Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bir başkandan daha fazlası
01 Şubat 2016 Pazartesi, 07:21
Meselenin detayına değinmeden önce şunu özellikle vurgulamak istiyorum.
Orhaneli Belediye Başkanlığı görevini üçüncü dönemdir başarıyla sürdüren İrfan Tatlıoğlu’nun sadece ilçesi için değil dağ yöresinin kalkınması adına yaptığı takdire şayan gi-
rişimleri bir belediye başkanından çok fazlasıdır…
Kadınların istihdam edilmesi, iç turizmin canlandırılması, organik tarımın desteklenmesi, kaplıca suyu kullanılarak fizik tedavi merkezi talebi, kırsal kalkınma projeleri kapsamında Sadağı Kanyonu’nun turizme açılması gibi.
Şimdi de Orhaneli Maden Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması Tatlıoğlu’nun bölgesine ve insanına olan duyarlılığıdır.
Hafta içinde Bursa Kent Konseyi ile Orhaneli Kent Konseyi’nin birlikte düzenlediği il-
çeye kurulması planlanan Mermer Organize Sanayi Bölgesi konulu toplantıda Başkan Tatlıoğlu’nun sözleri önemliydi.
Orhaneli bölgesinde yaklaşık 500 milyar dolarlık, evet evet yanlış okumadınız 500 milyar dolarlık mermer rezervi bulunması önce OSB ardından da çıkarılacak mermerlerin işlenebileceği fabrika kurulması istediklerini söyleyen Başkan Tatlıoğlu, bu yatırımın hem ülke ekonomisine katkı hem de istihdam sağlayarak bölgeden göçü önleyeceğini vurgulamıştır.
Zira Orhaneli Türkiye’deki yeraltı madenleri açısından en zengin bölgelerden birisidir.
OSB’nin henüz kurulma aşamasında olmasına rağmen girişimin duyulmasıyla şu anda 52 yatırımcı bölgeye fabrika açmak için başvuruda bulunmuş.
İnsanı heyecanlandıran beklenti, TBMM düzeyinde takip edilip hızlandırılarak ne-
ticelendirilmelidir.
Çünkü, dağ yöresi halkının kanayan yarası işsizliği dolayısıyla göçü tersine çevirecek bu yatırımı bölge insanı 
fazlasıyla hak ediyor.

Kaymakam’dan dünyaya örnek çalışma


Orhangazi Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, ilçede unutulmaya yüz tutmuş meslek gruplarını belirleyip bunları Dünya Mirası Listesi UNESCO değerler topluluğuna kayıt ettirmeye çalışıyor.
Meslek grupları belirleme gezisinde Kaymakam Dr. Yalçın Yılmaz’a İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Çiğdem eşlik ederken ilk olarak semerci Mehmet Ali Turan’ın işyeri ziyaret edilmiş.
Böyleye Orhangazi’den UNESCO’ya yolculuk başlıyor.

İhtiyaca göre hizmet  mantığı


Gürsu Belediyesi, hızla büyüyen ilçede en etkin ve hızlı hizmeti sunabilmek amacıyla oluşturulan yeni birimlerle hizmetlerini sürdürüyor.
Artan nüfusu, gelişen sanayisi, tarımı ve turizmiyle her alanda ilerlemekte her alanda hizmetlerin en etkin ve hızlı şekilde gerçekleştirilmesini amaçladıklarını söyleyen Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, yeni ilavelerle birim müdürlüklerinin 19’a çıktığını söylüyor.

Sanayi-Fakülte işbirliği


İnegöl İşletme Fakültesi, sanayi-fakülte işbirliğine bir organize sanayi bölgesini daha ilave etmiş.
İnegöl Ticaret Odası, İGİAD ve İnegöl OSB gibi kuruluşlarla işbirliği yapan İnegöl İşletme Fakültesi yönetimiyle Yenice Islah OSB ile de işbirliği protokolü imzaladı.
İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Canbolat, işbirliğinin amacının sanayi bölgesindeki 30 işletmenin üretim ve pazarlama kapasitesinin geliştirilmesine fakülte olarak akademik katkıda bulunulması olarak özetlemiş.