Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başbakan müjdelerle Bursa’ya geliyor
06 Kasım 2014 Perşembe, 07:45
Ahmet Davutoğlu, daha önce bakan olarak geldiği Bursa’ya bu kez başbakan sıfatıyla geliyor.
Dolayısıyla AK Parti İl Başkanlığı başta olmak üzere tüm ilçe teşkilatlarında yarın kentimize gelecek olan Başbakan Davutoğlu için günler öncesinden hazırlıklar yapılıyordu.
Başbakan’ın Bursa’ya gelişine ilişkin çarşamba günü üç belediye başkanı Ankara’ya çağrıldı.
Bunlar;
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’dı.
Belediye başkanının başkente çağrılmasının nedeni, iki hafta önce Bursa’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile görüşülen kentsel dönüşüm projesine ilişkindi…
Osmangazi, Yıldırım ve Kestel belediyelerinin ilçelerinde kentsel dönüşüm için yaptıkları çalışmalarının hızlandırılarak bir an önce hayata geçirilmesine istinaden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’nde başkanlarla toplantı yapıldı.
Her üç projenin de son durumu değerlendirilip sürecin hızlandırılması konusunda fikir birliğine varıldı.
Bursa adına bugüne kadar yapılmış en önemli projeler olarak öne çıkan yatırım olarak görülen kentsel dönüşümün başlayabilmesi için yarın kentimize gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuya ilişkin müjde vermesi bekleniyor.
Bu dönem yerel yönetimlerin en önemli projelerinin başında gelen kentsel dönüşüm ile ilgili bilindiği gibi Osmangazi ve Yıldırım belediyeleri ciddi çalışmalar yapmış ve bunu bakanlığa sunmuşlardı.
Aynı şekilde Kestel Belediyesi de aynı kapsamda projelerini tamamlamıştı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bir süredir onay bekleyen bu üç ilçenin projeleri başkanların da katılımıyla düzenlenen toplantıda prosedürler bir kez daha gözden geçirilip bir an önce başlanmasına karar verilmiş.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki bu önemli gelişmenin Bursalılara müjdesini vermek de, yarın kentimize gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bırakıldı.

Surların üzerine ruhsat verilir mi?

Vali Münir Karaloğlu, geçenlerde gittiği İznik’te tarihi eserlerin nasıl da yok edildiğine tanık olunca çevresindekilere şöyle seslenmiş…
“Surların üzerine ev yapmak için ruhsat verilir mi?”
İznikliler valinin bu sorusunu cevaplayamamışlardır diye düşünerek buradan ben yanıtlamak istedim.
“Evet sayın valim veriliyor!”
Çünkü tarihimizi bilmiyoruz ki, sahip çıkıp koruyalım.
Beş ayrı medeniyete başkentlik yapmış dünyada başka bir yer yok.
İşte böylesine önemli bir değerimizi maalesef kendi ellerimizle yok ediyoruz.
Bir de buna yerel yöneticilerin göz yummasından daha vahim bir şey olamaz.
Vali Bey,”Kabahat surların üzerine ev yapan vatandaşın değil ona bu izni veren hatta ruhsat veren eski yöneticilerindir” şeklindeki siteminde pekala haklıdır.