Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Borçlarınızın yapılandırma fırsatını kaçırmayın
13 Ekim 2016 Perşembe, 04:58
Belediyelerin en önemli gelir kaynaklarından olan emlak, çevre temizlik, ilan reklam vergileri ve harçlardır.
Buna rağmen pek çok vatandaş, bu borçlarını tüm uyarılara rağmen ödemekte cimri davranır.
Aslında pek de haksız sayılmaz!
Zira ödeme imkanı var olan vatandaşın da olmayan vatandaşın da kafasında hep şu vardır:
“Nasıl olsa geçmişte defalarca olduğu gibi yine devlet bir af çıkarır o zaman öderim.”
Aynen vatandaşın dediği gibi olur.
İşte 15 Ağustos’ta çıkarılan “vergi affı” bunun en güzel örneği olmuştur.
Ama görülüyor ki, vatandaşın özellikle de emlak, çevre temizlik, ilan reklam vergi ve harç borcunu yapılandırma kapsamında yüzde 65’e varan indirimden istifade edecek olması pek de umurunda değil.
Bu nedenle belediyeler borçlu vatandaşları yapılandırma fırsatından yararlanmaları için çeşitli yöntemler kullanarak uyarmaya başladı.
Tüm avantajlara rağmen fırsat imkanının son gününün yaklaşması ve de yeterli başvurunun olmaması üzerine belediyeler bu kez de borçlu vatandaşlara SMS yoluyla ulaşmaya çalışıyor.
Hatta basın aracılığıyla çağrı yapılmaya başlandı.
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, ilçede yayın yapan mali gazetelere uyarı niteliğinde ilan vererek ilçe halkına şu duyuruyu yapmış:
“Belediyemize 30.06.2016 tarihinden önce borcu olanların 31.10.2016 tarihine kadar belediyemize başvurmaları halinde bu yeniden yapılandırmadan faydalandırılacaklardır”
Bundan sonrası artık vatandaşa kalıyor.

İznik bunu fazlasıyla hak ediyor

İznik Belediyesi, kırsal ve taşra mahallelerine destek amacıyla bir süre önce başlattığı Eko Turizm Projesi’nde sona gelmenin gururunu yaşıyor.
İlçenin Katırlı Dağı eteklerinde bir bölgeye 14 adet ahşap bungalov ev, restoran, spor alanları ve yöresel ürünlerin satış yerlerinin yer alacağı projenin mali boyutu BEBKA tarafından da destekleniyor.
Ay sonunda hizmete açılması planlanan çalışmayla aynı zamanda bugüne kadar İznik’e ilk defa ekolojik turizm tesisi kazandırılmış olacak.

Çemberimde Gül Oya’ya Yenişehir finali

81 ilin 81 kültürünü buluşturan “Çemberimde Gül Oya” adlı serginin Bursa finali, Yenişehir’de yapıldı.
81 ilden sandıklarla gönderilen ve içlerinde o ili öne çıkaran ürün ve el sanatlarının yer aldığı sergi, Yenişehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde açıldı.
Kaymakam Abdullah Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı Zekai Dündar, AK Parti İlçe Başkanvekili Ahmet Bayram, İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Kültürümüzün zenginliğinin anlatılmaya çalışıldığı proje Milli Eğitim Bakanlığı’nca destekleniyor.

İkinci kez ihaleye çıkıyor

Gemlik Belediyesi’nin aldığı kararla ilçede Cihatlı bölgesine yaptırılacak 970 konutluk toplu konut projesinin birinci etabını oluşturacak 158 konut, 8 işyeri ihalesi 19 Ekim günü saat 10:00’da Gemlik Belediye İhale Komisyonu huzurunda yapılacak.
Duyurmuş olalım.