Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ayıp olmuyor mu?
07 Ocak 2015 Çarşamba, 08:13
Kentimizi diğer illerden ayırt ederek farkını ortaya çıkaran özellikleri vardır.
Mesela bunlardan biri de teleferiktir.
Hatta en önemlilerinden biri de diyebiliriz.
Doğum tarihleri 1970’in altında olan kuşaklar çok iyi anımsayacaklardır ki, Bursa’yı anlatan fotoğraflarda, kartpostallarda, pulların üzerinde kırmızı renkli büyük kabinli kapısı sürgülü teleferik vardı.
Şimdi ise kentimizin bu simgesi Büyükşehir Belediyesi’nce daha da geliştirilip konforlu ve daha güvenli bir konuma getirilmekle kalınmayıp teleferik hattı Uludağ 2. Bölge’ye kadar uzatılmıştır.
Hatta teleferiğin bu yaz Gökdere Metro İstasyonu’ndan zirveye gidilebilecek şekilde planlanmasının bakanlıkça da onaylandığı müjdesi Bursa turizmi adına önemli bir gelişmedir.
Yazımızın başlığında aktardığımız gibi “Ayıp olmuyor mu?” vurgusunu yapmamızdaki gerekçemiz şundandır:
Büyükşehir Belediyesi’nin işletmesine verdiği Teleferik AŞ’nin, önce Sarıalan’a oradan da Uludağ 2. Bölge’ye uzanan teleferikle seyahat etmek isteyenlere çifte standart uygulanıyor...
Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız 30 TL, yabancıysanız 50 TL fiyat tarifesi uygulanıyor.
Yıllardır kentimize turist gelmiyor diye yakınıp dururken, gelen yabancı turistlere de çiftte standart uygulamamız ayıbın en büyüğü değil midir?
Teleferikle Uludağ’a çıkmak için Teleferik semtindeki istasyona gelen yapancı turistler kendileri için uygulanan farklı fiyat tarifesi karşısında aldıkları yanıta bakar mısınız.
“Siz Türk değilsiniz”
Halbuki Türkiye olarak turizm sektörüne önem veren bir ülkeyiz.
Ekonomimize her yıl ortalama 35-40 milyar dolar döviz girdisi sağlayan turizm sektörünü destekleyip ülkemize gelecek turisti teşvik etmemiz gerekirken uygulanan bu çifte standart neyin nesidir.
Avrupa ve turizmle geçimini sağlayan ülkeleri tercih eden turistlere daha ekonomik şartlarda olanaklar sağlanırken Teleferik AŞ’nin neye istinaden fiyat farkını koyduğunu birileri izah etmelidir.
Kentimize gelen turiste “bizdensiniz, değilsiniz” ayrımı yapılması Dünya Mirası UNESCO’ya girme başarısını göstermiş Bursa’ya yakışmıyor.

ALTI MECLİS ÜYESİ BERAAT ETTİ

Karacabey Belediye Meclisi’nin 21’inci dönem meclis üyelerinden Meral Eren, Mehmet Ali Köfteci, Şaban Önen, Sedat Karakaşlar, Dündar Efe, Mehmet Göztepe ve Murat Erol hakkında görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle dava açılmıştı.
Eski meclis üyeleri hakkındaki iddia şöyle:
Görev yaptıkları süreçte, ‘S’ plaka satışları sırasında, “İhale yöntemi ve kapalı zarf usulüyle satış yapmadıkları ve bu suretle görevlerini kötüye kullandıkları”
Bir süredir Karacabey Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava önceki gün karara bağlanmış.
Buna göre karar “Yüklenen suçun unsurları yönünden oluşmadığı ve yüklenen suçu işleme kasıtlarının bulunmadığı gerekçesiyle beraatlarına karar verilmiştir” şeklinde açıklandı.
Altı eski belediye meclis üyesi, mahkeme sonrasında yaptıkları açıklamada, görev süreleri içerisinde aldıkları her kararda ilçenin menfaatini gözeterek hizmet ettiklerine vurgu yaparak adaletin tecelli ettiğini söylemişler.