Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başbakan’dan Bursa’ya iki kontenjan geldi
08 Nisan 2015 Çarşamba, 07:58
Subat’ta başlayan aday adaylığı maratonu 31 partinin dün YSK’ya nihai milletvekili aday listelerini sunmasıyla neticelenmiş oldu.
CHP’nin listelerinin yüzde 80 neticelenmiş olmasından dolayı düne dair en çok merak edilen ise AK Parti ve MHP milletvekili listelerinde hangi isimlerin aday gösterileceğiydi.
İktidar partisinin listesini değerlendirdiğimizde göze hemen birinci ve üçüncü sıralarda iki kontenjan aday çarpıyor.
Tahmin edildiği gibi Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu birinci, üçüncü sırada ise Başbakan Davutoğlu’nun başdanışmanı Dr. Cemalettin Kani Torun yer alıyor.
İlginçtir, genel merkezin tasarrufu olarak aynı listeye iki kontenjan ismin birden girmesiyle Bursa bir ilk yaşamış oldu.
Listenin ikinci sırası bayan adaya ayrılmış.
Bu isim yıllardır gelenek haline gelen eski kadın kolları başkanı Emine Yavuz Gözgeç.
Listeye dördüncü sıradan girmeyi başaran Hüseyin Şahin, Bakan Müezzinoğlu kadar listede yer alabileceği garanti gözüyle bakılan bir isimdi.
Dolayısıyla Şahin, Bursa’yı ve de İnegöl’ü ikinci dönem parlamentoda temsil edecek isim olmuştur.
Beşinci sırada yer alan diğer bir mevcut milletvekili İsmet Su.
Altıncı sırada ise genel merkez Bursa’nın göçmen kenti yapısını dikkate almış olacak ki, Trakya kökenli olan Hakan Çavuşoğlu’na yer vermiş.
Yedinci sırada yine mevcut milletvekillerinden Önder Matlı yer alıyor.
Sekizinci sırada Bursalılar’ın yakından tanıdığı Bursa Baro eski Başkanı avukat Zekeriya Birkan.
Dokuzda engelli bir aday olan Bennur Karaburun. 
Karaburun gerçekten de son derece donanımlı bir isim olmakla birlikte TBMM’de sembol olabilecek bir isimdir.
Onuncu sırada bürokrat olan Gürsel Dönmez.
On birinci sırada ise Bursa’nın nüfus çoğunluğunu oluşturan Erzurumlular’ı temsilen Bakan Faruk Çelik’in de eski danışmanı Yüksel Yeni yer alıyor.
Listenin devamında seçilmesi riskli olan isimler şöyle sıralanıyor. Nihat Nasır, Harun Akın, Ahmet Kılıç, Osman Mestan, Halide Serpil Şahin, Cemile Yiğit ve Salih Başparmak.
Diğer bir ayrıntı da iktidar partisinin listesinde Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık dağ ilçesi ile Gemlik, Orhangazi ve İznik ilçelerinin dikkate alınmadığı   görülüyor.
18 kişilik listeye Hüseyin Şahin ve Önder Matlı’nın yeni dönemde de parlamentoda olmalarına sevinirken listede yer bulamayan Dr. Mustafa Esgin, Nagip Vardar ve Bülent Hamdi Cingil’e üzüldüğümüzü söyleyebilirim.

Büyükataman kaldı Özensoy çıktı

Merak edilen bir diğer parti listesi de MHP.
Milliyetçi Hareket Partisi’nin birinci sırasında tahmin edildiği gibi Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman var.
İkinci sırada son iki seçimde olduğu gibi bazı partililerince Necati Özensoy’un olacağı bazılarına göre olmayacağı görüşleri hakimdi. Ancak, Büyükataman’ın daha önce iki kez olduğu gibi listenin başında yer almasının Özensoy’un listenin dışında kalmasına neden olduğunu düşünüyorum.
Özensoy’un yerine ikinci sırada Bursalılar’ın yakından tanıdığı isim olan Kadir Koçdemir var.
Bilindiği üzere MHP’nin Büyükşehir Belediye başkan adayı da olan Koçdemir, başkan adaylığı süresince naif kişiliğiyle Bursalılar’dan gördüğü ilgi sandığa yansımamış olsa da listenin ikinci sırasında tanıdık bir isim olarak TBMM’deki çalışmaları kentimize olumlu yönde yansıyacaktır.
MHP’nin listesinin üçüncü sırasındaki isim olan Tevfik Topçu ile dördüncü sırada yer alan Fevzi Zırhlıoğlu teşkilatın yakından tanıdığı isimler.
Beşinci sırada ise Fikret Fidan var.
Altıcı sırada eski il başkanı Hasan Toktaş görülüyor.
Toktaş, geçmişte aday adayı olduğu iki seçimde de beşinci sırada yer bulmuştu.
Bu kez bir basamak alta indiği görülen Toktaş’ın seçilebilmesi riskli görülse de listeyi sürükleyebilecek bir potansiyele sahip.