Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tiyatroda Kapalıçarşı yangını!..
10 Haziran 2012 Pazar, 00:57
 23 Ağustos 1958 Bursa'da unutulmayacak, acı dolu bir tarih.
O gün Bursa ekonomisini allak bullak eden büyük yangın felaketi Kapalıçarşı ve çevresini kül etmiş, işyerleri yanan yüzlerce esnaf çok güç durumda kalmıştı.
Şimdi yakın bir gelecekte o acı dolu günleri bir tiyatro oyununda anımsayacağız.
Bursa Kız ve Necatibey Kız Meslek liselerinden emekli İngilizce öğretmeni Zerrin Tığlıoğlu o kara günleri yaşatan 'Kime niyet, kime kısmet' adlı bir tiyatro oyunu yazdı.
Tığlıoğlu'nun adeta altın bir tığla işlediği ve büyük bir titizlikle yarattığı oyun Osmangazi Belediyesi ile Devlet Tiyatroları'nın birlikte düzenlediği bir yarışmada 1.’lik ödülü aldı.
Oyun, büyük Kapalıçarşı yangınında etkilenen bir ailenin Bursa'daki günlük yaşamını yansıtıyor.
Oyun sergilendiğinde ailenin yaşadığı üzüntüler yer yer komedi unsurlarıyla da canlanacak.
Tığlıoğlu eseri 1 ay gibi kısa bir zamanda yarattı. Daha önce de 3 kez TRT ödülü almıştı.
Tığlıoğlu, Bursa AVP Devlet Tiyatrosu sahnesinde bir süre önce üstat Feyha Çelenk'in harikalar yaratarak oynadığı ve büyük ilgi gören ama nedense kısa zamanda sonlandırılan Puşide-i Siyah adlı oyunun da yazarıydı.
Şehrimizin Yunan işgalinde yaşadığı acı günleri anlatan ve BMM kürsüsüne o dönem ülkemizin kederini yansıtmak için konulan siyah örtüyü de konu eden Puşide-i Siyah (Kara Örtü) oyunu da bu emekli öğretmenimizin.
Oyunu çevre il ve ilçelerde birçok topluluk da başarıyla sahnelemişti.
'Kime niyet kime kısmet' yangından etkilenen bir aile ile genç kızı ve çevresindeki yakınlarının yaşamını ramp ışıklarına çıkaracak.
Minik bir de sürpriz var oyunda. Yakın geçmişte Kükürtlü'deki bir kuyudan su çekmek için kullanılan 'dolap beygiri' bile bu oyunla tekrar anımsanacakmış.
Değerli öğretmenimizi kutluyorum.
Kalemini bir altın tığ gibi kullanıp işleyeceği daha nice güzel eserlere..

KUMARBAZ SARIŞIN
Casinoda iki görevli barbut masasında dikiliyor. Derken içeri çok güzel bir sarışın girip, masaya 10 bin dolar koyuyor ve 'Baylar, umarım sizin için sorun olmaz ama, ben çıplakken kendimi daha şanslı hissederim' diyerek hemen çırılçıplak soyunuyor.
Sonra elindeki zara öpücük kondurup 'Haydi tatlım, bana yeni kıyafetler lazım' diye, zarı fırlatıyor.
Ve.. 'Evet, evet. Kazandım!.' diye sevinç çığlıklarıyla iki adama sarılıp, öpüyor, giysilerini toplayıp masadaki tüm paraları alarak koşa koşa gidiyor. İki adam çırılçıplak koşan kadının ardından bakakalıyor.
Biri 'vay arkadaş ne kadındı be. Peki kaç atmıştı zarlarla?.."
Ötekinin cevabı: 'Bilmeem!..'
Tüm sarışınlar aptal değil ama tüm erkekler erkektir.
(Teşekkürler Ecz. Ertan NEŞE)


Kadir İnanır'ın partneri Ela Asya
Ünlü aktöre benzerliğiyle Bursa'nın Kadir İnanır'ı olarak tanınan genç kuyumcu Naci Bayraktar ve zarif eşi Nihal Bayraktar'ın kız torunları oldu. Zafer Plaza'daki Didim Tur-Elre Tur firması sahibi turizmci oğulları İlker ve şirin gelinleri Ebru, minik bebeğe Ela Asya adını verdi.
Ela Asya şimdi Bursa'nın Kadir İnanır'ı Naci dedesi ve tüm Bayraktarlar'a yaşamın sevgi dolu mutluluk sahnelerinde partner olacak.
Sağlıklı, mutlu bir yaşam diler, Bayraktarlar'ı kutlarım.


Hadi bakalım çin çin şerefe
l Rakıyı sek, kadını tek seveceksin..
l Rakı içen adam kalitelidir. Beyaz peynire alışmıştır bir kere. Kaşarla işi olmaz.
l Rakı ile Türk kahvesi arasındaki tek fark kahvede gelecek, rakıda mazi konuşulur.
Ortak nokta; içmesini bilmeyen çok boş, bilen pek hoş konuşur..
Hadi bakalım çin çin şerefe, afiyet olsun!..
(Teşekkürler İlhan ATEŞ)


Hüseyin Amca ödül aldı
Muradiye'nin sevilen siması ve semt sakinlerinin 'Hüseyin Amcası' Hüseyin Taslak' ın 40 yıllık başarılı taksicilik mesleği bir ödülle taçlandırıldı. Trafik Şb.Md. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile Bursa Şoförler Odası Bşk.'nın araştırmasıyla kurallara eksiksiz uyan, müşterilerine daima örnek hizmet sunduğu belirlenen, Çekirge Hizmet Taksi'den Hüseyin Taslak 'taksiciler' dalındaki ödülünü Kervansaray Termal'deki törenle alırken çok mutluydu.
Tüm meslektaşlarına örnek olsun diyor, kutluyorum.