Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Başkan Türkyılmaz her açıdan farklı
15 Eylül 2014 Pazartesi, 08:26
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, halktan biri olduğunu her davranışıyla gösteriyor.
“Gücümü parti örgütünden ve halktan alıyorum. Başkan olmam kişiliğimi değiştirmez.”
Diyen Türkyılmaz’ın alışılmışın dışındaki hizmet uygulamaları birilerini rahatsız etse de çoğunluğu mutlu ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
Örnek mi?
Sahil şeridindeki esnaf işgallerinin sonlandırılması…
Aynı şekilde halka ait olan plajların halkın kullanımına tekrar açılması gibi…
Velhasıl her fırsatta her ne kadar belediye başkanı konumuna sahip bu forsunu kullanmayıp halkın arasında olmaya özen gösteren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın bu davranışı herkesin dikkatini çekiyor.
Bunun son örneğini hafta sonu Mudanya’nın düşman işgalinden kuruluşunun 92. yıldönümü kutlamaları kapsamında sahne alan Yeni Türkü grubunun konserinde göstermiş.
Türkyılmaz, kendisi için ayrılan protokol bölümünden değil de halkın arasında eşiyle birlikte zemine oturarak konseri izlemiş.
“Ne varmış bunda?” demeden önce aynı tevazuyu çevrenizde kaç belediye başkanının gösterdiğini düşünürseniz farkı daha iyi göreceksiniz…

UYUŞTURUCUYA KARŞI EN ÖNEMLİ ETKİLİ İLGİNİZDİR

Üç aylık yaz tatilinin ardından bugün 17 milyon öğrenci 2014-2015 eğitim öğretim yılına başlıyor.
Dokuz ay sürecek yeni eğitim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı sentetik uyuşturucuya karşı ciddi önlemler aldı.
Kullanımının ilköğretim çağına kadar inmesi Milli Eğitim Bakanlığı’nı sentetik uyuşturucuya karşı harekete geçirdi.
Özellikle öğrenim çağındaki gençleri hedef seçen uyuşturucu satıcılarına karşı okul çevrelerinde emniyetçe oluşturulan narkotik timleri görev yapacak.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın uyuşturucu satıcılarıyla çok acımasız bir mücadele kampanyası başlattıklarını söylemesi konuya gösterilen ciddiyeti ortaya koyuyor.
Uyuşturucuyla mücadelede anne ve babaların rolünün ne kadar önemli olduğunu defalarca bu sütunlarda vurgu yaparak aktarmıştık.
Bir kez daha tekrarlamak gerekirse şu gerçek unutulmamalıdır ki, çocuklarımıza göstereceğimiz ilgi ve alaka bu konuda alınacak en önemli önlem olacaktır.

SENTETİK UYUŞTURUCU 8 AYDA 400 CAN ALDI

İnanılacak gibi değil…
Resmi kaynakların yaptığı açıklamalarda 2010 yılında ülkemize giren sentetik uyuşturucu (bonzai) kullanımının her yıl yüzde 300 artış gösterdiği belirtiliyor.
Daha da kötüsü, 2014 yılının sekiz ayında sentetik uyuşturucu kullanmak suretiyle 400 kişinin hayatını yitirmiş olmasıdır.
Tüm uyarılara ve ölümlere rağmen kullanımının bir türlü önüne geçilemeyen sentetik uyuşturucunun toplumsal bir sorun haline geldiği görülmekte.
Gençlerin bu maddeye ilgisi, merak ve kendine rol model olarak görmesinden kaynaklanıyor.
O halde herkese görev düşmektedir.
Geleceğimizin teminatı gençlerimizle beyinleri uyuşturulmuş bir nesil istemiyorsak bu görev hepimizindir.