Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bakan, sağlıklı bir Bursa için iki yıl sabır istedi
01 Mayıs 2015 Cuma, 07:34
Bursa’nın TBMM’de bakan düzeyinde temsil edilmesi kentimizin vizyonu adına önemlidir.
Çünkü toplumda hep şöyle bir algı vardır; kabinede bakanı olan şehirlere devlet yatırımları diğer şehirlere göre daha fazla ve kolay         ulaşıyor.
Aslında bakan, sadece seçildiği şehrin değil ülkenin bakanıdır.
Ama kim ne derse desin, o şehre farklılık söz konusu oluyor hep…
Tıpkı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan Bursalıların beklentileri gibi…
Bakan Bey, dün sabah gazetecilerle Hünkar Köşkü’nde bir araya geldi.
Amaç basınla tanışmak.
AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katıldığı toplantıda konuk Sağlık Bakanı olunca konu da Bursa’nın sağlık yatırımları ve sorunları oldu.
Bakan Müezzinoğlu, konuşmasına bir önceki dönem milletvekili seçildiği Edirne’deki sürecinde gazeteciler üzerinden örnekler verirken de aslında bizlere mesaj veriyor gibiydi…
Ya da biz öyle düşündük!
Şöyle ki;
Edirne’den aday gösterildiğinde bazı gazetecilerin kendisini eleştirdiğini ve aynı gazetecilerin dört yıl sonra bu kez Bursa’dan aday gösterilmesine çok üzüldüklerini, kendisini tanımadan yazdıkları yazılar için de özür dilediklerini anlattı.
Anlaşılan o ki, Bakan Müezzinoğlu, kendisinin yapıp yapamayacakları adına önyargılı davranılmamasını Edirne özelinden aktarmıştır.
Netice itibarıyla geriye dönüp bakıldığında Edirne’deki gibi Bursa’da da hoş bir sada bırakma arzusunda olduğunu söylemesi bakanlığının seçim sonrasında kurulacak yeni kabinede devam edeceği izlenimini vermiştir.
Aslında Bakan Müezzinoğlu, Bursa’nın sağlık yatırımlarının yaptıkları planlamalarla yüzde doksan şekillenmiş olduğunu, yeni Çekirge Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesi’nin iki yıl sürede tamamlandığında Bursa’nın mevcuduna ilave olarak 2 bin 300 yatak kapasitesine ulaşacağını söyledi.
Bunun için de Bursalılar’dan sabır isterken kendi deyimiyle bir tık yukarıya geçilerek Türkiye’nin pek de alışık olmadığı dünya sağlık turizmindeki potansiyeliyle “ben de varım” diyebilecek Bursa’nın bu işin ülke adına lokomotifini oluşturacağını söylemesi önemlidir.
İlçelerin dışında kalan sağlık yatırımlarında yıllardır patinaj yapan Bursa, Bakan Bey’in anlattığı yatırımlarla görünen o ki, ciddi bir yol alacaktır.
Velhasıl, 2019 yılına kadar kentimizi Ankara’da en üst seviyede temsil edecek olan Bakan Müezzinoğlu’nun dünkü anlatımlarından gördük ki, siyasetin her kademesinde görev üstlenmiş, donanımlı olduğu kadar tartışmacı tarafı olmayıp somut proje ve yatırımlar üzerinde duran siyasetçi kimliğine sahip olmasıdır.

SİGARAYI BIRAKANA TAKIM ELBİSE ALACAK

AK Partili olmayan dostlarımdan şu sözleri sıkça duyuyorum.
“Bu hükümetin yaptığı en güzel işlerden biri de kapalı alanlarda sigara içilmemesi konusundaki yaptırımını tüm engellemelere rağmen kararlılıkla sürdürmesidir”
Gerçekten de aynen öyle…
Bu yasağın pek çok kişinin sigarayı bırakmasına vesile olduğu kanısındayım.
Bir de işin diğer tarafı var.
Nedense meseleye hep sigara içenler tarafından bakılıyor.
Yasağın güzel bir yanıda insanları bir birine olan saygıyıda pekiştirmektedir.
Şimdi bunları niçin yazdığımı aktarayım.
Sağlık Bakanı’yla, sohbetimiz sırasında konu sigaraya gelince şunu söyledi:
“Sigara içen birinin üç ay sigarayı bırakması durumunda o kişiye takım elbise alacağım”
Bizden duyurması.
İddiayı kazanır da Bakan Bey, takım elbisenizi almazsa biz de bu sözünü kendisine buradan hatırlatırız…
Siz yeter ki sigarayı bırakın.