Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
“Bağımlı olma sağlıklı kal”
10 Mart 2016 Perşembe, 07:28
Gelişen teknolojiyle birlikte modern çağın getirdiği yaşam şekli, bir şekilde hepimizin psikolojik ya da fiziksel olarak bir şeylere bağımlı hale gelmemize neden oldu.
Baş döndüren teknolojik gelişmeleri bir kenara koyduğumuzda karşımıza çıkan bir başka bağımlılık hastalığı çıkmaktadır.
Sizler de çevrenizde bir şekilde görüyor ya da duyuyorsunuzdur.
Yavaş yavaş, sinsice gençler arasında büyüyen madde bağımlılığı alışkanlığı zamanla toplumda büyük bir tehlike haline gelmiştir.
Alkol ve sigara kullanma yaşının düşmesi, uyuşturucu kullanma yaşını daha da aşağıya çekmiş, ülkemizde madde kullanma yaşı 15’in altına kadar düşerken, ilköğretime kadar girmiştir.
Vücuda giren 1 gram eroinin beyindeki 1 milyon hücreyi öldürdüğünü de düşünecek olursak gençlerimizi bedenen tahrip eden, maddi ve manevi yönden bir felakete sürükleyen bu maddelerin ne kadar büyük bir tehlike olduğunu görebiliriz.
Bağımlılık tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ama bu hastalığı tedavi etmekten ziyade, nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik koruyucu ve önleyici çalışmalar mücadelede daha etkili olacaktır.
Bu anlamda kentimizde pek çok kurum ve sivil toplum kuruluşları madde bağımlılığıyla mücadelede sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeye çalıştıklarını görüyoruz. 
Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı koordinatörlüğünde planlanan  “Bağımlı Olma Sağlıklı Kal” projesi de bunlardan biri.
Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı önderliğinde ‘Bağımlı olma sağlıklı kal’ projesi kapsamında geçenlerde hazırlık toplantısı yapıldı.
İlçedeki tüm kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra sivil toplum kuruluşu yetkililerinin de katılım göstererek projeye destek söz vermişler.
Demek o ki, gençlerimizi uyuşturucudan uzak tutmak için Mustafakemalpaşa örneğindeki gibi toplum olarak mücadele edebilirsek sonuç alabiliriz.

Papa İznik’e gelmez çünkü?


Biz Müslümanlar için Mekke, Medine ne kadar kutsalsa, Hıristiyanlar içinde İznik o kadar kutsaldır.
Zira Hıristiyan aleminin ilk dini toplantıları olan 1’nci ve 7’nci konsül İznik’te toplanmış ve bugünkü kutsal kitapları burada belirlenmiştir.
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, katıldığı bir tv programında Papa’yı İznik’e davet etmiş.
Bence Papa İznik’e gelmez.
Çünkü dört yıl önce kiliseden camiye dönüştürülen Ayasofya’da ayin yapmak isteyecek Papa’ya izin verilecek mi?

Kadınlar doğayı keşfetti


8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak İnegöl Belediyesi’nce düzenlenen  doğa yürüyüşüne İnegöllü bayanların ilgisi yoğun olmuş.45 bayanın katılımıyla 13 kilometrelik parkur süresinde çay ve yemek molaları vererek doğanın tadını doğasıya çıkaran hanımlar, keyif içinde geçen organizasyonun zaman zaman tekrarlanmasını talep etmişler.

Mudanya-Gemlik 10 dakikaya inecek


İki sahil ilçemiz olan Mudanya-Gemlik’i birbirine bağlayan sahil yolu vardır.
Bilmeyenler için biraz tehlikeli olsa da zeytin bahçeleri arasından yolculuk yapmak çok güzeldir.
İşte bir süredir genişletme işleri süren bu yolda çalışmalar hızlanmış.
Mudanya-Gemlik arasını 10 dakikaya indirecek yol ayrıca Yalova yönünden gelecek araçlar için de büyük kolaylık olacaktır.
22 kilometrelik yol yapımında şu ana kadar altı menfez ile iki viyadük bulunuyor.