Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bayramı bayram gibi yaşamak için
02 Ekim 2014 Perşembe, 08:33
Bayram öncesi belediyelerin önlemleri diğer günlere göre artış gösterir.
Mesela zabıta ekipleri, bugünlerde olduğu gibi gıda denetimlerine çıkarlar.
Bazen de belediyeler gösteriş için bunları yaparlar.
Bunu yaparken de görüntü ve fotoğraflar çektirilip basın kuruluşlarına servis edilir.
Fotoğrafların altına da şu not düşülür:
“Belediyemiz bayram öncesi denetimlerini artırmıştır.”
Biz de diyoruz ki, belediyelerin aldığı önlemleri bayram süresince göreceğiz bakalım ne kadar arttırdığını…
Belediyelerin işleri bayram öncesi kadar bayram süresince devamlılık gerektirir. 
Zira;
Zabıta, fen işleri, temizlik, park bahçeler müdürlükleri başta olmak üzere ilgili birimler mesai yaparlar.
Her Kurban Bayramı öncesi yapılan tüm uyarılara rağmen vatandaşların kurbanlarını gelişigüzel yerlerde kesmek isteyince ortaya bayramın adına hiçte yakışmayan görüntüler oluşur.
Temennimiz odur ki, belediyeleri- mizin alacağı tedbirler bu açıdan önemlidir. Elbette belediyeler kadar vatandaşlarımızın da duyarlı olmasıdır.
Dolayısıyla bayramı bayram tadında sevdiklerimizle birlikte huzur için geçirebilmemiz için çevremize karşı sorumluluğumuzun bilincinde olmamız kafi olacaktır.

Lütfen mesaj atmayın

Bayramlar her ne kadar dayanışma ve yardımlaşma günleri olarak bilinse de çok müstesna günlerimizdir.
Özellikle dini bayramlar, toplumların fertlerinin birbirlerine sevgi ve saygı ile yaklaşma, yardımlaşma, birbirlerinin gönlünü alma ve yakınlaşma, mutluluk ve sevgi huzuru dolu dolu yaşama günlerdir.
Ayrıca bayramlar, toplumu birlik beraberlik kardeşlik ve dayanışma içinde tutan, saygı ve sevgi temelinde insanları birleştiren önemli günlerdir.
Bayramların önemi ile ilgili bu yazımıza istinaden cep telefonlarımız aracılığıyla kullandığımız kısa mesajlar ve internet ortamından atılan maillerle ilgili bir hatırlatma yapmak istiyorum. 
Lütfen sevdiklerinize böylesine özel günlerde hazır kalıp mesajlar atmayalım.
Bunun yerine telefonla arayıp bayramını tebrik etmek, hal hatır, sağlık, sıhhat sormak göreceksiniz ki, sizi de mutlu edecektir. 

Kendisi değil mektubu geldi

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’a Yenişehir halkının sevgisine sebep bir dönem Yenişehir’de yaşamış ve burada futbol oynamış olmasındandır.
Aynı zamanda da Yenişehir’in fahri hemşerisi olan Cumhurbaşkanı Eroğlu, geçtiğimiz hafta yapılan 1. Uluslararası Altın Biber Festivali’ne davet edilmiş ancak yoğun programı nedeniyle katılamamıştı. Bundan ötürü Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik’e kendi el yazısı ile bir açıklama yollayan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu:
“Çok arzu ettiğim halde festivalinize katılamadığımı üzülerek belirtmek isterim. Tüm Yenişehir halkına sevgilerimi ve saygılarımı lütfen iletiniz” mesajı göndermiş.