Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yaz tatilinde Kumla’yı seçenlerin vay haline
11 Haziran 2015 Perşembe, 08:36
“Yaz sezonu gelince Kumla’nın sorunları artıyor. 
Anonsların yarattığı gürültüler, yıkılmış dere duvarı, yollarda toz, çukurlar, ne gereksizse hepsi var.
Kumla’da yollar doğalgaz ve su boruları için kazıldı. İşe geç başlandı. Yaz sonuna dek sürebilir. 
Doğalgazın gelmesi çok iyi. Ama Bursa’dan 24 yıl sonra aheste aheste(!) geldi. Belediyenin her gün yaptığı gümbür gümbür anonslar da çok fazla. Dere yatağının yarısının yıkılması ise içler acısı. Güvenlik için polis nöbet noktaları da eksikler arasında. Gece geç saatlerde yükselen sesler unutulmamalı. Kumlalılar polisin sağladığı güvenliği hissedebilmeli. 
Sahil boyunda bulunan işyerlerinin kapanış saatleri olmadığından geç saatlere dek gürültü eksik olmuyor. 
Büyükşehir Bld. Kumla-Mudanya arasında günde iki kez yolcu taşımacılığı yapmalı. Böylece hem iki yaka birbirine bağlanır ve bundan Kumla ve Mudanya esnafı yararlanır. 
Kumla’da işyerleri üzerinde sonradan yapılmış olan eternitler söktürülmeli. Çünkü üst katlardan bu yüzden aşağıya sepet salamıyoruz. Bir simit alacak olsak beş kat aşağı inmek zorundayız. ‘Bazı’ işyerleri akşamları sahil yoluna masa sandalye atıp yolu işgal ediyor. Yayalar kalabalıkta zaten zor yürüyor.
Gemlik-Kumla-Narlı-Karacaali otobüsleri klimasız. 
Deniz yolu bir alternatf olmalı. Yolcu tekneleri çalıştırılmalı. Küçük Kumla’ya ya acilen sokak çeşmeler yaptırılmalı.
Bu sorunlar içinde yaz tatilini Kumla’da geçirenlerin vay haline!.. Saygılarımla..” - H.B

Kestirme ama tehlikeli yol

“Esentepe metro istasyonunda veya BOİ durağında araçtan inince Mudanya yönünde doğru asfalt bir ara yol var.
Yol oldukça geniş. Yol kenarında ring yapan otobüs durakları var. Bu otobüsler ve Organize Sanayi veya Mudanya yönüne doğru giden araçlar anayoldaki trafikten kurtulmak için kestirme olan bu yola giriyor ve aşırı derecede sürat yapanlar da var. Söz konusu yerdeki işyerlerine gidip gelen yayalar tehlikelerle karşılaşabiliyor.Metro istasyonunun merdivenlerinden yola çıkan yaşlı, özürlü ve çocukları bu tehlikeli durumdan kurtarmak gerekir.
Yetkililer bu ara asfalt yola gerekli güvenlik önlemi için yavaşlama seti koymalılar. İlgililere saygı ile durumu bildiriyor ve talep ediyorum.” Kemal BAŞEREN

Parktaki çimler çim de oradakiler sıradan ot mu?

“Acemler’den Yunuseli’ne giderken sağ virajda Büyükşehir Bld.’nin Evde Hasta Bakım birimine ait merkez var. Buradaki binanın çevresi tamamen yemyeşil çim alan. Çok güzel.
Fakat oradan ne zaman geçsem dikkatimi çekiyor. Buradaki 15-20 kadar hizmet aracı yemyeşil çim alanların üzerine park etmiş duruyor.
Geçen yaz, Kültürpark’ta çok dar yer kalan otopark alanında aracımın tek bir lastiği çimlerin kenarına değdiği için plakama ceza yazılmıştı.
Kültürpark’taki yeşil çimler çim de buradaki çimler sıradan birer ot mu?.
Yeşili koruyacaksak, her yerde koruyalım. Özellikle bu gibi resmi yerlerde.” Turgay Ç.