Erdal ÇATALKAYA

Erdal ÇATALKAYA

erdalcatalkaya@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ruslar yumuşar mı?
19 Haziran 2016 Pazar, 02:15
Suriye sınırında defalarca uyarıldığı açıklanan Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesiyle birlikte Ankara-Moskova hattında beklenenden uzun süren bir kırılma yaşandı. Kremlin yönetimi tarafından sıkça ve çok keskin ifadelerle yüklü olarak yapılan suçlamalar, Türkiye-Rusya arasında esen sığuk rüzgârları kısa zamanda kasırgaya çevirdi.
Rusya’yla yaşanan kriz, Suriye meselesi özelinde pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirdi. Türkiye’nin Suriye’yle ilgili hassasiyetleri noktasında Rusya’nın takındığı agresif tutum ve peş peşe yapılan bombardımanlar bölgedeki tansiyonu doruk noktalarına ulaştırdı.
Ankara-Moskova hattındaki tıkanıklık ülke ekonomimizde beklenenden fazla olumsuz etki yarattı. Hem gıda cephesinde hem de turizm cephesinde kolay telafi edilemeyecek krizlerle karşı karşıya kaldık. O krizler, hâlihazırda ekonomik gidişatımızı etkilemeye devam ediyor. 
Sadece gıda ve turizmde değil örneğin inşaat sektöründe ve taşımacılıkta Rusya krizi etrafında şekillenen olumsuz gelişmelerin reel ekonomimize yansımaları tatsız sonuçlar doğurdu.
SAMİMİYET TESTİ…
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kısa süre önce heyetler bazında yaptığı temaslardan sonra normalleşme yolunda ilk somut adımlar da atıldı. Bakan Faruk Çelik’in heyetlerin yaptıkları görüşmelerin olumlu bir atmosferde şekillendiğini açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus mevkidaşı Vladimir Putin’e gönderdiği mektupta “Rusya Federasyonu’nun Milli Günü vesilesiyle şahsınızda tüm Rus halkını milletim adına tebrik eder, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Rusya arasındaki münasebetlerin hak ettiği seviyeye yükselmesini temenni ederim” yazıyordu. Başbakan Yıldırım da aynı şekilde mevkidaşı Dimitri Medvedev’e mektubunda Rusya Günü’nü kutladı.
Tabii ki ilişkiler birkaç günde düzelmez. Rusya’nın özellikle Karadeniz ve çevresinde, Suriye ile ilgili ve Doğu Akdeniz’e yönelik planları söz konusu. Türkiye’yle ilişkileri düzeltmek için pek çok faktörü göz önünde bulundurduklarını söyleyebiliriz. Şimdiye kadar siyaseten en önemli adımlar, Ankara tarafından atıldı. Bundan sonrası diplomasi koridorlarında şekillenecektir. Kremlin’in süreçteki katı yaklaşımını yumuşatmaması krizde yeniden başa dönüş demek olacaktır.
İyi pazarlar.