Erdal ABİ

Erdal ABİ

erdalozdur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yollar, yollar ah şu çok problemli yollar!..
30 Aralık 2014 Salı, 08:03
Bursa’da yol sorunları bir türlü bitmiyor, bitirilemiyor!. Gemlik Serbest Bölge’deki ve Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ulaşım yollarının çok bozuk veya yetersiz kalması konusunda bölge sakinlerinden sesler yükselmeye devam ederken, diğer bölgelerden de yakınmalar var.
Bugünkü köşemizde de okurlarımın değindiği üç ayrı bölgenin sorunları var.
Önce köşemize gönderilen fotoğraflarıyla Eski Gemlik Yolu’ndayız:“Eski Gemlik yolu, Demirtaş çıkışından girildiğinde Samanlı Gürsu’ya giden rotadaki yol üzeri çok virajlı.. Bu nedenle karşıdan gelen araç sürücüleri yollara taşan ağaç dallarından yolu göremiyorlar. 
Ayrıca bu yolda iki araç karşılaştığında da problem oluşuyor. Çünkü yolun çok daraldığı kısımlar var. 
Buraya yaklaştığınızda karşıdan gelen araç son anda görüldüğünde ani hareketle yolun sağına kaçıyorsunuz. O anda da yola taşan ağaç dallarından dolayı araçlar zarar görüyor, çiziliyor. 
Virajdan dolayı yoldan çıkan araçlar da oluyor.
Ve bu yolu servis araçları, kamyonlar, TIR’lar da yoğun şekilde kullanıyorlar. Yoğun trafik akışında da araçlar bu koşullar nedeniyle kafa kafaya geliyor..
Herhangi bir kazaya meydan verilmeden bu yolda gereken acil önlemler derhal alınmalı. Yol ortalarında ve kenarlarda da çukurlar mevcut, adeta kazaya davet çıkartıyor. 
Ayrıca, yol üzerinde ışıklandırma ve uyarı levhaları da bulunmuyor. 
İlgili birimlerin konuya eğilerek gerekli iyileştirmeleri yapmalarını rica ediyor, şimdiden teşekkür ediyoruz.” 
 Bölge sakinleri

Ve bitirilmeyen Orhaneli yolu!

Bu yakınma da bir türlü bitirilemeyen Orhaneli yolundan.
Okurum Sinem Atasever Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Gnl.Md.’nün Bursa’daki 14.Bölge Md.’ne şöyle sesleniyor:
***
“Evimizin güzergahında bulunan ve her gün iki kez kullanmak zorunda olduğum ‘bitirilemeyen yol’ Bursa - Doğancı Barajı arasındaki Orhaneli Yolu yapım çalışmaları nedeniyle; maddi ve manevi olarak çok mağdurum.. 
Temmuz 2014’te bitirileceği söylenen ve yol güzergahına asılan tabelalarda da projenin teslim tarihi 2014 olarak belirtilen ‘yol çalışması’ ne yazık ki hala tamamlanamadı. 
Yolun oldukça virajlı olması, çalışmalar nedeniyle uzun süredir çift şerit olduğu halde tek şerit halinde araç seyrinin gerçekleşmesi yolu bilmeyen sürücüler açısından sık sık kazalara neden oluyor. Yolu bilenlerin de hayatı bu yüzden tehlikede tabii. 
Ayrıca; yolda oluşan derin göçükler de insan hayatının hiçe sayıldığının, sorumsuzluğun en net ve açık bir göstergesi. 
Bölge sakini olarak, TC. Anayasası’nın 74. Maddesi gereği;
·    Proje şu an hangi aşamadadır ve bitiş tarihi nedir?
·    Projede yol güzergahının son hali nedir?
·    Bursa-Doğancı Barajı arasındaki bölüm, hangi tarihte tamamlanacak?
·    Projenin bir türlü tamamlanamamasının asıl sebebi nedir?
·    Projenin tamamlanamamasından kaynaklı yaşanan maddi ve manevi mağduriyetlerden kim sorumlu?. 
Yaklaşan olumsuz hava koşulları nedeniyle; yeni facialar ve mağduriyetlere sebep olacağını düşündüğüm yol çalışmasına ilişkin yukarıdaki sorularımın yetkililerce ivedilikle cevaplandırılmasını rica ediyorum.
Saygılarımla..” 
Sinem ATASEVER

Bu yakınma da
Osmangazi’ye 


“Gönderdiğim fotoğraftaki yer, Osmangazi ilçesi, Yunuseli Mahallesi’nde bulunan 2. Çınar Caddesi 249. Sokak’taki evimizin önü. Yıl 2015 olacak ve biz bu manzarayı hala her yağmurda görüyor ve maalesef yaşıyoruz.Resmen bir göl halini alan sokağımıza yürüyerek girebilmek mümkün değil. Öğrencilerimiz de buradan okula gidip geliyorlar. Biriken sular ilkokul öğrencilerinin neredeyse dizlerine gelecek kadar yükseliyor..
4 yıldır sokağımızın asfalt yapılmasını bekliyoruz. Her yıl da Osmangazi Belediyesi, Fen İşleri Müdürlüğü’ne dilekçeler yazarak derdimizi anlatıyoruz ama kaç yıl oldu sorunla ilgilenen hiç kimse olmadı!.
Son çare olarak gazetenizdeki köşenize yazarsak belki bizlerin sesini duyan olur diye ümit ediyoruz..
Saygılarımızla..”
Nilay ŞAHİNKANAT