Erdinç SÜLÜN

Erdinç SÜLÜN

erdincsulun@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Futbolcu satılmalı mı?
02 Nisan 2015 Perşembe, 08:14
Bursaspor’da, özellikle Teknik Direktör Şenol Güneş’in takımın başına getirilişinden bu yana eldeki dar kadroya rağmen hem büyük işlere imza atılıyor, hem de oyuncuların piyasa değeri daha yükseğe çıkıyor. 
Hal böyle olunca bu sezon maddi açıdan sıkıntılı dönemden geçen Yeşil Beyazlılarda kaynak yaratmak için transfer teklifi gelen futbolcuların elden çıkarılması konusu da sıkça tartışılıyor. 
Haliyle;
‘Değerini bulan her futbolcu satılır’ ifadesini transfer dönemlerinde sıkça duyarız. 
Gerçekten yerinde bir söz ama bu iş nasıl yapılır, örneklerine bakmak lazım. 
Mesela Atletico Madrid;
2011 yılında maddi sıkıntı nedeniyle batan geminin malları misali Forlan, Reyes ve Ujfalusi gibi yıldızlarını elden çıkaracağını açıklayan Madrid ekibi Galatasaray’la da çok ciddi pazarlıklar yapmıştı. 
Yeniden yapılanmaya giderek Agüero’nun satışından yarattıkları kaynakla Arda ve Falcao gibi oyuncuları bünyesine kattılar. 
Sezon ortasında göreve getirdiği Simeone ile birlikte günümüzün en dikkat çeken takımı olmayı başardı. 
Sonuçta;
Falcao’yu 40 aldılar, UEFA Avrupa Ligi’ni kazanıp 60’a Monaco’ya sattılar.
Atletico’ya 19 yaşında ayak basıp 3 yıl kiraya verilen Diego Costa geçen yıl lig şampiyonu olduktan sonra 32 milyon Euro’ya Chelsea’nin yolunu tuttu. 
İzleme ekibi sayesinde neredeyse bedavaya aldıkları Uruguaylı Gimenez için Manchester ekiplerinin teklif yarışına girdiği 
Birçok örnek var ama bu kadarı bile yeterli.
İyi bir izleme ekibi sayesinde iki yılda düzlüğe çıkıp, elde edilen gelirlerle sezon başındaki transferleri için büyük paraları kolayca harcadılar. 
Ligde ve Avrupa’da büyük hedefleri kovalayacak Bursaspor için bundan daha iyi bir örnek olabilir mi?
Yeter ki hem Avrupa’yı hem de Güney Amerika’yı tanıyan, bilen iyi bir izleme ekibi kurup, Vakıfköy’deki hazır madeni işlemesini bilin. 
Futbolcu satılır satılmasına ama işi de bilmek lazım.