Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Altepe’nin yaptığı hizmetleri beğenir ya da beğenmezsiniz ama...
23 Ağustos 2016 Salı, 04:37
Bu herkes için göreceli bir durum.
Ama şu bir gerçek ki, Bursa’nın pek çok özelliklerinin yanında aynı zamanda bir deniz kenti olduğu kimliğini bu şehre kazandıran isimdir Recep Altepe.
Geçmişte Bursa’nın sahillerinin keyfini şehrin birtakım elit kesiminin yanı sıra İstanbul, Ankara ve Eskişehir’den bilip gelenler çıkarırdı.
Bugün tam tersi durum yaşanıyor.
Karacabey Boğazı’ndan başlayıp Gemlik Narlı’ya kadar uzanan 115 kilometrelik deniz sahilimizin her köşesinde sahil düzenleme çalışmalara sürüyor.
Ayrıca yaz sezonu boyunca her gün şehrin değişik mahallelerinden taşınarak Büyükşehir Belediyesi’nin Mavi Tur gezi gemileriyle halkın denizle buluşması sağlanıyor.
Böylece Bursa’da yaşayanlar denizle tanışıyor.
Bu arada, kentimizin deniz sahilini oluşturan ve her geçen gün sorumsuzca kirletilen Gemlik Körfezi’nin kurtarılması için BUSKİ tarafından 140 milyon liraya mal olacak arıtma tesislerinin yapımı sürüyor.
Akıbeti bugün için yeterince kavranamasa da 2017 yılı sonunda tesisin devreye girmesiyle denizlerimiz için projenin ne kadar hayati önem taşıdığı daha iyi anlaşılacaktır.
Büyükşehir Belediyesi, denizlerimizdeki kirliliğin çözümüne yönelik önemler alırken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da konuya diğer bir açıdan bakarak deniz canlılarının korunmasına yönelik önemli bir karar aldı.
Gemlik Körfezi’ni de kapsayan karara göre gırgır tabir edilen teknelerle dört yıl süreli balık avlanma yasağı yürürlüye girdi.
Yasağın amacı yasadışı yollarla yapılan avcılıkla balık neslinin tükenme noktasına gelmiş olmasıdır.
Bu önlemlerin dışında bir görev de hepimize düşüyor.
Unutmayın ki, denizlerimizi korumak aynı zamanda kendi yaşamımıza hayat vermekle eşdeğerdir.
Nitekim dünyanın neresinde olursanız olun soluduğunuz oksijenin yüzde 70’ini denizler, yüzde 30’unu ormanlar sağlamaktadır.
Bu şu demek, hepimizin denizlere borcu var.

Bakalım daha neler göreceğiz

Terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in isim ve soyisminin baş harflerinden oluşan plakalı araçlar Emniyet Genel Müdürlüğü’nce incelenmeye başlanmış.
Kamu kurumlarında da kullanılan araçlarda da bulunan FG harfli plakaların ne amaçla alındığı incelenim terör örgütü ile bağlantısı araştırılıyormuş.
Bakalım daha neler görüp öğreneceğiz.

Büyükşehir Yasası’nda değişiklik olur mu?

CHP Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Büyükşehir Yasası’yla kırsaldaki köy tüzel kişiliğine ait taşınmazlarda hak ihlalleri oluştuğunu belirterek sorunu TBMM’ye taşımış.
Altaca Kayışoğlu, 6360 sayılı yasada önümüzdeki günlerde değişiklik yapılacağını ve kanunun tekrar ele alınabileceğini iddia ediyor.
Yasanın uygulamaya girmesinin üzerinden 3 yıl geçmiş olmasına rağmen değişiklik yapılmasının söz konusu olacağını zannetmiyorum ama, bekleyip göreceğiz.

Gaziantep gazi olur, şehit olur, teslim olmaz

Gaziantep’deki saldırı hepimizin yüreğini yaktı.
Hele ki canlı bombanın çocuk olması acımızı bir kat daha artırdı.
Bursa Gaziantepliler Derneği adına açıklama yapan Başkan Bilal Şengüloğlu, yaptığı açıklamada dünyada gazi unvanına sahip tek şehrin Gaziantep olduğunu belirterek saldırıyı lanetlediklerini söylemiş.
Biz de diyoruz ki, Gaziantep gazi olur, şehit olur ama teröre teslim olmaz.