Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tarık Akan ve 'Hüznün Şarkısı: İznik'..
24 Eylül 2016 Cumartesi, 04:59
“Bu hafta sonuna da üzüntülerle, hüzünlerle girdik sevgili okurlarım. Arkası kesilmeyen şehit haberleri başta olmak üzere bayram trafiğinde 80’e yakın yurttaş can verdi. Yollar kan gölüne döndü. 
Bunun yanında Türk Sineması önemli bir sanatçısını yitirdi: Tarık Akan.  
‘Sanatçı’ kelimesini gerek yaşamı, gerekse beyazperdede yansıttığı başarılı kompozisyonlar, dik duruşu ve yaşam şekliyle en iyi derecede yansıtan Akan’ın başrolünü canlandırdığı yüzü aşkın filminin yanında pek bilinmeyen ‘belgeselleri’ de vardır.
Ünlü aktör son yıllarda siyasi görüşü nedeniyle toplumsal sorunlara parmak basan filmler çevirmişti.
Ancak bu filmlerine devam edemedi. Çünkü pek çok yapımcı ve bölgelerdeki sinema işletmecileri bu filmlere çekinceler nedeniyle gösterim için sıcak bakmayınca Tarık Akan yine boş durmadı. Sinemaya olan müthiş tutkusu nedeniyle belgeselliğe el attı.
2005 yılında Nesin Vakfı Başkanlığı’na getirildi. Belgeselleri de Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı adına yaptı..
Tamamen kendi maddi olanaklarıyla çektiği belgesel filmlerden biri ‘Hüznün Şarkısı: İznik’ adını taşıyor.Bu belgeselin çekiminden önce prodüksiyon ekibinden bir yardımcısı Bursa’ya gelip araştırmalar yaptı, gazetemize de uğramış ve İznik’le ilgili belgesel nitelikli fotoğraf veya belgelerin olup olmadığını sormuştu.
Yardımcı olamadım. Çünkü böylesi belgeler yoktu elimde. 
Kendisini İznik eski Bld. Bşk.’ı rahmetli Erdoğan Savaş’ın ailesiyle görüşmek için yönlendirdim.
Çünkü gazeteci Erdoğan Savaş tam bir İznik aşığı idi. Savaş Ailesi’nin elinde belki böylesi belgeler olabilir diye düşünmüştüm..
Akan’ın yardımcısı, belgeseldeki konunun güzel İznik’te el atılmamış tarihi surlar, eski eserler ve Bayraklı Dede efsanesi olduğunu söylemişti.
İznik konulu belgeselin sonraki dönemde yapılmış.. Ve Tarık Akan’ın ayrıca ‘Heykeltıraş Mehmet Aksoy’ ve ‘Köy Enstitüleri’ ile ilgili belgeseller hazırlayıp gerçekleştirildiğini de öğrendim. 
 Şimdi bir önerim var. Sn. İznik Bld.Bşk.’ı Osman Sargın, ilçede tarihi değerleri, surları, eski eserleri ihya etmeye başlamışken bu değerli belgeselin peşine de düşmeli. Çünkü belgesel yıllar sonra ‘ilçemizi nereden nereye getirdik?’ sorusuna en iyi yanıtı verebilir.
Tarık Akan’a Allah rahmet eylesin, nurlar içinde olsun.         
Hoşça kalın efendim..

Yeni çıkan bir kitap

‘DEHANIN SESİ’:- Klasik Türk Sanat Müziği’ni sevenler için çok önemli bir kitap Remzi Kitabevi tarafından okurlara sunuluyor. 
Büyük tambur üstadı Cemil Bey’in ölümünün 100. yılında Lütfiye Aydın kaleme aldığı ‘Dehanın Sesi’ isimli roman Tamburi Cemil Bey’in yaşamını anlatıyor.
Ayrıca, Cemil Bey’in oğlu Mesud Cemil ile Nazım Hikmet’in dostluğunu da kendine özgü akıcı bir dille yansıtıyor. 

Güzel sözler

* “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…” 
- Hermann HESSE      
* “Başın sıkıştığında değil; sevdiğini anlayıp, mutlu olmayı istediğinde gel ki; ömrümü uğruna harcayayım.”
- Ece AYHAN
Teşekkürler N.GÖKSU