Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Vefa yüklü açılış konseri
14 Ekim 2018 Pazar, 08:03

Mutlu pazarlar değerli okurlarım.. Bursa'nın kültür ve sanat yaşamına farklı boyutlar ekleyen Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası bir haftalık arayla verdiği iki muhteşem konserde vefa duygularını birbirinden güzel notaların icra edilmesiyle yansıttı.
Bursalı sanatseverlerin heyecanla bekledikleri açılış konseri Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (Merinos) geniş bir katılımcının huzurunda gerçekleştirildi.
Konserde BBDSO'ya devlet sanatçımız Gülsin Onay eşlik etti ve orkestrayı da Dağhan Doğu yönetti.
BBDSO bu sene sezon açılış konserinde konuklarına vefa duygularını görsel bir etkinlikle de yansıttı.
Orkestranın kuruluşunda büyük katkılar sergileyen Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdoğan Bilenser'in perdeye aktarılan görüntüleri ve kuruluş aşamasında çalışmalarıyla katkıda bulunanlara tanıtım ve teşekkürlerin yansıtıldığı çalışmada tüm konuklar Erdoğan Bilenser ile katkıda bulunan diğer sanatseverlere alkış yağmuru ile teşekkürlerini sundular.
Uludağ Premium sponsorluğunda Filarmoni Derneği'nin desteği ile gerçekleştirilen vefa yüklü konserden bir hafta sonra da yine aynı yerde ikinci bir vefa konseri bu kez Profesör Hikmet Şimşek anısına gerçekleştirildi.
Orkestranın kurulmasında büyük emeği olan Prof. Hikmet Şimşek'e ithaf edilen ve
Beethoven ile Haydn'ın eserlerinin seslendirildiği konserde orkestrayı Cemi-i Can Deliorman büyük bir başarı ile yönetti..
BBDSO'ya daha nice üstün başarılar..

Türkiye'nin ilk korosu

Bursalı muhtarlar kentimizin müzik etkinliğine katkı sağlamak için kolları sıvadılar ve 'Türkiye'nin ilk Muhtarlar Korosu'nu kurdular.
Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ve Çekirge semti eski Muhtarı Mehmet Taşkeser'in gayretiyle kurulan koro yarın gece ilk konserini Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçekleştirecek.
Bursa'da çeşitli semtlerde görev yapan dokuz kadın ve yirmi erkek muhtarın oluşturduğu koroyu Çalgıcı Mektebi müzik hocası Serkan Kiriz yönetecek.
Bir süreden beri hazırlanan repertuvar için çalışmalarını aralıksız sürdüren ve birbirinden güzel solo eserleri de sunacak olan koronun ilk konserinde müzik sevdalısı muhtarların sergileyecekleri performans merakla bekleniyor.

Nilüfer'de bir dans gösterisi

3.Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali kapsamında bu gece Nazım Hikmet Kültürevi'nde bir dans gösterisi var.
Ziya Azazi'nin 'Dervish' adlı ilginç dans gösterisi saat 20.00'de başlayacak.
Büyük ilgi gören bu etkinliğe ait davetiyelerin tamamının tükendiği belirtiliyor.
1969 yılında Antakya'da dünyaya gelen sanatçı Azazi yaklaşık on yıldan bu yana da Avusturya'da yaşıyor. Modern dansla birleştirerek yaptığı ve 'Dervish İn Progress' adlı gösterisiyle ünlendi.
İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Maden Mühendisliği eğitimi gören ve aralıklarla jimnastik eğitimleri de alan dansçı, 1990-1994 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çeşitli sahne çalışmalarında dansçı olarak izleyiciler karşısına çıktı ve kendine özgü ilk koreografik çalışmalarını da İstanbul'da yaptı.
Azizi, 1994-1999 yılları arasında Viyana'da çeşitli gruplarla birlikte çalıştı. Bu arada 1999'da Dance Weber bursuyla ödüllendirildi ve Ballet İnternational Dergisi tarafından da kendisine "Avusturya'da Yılın En Çok Öne Çıkan Dansçısı" unvanı verildi.

Güzel sözler

"Bütün mutsuzluklar kardeştir, aynı dili konuşurlar."
"Ne yaparsan yap, nasıl yaşarsan yaşa ama gülebilmek için birini ağlatma ve çıkarların için hiç kimseyi satma!.."
"Geleceği merak etme, nasıl olsa gelecek. Ama geçecek olanı iyi düşün, çünkü aklından silinmeyecek." - BALZAC
"Dünyada iki farklı insan vardır.. Bunlar da bilmek isteyenler ve inanmak isteyenlerdir." - Friedrich NİEKKZSCHE
"Engelsiz bir yol bulursanız, muhtemelen o yol hiçbir yere gitmez."- Frank A. CLARK
(Derleyen: Nihat YILMAZ'a teşekkürler)

Pazar neşesi

'NEREYE KADAR?':- Öğretmen, sınıfta tahtaya tebeşirle bir çizgi çizmiş ve öğrencilerine sormuş?.
'Bu çizgiyi nereye kadar uzatabilirsiniz çocuklar?.'
Çocuklar bu soruya artarda yanıtlar vermeye başlamışlar:
'Tebeşir bitene kadar.. Tahta bitene kadar.. Bıkana kadar.. Yorulana kadar..'
Arka sıralardan bir öğrenci parmak kaldırıp o da yanıt vermiş:
'Teneffüs zili çalana kadar öğretmenim!..'
(Teşekkürler Bahtınur ÇELİK)

Yeni çıkan bir kitap

'EZOP MASALLARI':- İnsanlık kültürünün ortak mirası haline gelen 'Ezop Masalları' etkileyici illüstrasyon çizimleriyle Pena Yayınları'nca yeniden kitapçılarda.
İnsani değerleri kendine özgü muhteşem tasvirleriyle, hayvanları, bitkileri, cansız varlıkları insanlar gibi düşündürüp konuşturan anlatımıyla büyük ün kazanan Ezop Masalları, usta illüstratör Marisa Vestita'nın şahane çizimleriyle okurlarla buluşuyor.