Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Belediye iki okul yapacak
02 Ekim 2015 Cuma, 07:41
Bazı eğitim kurumlarının yetersiz fiziki şartlarının aşılabilmesi için hayırseverlerce yaptırılan okullarla bu durum aşılmaya çalışılsa da yeterli olmuyordu.
Hal böyle olunca, okul yönetimlerinin de bu açığı kapatabilmek için velilerden kayıt parası adı altında para talep etmesi çeşitli sıkıntılara neden oluyordu.
AK Parti hükümeti, 2010 yılında 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda değişiklik yaparak bundan böyle bütçesi uygun olan belediyelerin anaokulu, ilkokul ve ortaokul yapabilmelerini yasal boyuta getirdi.
Böylece meclis kararı alan isteyen her belediye kanunu uygulayarak eğitim kurumu inşa etmeye başladı.
Bu belediyelerden biri de İnegöl Belediyesi.
Bir ilkokul bir de ortaokul yaptırmak için çalışmalara başlanmış.
Her ne kadar bu durum Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın seçim beyannamesinde yer almış olsa da vatandaş açısından önemli olan taahhüdün yerine getirilmesi değil midir?
57 bin öğrencisi, 3 bin öğretmeni bulunan İnegöl’ün nüfusunun beşte biri öğrenci.
Adeta eğitim ordusu potansiyeline sahip ilçeye İnegöl Belediyesi’nin ismini taşıyacağı biri ilkokul diğeri ortaokul yapılması hiç şüphe yok ki, ilçenin eğitim kalitesini daha da yükseltecektir.
Velhasıl, en iyi hizmet geleceğe yapılan yatırım ise, yerel yönetimlerden sorumlu belediyeleri yönetenlerin yaşamı boyunca gurur duyabileceği en güzel fırsattır eğitime yapacakları hizmetler.

***

K. Kumla savaştan çıkmış gibi...

Bodrum’da iki hafta önce yaşananların benzeri tatil beldesi Küçükkumla’da yaşandı.
Aşırı yağış nedeniyle Kumla Deresi’nin taşması sonucu onlarca ev ve işyerinin sular altında kalmasıyla felaketin eşiğinden dönülen Kumla Mahallesi zorunlu olarak araç trafiğine kapatıldı.
Kaymakamlık ve belediye ile BUSKİ’nin zarar ziyan tespit çalışmaları sürüyor.

***

Mudanya, Kılıçdaroğlu hazırlığına başladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Ekim’de Bursa’da yapacağı miting sonrası Mudanya’ya gidecek.
Burada Mütareke Meydanı’nda özel bir televizyon kanalının canlı yayın konuğu olacak olan Kılıçdaroğlu Mudanyalılarla buluşacak.
CHP’li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, genel başkanlarını ilçelerinde en iyi şekilde ağırlamak için hazırlıklara şimdiden başlamış.