Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ayıp revize edilmiştir...
18 Ocak 2015 Pazar, 08:02
Şehir merkeziyle Uludağ arasındaki ulaşımı sağlayan ve geçtiğimiz yıl yenilenerek Uludağ Oteller Bölgesi’ne uzatılan teleferik hattında yerli ve yabancı olarak iki farklı uygulanan fiyat tarifesini bu sütunlardan aktarmıştım.
“Ayıp olmuyor mu?” diye de ilgilileri uyarmıştım.
Kentimizin en önemli simgesi teleferikle Uludağ’a gidiş-dönüş için şayet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız 30 TL, yabancıysanız 50 TL ödemeniz şartı vardı.
Yıllardır ‘kentimize turist gelmiyor’ diye yakınıp dururken, gelen yabancı turistlere de çifte standart uygulanması ayıbı revize edilerek düzeltilmiş.
Kamuoyunda oluşan tepkilerin ardından Teleferik A.Ş. yönetimi, turizm acenteleri temsilcileriyle bir araya gelerek fiyatı Türk vatandaşlarına uygulanan miktara çektiklerini duyurmuşlar.
Duyurmuşlar diyorum çünkü bir haftadır Frankfurt’tayız.
Böylece geçtiğimiz hafta sonundan itibaren teleferikte yerli ve yabancı ayrımı son bulurken gidiş dönüş bilet fiyatı herkese 30 liradan satışa sunuluyor.
Çorbada tuzumuz bulunduysa ne mutlu hepimize...

BTSO, Bursa’ya vizyon projeler kazandırıyor

Yalnızca Bursa’nın değil Türkiye’nin ekonomisine yön veren kurumlardan olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) hayata geçirdiği projelerle üyelerinin dünyaya açılmasını sağlıyor. 
Bu projelerden ikisi Bursa’nın dış ticaret hacmini artırmaya yönelik...
Birincisi küresel fuar acentesi projesi diğeri ise ticari safari projesidir. 
BTSO, küresel fuar acentesi projesiyle Bursalı işadamlarını alanının en iyi fuarlarına götürüyor.
Onlara müşteri portföylerini genişletme imkânı sunarken bu süreçte üyelerine maddi destek sağlıyor.
Şöyle ki; üyeler katılım maliyetlerinin sadece yüzde 25’ini ödeyerek dünyanın en önemli şehirlerinde düzenlenen fuarlara katılabiliyorlar.
BTSO ayrıca, ticari safari projesiyle yurtdışından yabancı alım heyetleri getirerek, yabancı işadamlarını ve yatırımcıları Bursa iş dünyası ile buluşturuyor.
Böylelikle bu iki proje ile BTSO, Bursa’nın dış ticaret hacmini artırmayı hedefliyor ve Frankfurt fuarında tanık olduğumuz kadarıyla olumlu sonuçlar alınıyor.
Sayın Burkay ve yönetimini Bursa’ya ve Türkiye’ye hizmet eden vizyonerler olarak kutluyoruz.

Kentimizin gönüllü elçileri gençler

Bursa Valiliği İl Kültür Turizm Tanıtma Birliği’nin bünyesinde hazırlanan ve hibe almaya hak kazandığı ulusal ve uluslararası pek çok projeyle gerek Bursa’ya ve gerekse de gençlere değer katıyor.
Bunlardan biri olan First EVS isimli proje ile gençler değişik ülkelere gidip görme fırsatını yakalıyor.
Gittikleri ülkelerde altı ay süreli kalan gençlerin tüm masrafları birlik tarafından karşılanıyor.
Proje kapsamında gençlerimiz gittikleri ülkelerde Bursa ve ilçeleri hakkında bilgiler aktarıyorlar.
Bu sayede şehrimizin pek çok özelliğini dünyanın değişik ülkelerinde tanıtan gençler bir nevi gönüllü elçilerimiz oluyor.
Eğer sizin de yaşınız 29’u geçmemişse bu şansı değerlendirmek için Bursa Valiliği İl Kültür Turizm Tanıtma Birliği’ne müracaat edebilirsiniz.