Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Üstgeçitte rüzgarlı havada etekler fora
09 Ocak 2015 Cuma, 07:57
Dünkü köşemizde yayınladığım bir okurumun yakınmasında Acemler’deki üstü açık, merdivenleri tehlikeli yaya üstgeçidinde yaşananları yansıtmıştım.
Bugün de yine aynı konuda bir okur yakınması daha.
Üstelik bu sorunla ilgili geçen mayısta gerekli makamlara yaşanan sorunlar bildirilmiş. Ama ne yazık ki ilgilenilmemiş.
Okurum ‘yaşadığımız sorunu bir kez daha gündeme taşıyorum’ dedikten sonra şunları yazmış:

“BUSKİ’ye gitmek için BursaRay’dan indikten sonra mecburen Acemler’deki yaya üstgeçidini kullanmak zorunda kalıyorum. 
Başka bir alternatif yok çünkü. 
Öğrencilerin okula gidip gelirken yolun karşısındaki otobüs durağına ulaşabilmek  ve halkımızın da BUSKİ, Büyükşehir Belediyesi ve Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’ndeki işleriyle, BUSKİ ve Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının da devamlı kullandığı bu yaya üstgeçidin merdivenleri demirden, üst yürüyüş yeri tahtadan yapılmış.. 
Bu durum da kaymaya ve buzlanmaya çok uygun.. 
Çalışan arkadaşlardan duyduğum, ayrıca benim de ve herkesin başına gelebilecek tehlikeler yaşıyoruz. 
Bu üstgeçitte yağışlı ve karlı havalarda bir çok çalışanın ve vatandaşın yürürken kayıp düştüğü ve istenilmeyen sakatlıkların meydana geldiği apaçık ortada. 
Ama bir de rüzgarlı havalarda yaşadıklarımız var. Bayanların ve kız öğrencilerin eteklerinin rüzgarlı havalarda fora olduğunu da görüyoruz.. 
Halkımıza hizmet amacıyla BursaRay Acemler İstasyonu inşaatı yapılırken yolun karşısına direkt çıkılacak bir yaya altgeçidi niçin yapılmamış, anlayamıyoruz doğrusu?.. 
Yetkililerden bu üstgeçidin merdivenleri dahil olmak üzere üstünün kapatılmasının öğrenciler, çalışanlar ve halkımız açısından doğru bir karar olacağını düşünmekteyim. 
Tüm sayın ilgililerin konuya duyarlı yaklaşımlarda bulunacaklarına inanıyor ve teşekkür ediyorum.”
 - Adının açıklanmasını istemeyen bir hanım okur

‘Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe’

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, ünlü yazar Orhan Asena’nın eseri olan ‘Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe’ isimli iki perdelik tarihi drama ile bu gece tekrar seyircisiyle buluşacak. 
Yunus Emre Bozdoğan’ın yönetiminde hazırlanan eser saat 20.00’de Tayyare Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

Çetinavcı’dan önemli uyarı

“BUSKİ Genel Müdürlüğü, su sayaçları ve tesisatlarda meydana gelebilecek ‘don’ tehlikesine karşı abonelerini uyarıyor.
Hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğü günlerde su sayaçları ve tesisatlarının ‘don’ tehlikesi ile karşılaşabileceğini belirten BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, açıkta olan su borularının soğuk hava ile temas etmeyecek şekilde kapatılması ve cam yünü, talaş gibi çeşitli izolasyon malzemeleriyle izole edilmesi gerektiğini vurguluyor.
Hava sıcaklığının özellikle sıfırın altına düştüğü durumlarda açıkta bulunan su sayaçlarının kesinlikle muhafaza altına alınmasının önemine işaret eden Çetinavcı, ‘Buz tutmuş su sayacı herhangi bir ısıtıcı ile ısıtılmamalı. Aksi takdirde ısı farkı sayacı patlatabilir. Abonelerimiz alınan önleme rağmen, yaşayabilecekleri sorunların çözümüne yönelik, 185 no’lu telefondan yardım isteyebilir” diyor.

İstasyonlara  ısıtıcı konsun

“İstasyonlarda BursaRay’ın gelmesini beklerken donuyoruz. Çünkü peronların her tarafı açık. İstasyonlar yapılırken kapalı bir yer yapılması acaba neden düşünülmedi?.
Küçük çocuklar, hastalar, yaşlılar metronun gelmesini beklerken soğuktan neredeyse nefes alamayacak bir duruma geliyorlar.
Açık peronlarda kapalı bir bekleme yeri yapılmadığına göre, bu istasyon üst katı bekleme yerlerinde birkaç yere elektrikli ısıtıcı konsa çok yerinde bir uygulama olur. Bu ısıtıcılar bilindiği gibi şimdi kahvehanelerin bahçelerine bile konuyor.
BURULAŞ’a yakışacak bu uygulama için sayın yöneticilerin dikkatine sunarım.”
Deha GÜLER

Gemlik 6.45 otobüsleri buzdolabı gibi

“Gemlik’te oturuyor ve işlerim gereği hergün Bursa’ya geliyorum. Ama bugünlerdeki çok soğuk havalarda her gün ben ve benim gibi tüm yolcular sorun yaşıyoruz. 
Çünkü sabahları saat 06.45’te Gemlik’ten kalkan halk otobüslerinin içi resmen buzdolabı gibi oluyor. Her tarafımız inanın buz kesiyor.
Üşütüp hasta olacağız diye çok korkuyoruz.
Otobüslerin kaloriferleri yok mu, arızalı mı, denetlenmiyor mu?. Gerekli incelemenin yapılmasını rica ederiz..”
Yolcular adına
Remzi KURT

Osmangazi ve Büyükşehir paslaşıyor 

Gazetenizdeki köşenize gönderdiğim bir mail’de kar sebebi ile kırılan ve elektrik tellerinin kopmasına sebep olan ağaçlar konulu uyarı yazımı Büyükşehir Belediyesi internet sitesinde bulunan öneri ve şikayet sayfasına da yazdım..
Yazıyı ve gelen cevaplarda Osmangazi ‘ilgisi sebebi ile konu Büyükşehir Bld.’ne iletilmiştir’ diyor. (Talep:121)
Ama Büyükşehir Bld.’ de ‘konu Osmangazi Bld.’nin hizmet alanında’dır diye geri cevaplıyor. (Talep:19)
Yani topu birbirlerine paslıyorlar.
Peki daha büyük bir sorun çıkarsa ne olacak? Sizden ricam bu konuyu da köşenizde yayılamanız. Saygılar..
İlker GÜLENSOY