Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Anne babalar rektör hocanın bu önerilerine kulak verin
19 Temmuz 2016 Salı, 05:22
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, kentimizdeki meslek yüksekokullarının topluca düzenlenen diploma töreninde şöyle demiş.
“Fakülte mezunundan çok meslek yüksekokulu mezununa ihtiyaç var”
Rektör Ulcay, Türkiye’de dört yıllık fakülte mezunları işsizlik sıkıntısı çekerken, firmaların kalifiye eleman olarak meslek yüksekokulu (MYO) mezunu tercih ettiklerini ancak yeterli sayıda bulamadıklarını söylemiş.
Rektör Hoca’nın vurgu yaptığı bu konuyu aileler önemle dikkate almalıdır.
Zira halk arasında iki yıllık üniversite olarak tabir edilen meslek yüksekokulları bu nedenle gençler arasında küçümseniyor.
Halbuki üniversitelere bağlı bu meslek yüksekokullarındaki meslek bölümlerinden mezun olan gençler kalifiye elaman olarak iş imkanı bulabilirken dört yıllık eğitimin ardından üniversite mezunu olanlar ise bu imkanı bulamamaktadır.
Pek çok ailede mantık şu, “Aman çocuğumuz üniversiteyi okuyup bitirsin de nasıl olsa okumuş çocuk iş bulur”
Ama maalesef gerçek bu değil.
Üniversiteyi okumuş olmak için okuyan gençler, iş hayatıyla yüzleşince sudan çıkmış balık gibi oluveriyorlar.
Bu durumda üniversite eğitimi öncesi seçilecek bölüm; yaşadığın şehrin, bölgenin, çevrenin iş potansiyeline göre tercih önceliği olmalıdır.
Aksi halde ortaya üniversite mezunu işsizler çıkmaktadır.
Bunun içindir ki, Rektör Hoca’nın üzerinde durduğu bu hususu dikkate alarak çocukları lisede okuyan aileler üniversite tercihlerinde meslek yüksekokullarını küçümsemeyip önem vermelidir.

Bursa’da on iki MYO var

Uludağ Üniversitesi’ne bağlı on iki ayrı meslek yüksekokulu bulunuyor.
Bunlar İnegöl, Orhangazi, Gemlik, Karacabey, Mudanya, İznik, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık.
Türkiye ve dünyayı takiben her yıl değişik bölümlerin açılarak öğrenci sayısının yükseldiği bu meslek yüksekokullarının ikinci yılını okuyan öğrencilerin çoğu da sanayi kuruluşlarının talepleri doğrultusunda direkt olarak işe alınıyorlar. 

Demokrasi saygıyı gerektirir

Darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz gecesi merkezi sistem aracılığıyla tüm camilerden sela okunmuştu.
Orhangazi’nin Çeltikçi Mahallesi’nde bir grup camiye giderek caminin şalterlerini indirmiş ve sela okunmasını engellemiş.
Bu duruma tepki gösteren cami imamı Nurdoğan Akın, dört kişi tarafından darp edilmiş.
Sonrası malum, imam on günlük iş göremez raporu alırken saldırganlar yakalanıp çıkarıldıkları Adliye’de tutuklanmışlar.

İnegöl’ün yeni markası çilek olacak

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilçede ciddi potansiyele sahip çilek meyvesi konusunda yeni gelişmeler olacağını söylemiş.
Çilek üretiminin son yıllarda İnegöl için önemli bir değer haline geldiğini belirten Başkan Aktaş, bu değeri marka haline dönüştürebilmek adına ‘Çilek Çalıştayı’ yapacaklarını açıklamış.
Köftesi, mobilyası, kaplıcası ve ayçekirdeğinden sonra İnegöl’ün yeni yüzü çilek olmaya aday.