamsi yiyebilursun? 
Temel: “100 tane yerim valla..” 
Dursun: “Hadi oradan.. Yesen yesen bir tane yersin. Geriye kalan 99 hamsiyi oruçsuz yersin.” 
Bu espri Temel’in çok hoşuna gitmiş. Yolda Cemal’i görünce hemen sormuş: 
“Uşagum oruçlu oruçlu kaç hamsi yiyebilursun? 
Cemal: “50 tane yerim ben.” 
Temel: “Tüh be uşagım 100 deseydun sana müthiş bir espiri patlatacaktım!.” 

‘HERKES GÜVERTEYE’:
- Okyanusta büyük gemi hızla ilerliyor. Bir ara gemi kaptanı herkesi güverteye çağırıyor. Yolcular güverteye toplanınca: 
“Size bir kötü bir de iyi haberim var. Hangisi ile başlayayım?” diye soruyor. 
“İyi olanla” diyor yolcular.”
Kaptan: “Desenize biz de 11 dalda oscar kazanacağız..”
(Teşekkürler Gökhan METE)

Yeni çıkan bir kitap

‘SAVAŞ VE DOĞUM’:
- Kısa bir süre önce yitirdiğimiz başarılı tiyatro, sinema sanatçımız Yavuzer Çetinkaya’nın Haldun Taner Öykü Ödülü kazanan tek öykü kitabı ‘Savaş ve Doğum’ isimli eseri Alakarga Yayınevi tarafından okurlara sunuluyor.
Sanatın pek çok dalıyla da ilgilenen rahmetli Çetinkaya imzalı sinema yazıları da yakında bir kitapta toplanacak.