Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tatilciler güneşe dikkat!
02 Temmuz 2016 Cumartesi, 04:26
Dokuz günlük bayram tatili başlıyor değerli okurlar..
Tatillerini Ege ve Akdeniz’in serin maviliklerinde değerlendirmek isteyenler çoktan yollara düştü bile.
Akvaryum gibi berrak sularda yüzmek, sonra da güneş altında, kızgın kumlar üzerinde güneşlenip bronzlaşmak isteyenlere ‘aman dikkat’ diyoruz. Çünkü güneş çarpmaları ve yanıklarıyla tatiliniz zehir olabilir.
 Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Serpil Özyılmaz bakın neler diyor; özetliyorum:
***
“Bronzlaşmak için bilinçsizce güneşlenmek cilt kanseri, deri yaşlanması ve kalıcı lekelenmeler gibi sağlık sorunları açabilir. Güneş farklı cilt tiplerini farklı şekillerde etkiler. açık tenli kişiler güneşlenirken esmerlere göre daha dikkatli olmaları gerekir. Güneşe ilk çıkıldığında süreyi kısıtlı tutmalı. Açık tenli kişiler ilk gün 10 dakikadan fazla direkt olarak güneşe maruz kalmamalı. Kumrallarda bu süre 20 dakika, esmerlerde yaklaşık 40 dakikayı bulabilir. Güneş banyosu için sabah ve öğle sonrası saatler seçilmeli. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde (12-16 arası) gölgede oturmalı. Güneşlenme süresi yavaş yavaş artırılarak 1 saate dek çıkarılabilir. Güneşlenirken şapka ve gözlük kullanımı da güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için gereklidir. 
Dr. Özyılmaz ayrıca ‘güneşin zararlı etkilerinin en yoğun olduğu 11.00 ve 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamaya özen göstermek, güneşe çıkmadan yarım saat önce, cilt tipine uygun bir güneş koruyucu krem kullanmak güneş altında zaman geçirmenin gerektiği durumlarda, vücudun kol ve bacaklar gibi bölgelerini pamuklu ve giysiler ile örtmek, açık renkli giysiler tercih etmek, açık havada zaman geçirmek gerektiğinde mümkün olduğunca gölgede durmak Güneşin UV ışınlarından en çok hasar alan bölgeler olan yüzümüzü ve gözümüzü, şapkaya korumlı’diyor.
İyi tatiller sevgili okurlar. 

Güzel sözler


* “Herkesin üç kişiliği vardır. Ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı.”
-  Alphonse Karr
* “İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.”
- Mevlana
* “Cehaletle deha arasında fark nedir?. Dehanın sınırları var cehaletinse hiç sınırı yoktur.”
- Whoopi Goldberg
* “Rüyaları gerçekleştirme-nin en iyi yolu uyanmaktır. 
-S. M. Power

Yeni çıkan bir kitap


‘YURDUMA ALÇAKLARI UĞRATMA’:- Son yılların ünlü yazarı Nihat Genç’in yeni kitabı ‘Yurduma Alçakları Uğratma’ Kaynak Yayınları tarafından okurlara sunuluyor.
Başarılı yazar Genç, yeni kitabında kendine özgü anlatımıyla ülke sorunlarına farklı bakış açılarıyla yaklaşım sergileyip tartışıyor.

Cumartesi neşesi


SARIŞININ TALİPLERİ:- Sarışın ve güzel kızın üç talibi varmış ama bir türlü karar veremiyormuş.
Arkadaşına ‘üç talibim var kimi seçeyim?’ diye yakınmış.
Arkadaşı mesleklerini sormuş. O da ‘doktor, telefoncu ve öğretmen’ demiş.
O da ‘öğretmeni seç’ önerisi yapmış..
Arkadaşı nedenini sorunca ‘doktor devamlı sıradaki der. Telefoncu sürekli meşgul çıkar ama öğretmen anlamadıysan her şeyi tekrar tekrar anlatır, yemek yapmasını bile’ demiş.
(Teşekkürler Nevriye Ç.)