Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Uludağ limonata ve koruk şerbetleri!..
02 Ekim 2016 Pazar, 05:14
Mutlu bir tatil günü dilerken unutulmaya yüz tutan farklı bir tadı anımsatmaya çalışacağım sevgili okurlarım.
Öncelikle ürettiği gazozu, diğer ürünleri ve son dönemdeki limonatası ile meşrubat piyasasında doruklara ulaşıp başarılar sergileyen Erbak Uludağ firması yöneticisi değerli dostum Mehmet Erbak ve diğer yöneticiler dilerim önerimi dikkate alırlar.
Annelerimizin evde hazırladığı nefis limonatalar kadar, yıllardır ürettiği nefis gazozlarıyla da yurtiçi ve dışında ün kazanan Erbak Uludağ’a önerim şu:
Koruk şerbeti!..
Yakın geçmişte kendine özgü bir tadı ve nefaseti olan koruk şerbetleri hemen her muhallebicide, tatlıcıda, çay bahçesinde bulunurdu. Ama şimdi ara ki bulasın.
Minik bir anı:
Marmara Adası’ndaki bir tatil dönemimizde iskele meydanında sıra sıra asırlık çınar ağaçları altındaki çay bahçelerine gitmiştik.. Garsona siparişlerimizi vermeden masamıza buğulu bardaklar içinde buz gibi, nefis koruk şerbetleri bırakılmıştı. 
Böyle bir siparişimiz olmadığını söyleyince garson, ‘burada adettir. Gelen her müşterimize biz önce birer bardak koruk şerbeti ikram ederiz, sonra çay-kahve siparişlerini alırız’ demişti.
Çocuk yaşlarda Misi Köyü’nde de buna tanık olmuştum. Bilindiği gibi Misi Köyü nefis kokulu üzümleriyle ün yapmış şirin bir yer. Şaraplık üzümlerin yanı sıra evlerin duvarlarını saran şımarık asmaların yemyeşil yaprakları arasındaki koruk salkımları özenle toplanır ve el sıkımlarıyla yapılan buz gibi şerbetler yazın o yakıcı sıcak havalarda zevkle yudumlanır, insana güç, kuvvet, ferahlıklar verirdi..
Özetle; yenilikler peşinde olan Erbak Uludağ, eğer önerimi dikkate alıp  koruk şerbeti de üretirse yeni bir depara kalkabilir ve limonatasıyla yarış edebilir..
Ne dersiniz sevgili Mehmet Erbak ve firmanın demirbaşı Salih Dağaltı  dostlarım?. Uludağ limonata kadar koruk şerbetiniz de firmanıza gerçekten çok yakışır. İnanıyorum. 

Pazar neşesi

‘SAAT’:- “Öğretmeni sınıfta susmak bilmeyen Temel’i susturabilmek için bir soru sordu:
“Söyle bakalım Temel... Amerika’da saatler Avrupa’ya göre neden beş saat geridir?”
Temel cevabı bilmese de yine bozuntuya vermez ve şu yanıtı verir: 
“Amerika daha geç keşfedildi da ondan öğretmenum!..”
(Teşekkürler Süleyman YILMAZ)

Güzel sözler

* “Hayatta daima gerçekleri savun!. Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.” - Che GEUVARA
* “Hayattaki en büyük zafer hiçbir zaman düşmemekte değil, her düştüğünde ayağa kalkmakta yatar.” - Nelson MANDELA 
* “Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur.” - VOLTAİRE 
(Teşekkürler A.Galip ULAKÇI) 

Yeni bir kitap

MEZECİ ÇIRAĞI:- Bursalı işadamı Özkan İrman tarihi Pirinç Han’ın 70’li  yıllarındaki yaşamından ilginç kesitleri ‘Mezeci Çırağı’ adlı eserinde sunuyor.
İrman’ın ilginç gözlemleri ve anılarıyla oluşan kitap mezeci çıraklığı yapan bir çocuğun anlatımıyla renk kazanıyor. 
Dostluklar ve komşuluk ilişkilerinin en güzelini yansıtan eser Alakarga Yayınları tarafından yayınlandı.