Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Borcunuzu fırsata çevirmek elinizde
10 Ekim 2014 Cuma, 08:28
Bursa Sosyal Güvenlik İl Müdürü Eran Karaca ile kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen 6552 sayılı kanunun getirdiği yenilikleri paylaşmak üzere dün bir araya geldik.
Müdür Bey;
Öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar 20 milyonu aşkın yurttaşın prim, vergi, idari para cezalarını yeniden yapılandıran yasanın getirdiklerini uzunca bir sunumla anlattı.
Konunun kısaca özeti;
İşveren ve sigortalıların prim borçlarına getirilen yapılandırma imkanının yanı sıra pek çok alanda değişiklik yapılmış ve yenilikler getirilmiş düzenlemenin kaçırılmaması gereken önemli bir fırsat olduğudur…
Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da; 
11 Eylül’de yürürlüğe giren ve 31 Aralık 2014’e kadar devam edecek süreç içinde kamuya borcu olanların yapılandırma planından sonraki takip eden bir yıl içinde iki taksit ödememesi halinde yapılanmanın bozulacak olmasıdır.
 Yasayı fırsata çevirmek isteyenler, borçlarını yapılandırmak için ille de İnönü Caddesi sonundaki SGK İl Müdürlüğü’ne gitmelerine gerek yok.
Nitekim 14 ilçede mevcut SGK merkezlerine başvurmaları yeterli olacaktır.
Türkiye’nin en kapsamlı barış paketi olarak da adlandırabileceğimiz yasayı, Bursa açısından değerlendirdiğimizde bakın ortaya nasıl sonuçlar çıkıyor.
Bursa genelinde 6552 sayılı kanun kapsamına giren toplam kişi sayısı 450 bin civarında.
Bu sayıya göre mevcut toplam borç miktarı ise 1 milyar 865 milyon liradır.
Tüm borçluların yapılandırma kapsamından yararlanma istemesi durumunda toplam borcun 400 milyon lirası silinecektir.
Yine bir ilginç ayrıntı ise, Bursa genelinde 823 bin 452 bin kayıtlı çalışana karşın 460 bin 22 kişi emeklidir.
Müdür Bey’in aktardığı diğer bir önemli ayrıntı da, kayıt dışı çalışanın Türkiye ortalaması yüzde 35 iken kentimizde ise bu rakam yüzde 28’dir.
Vatandaşların yasal sürenin son günlerine kalmadan bir an önce SGK’ya müracaat etmelerini isteyen İl Müdürü Eran Karaca, yasada en büyük avantajlı seçeneğin sağlık sigortası borçlularını kapsadığının altını çiziyor…
Çünkü;
Genel sağlık sigortası borcu olanların ana parayı tek seferde ödemeleri halinde borçlarının tamamı siliniyor.
İşte bu yüzdendir ki bu, borcunuzu fırsata çevirmek için kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

Tarihe yolculuk İznik’le başlıyor

AnadoluJet, Anadolu’nun tarihsel değerlerine sahip çıkarak, kültürel mirasları gelecek nesillere aktarma hedefine yeni bir projeyle devam ediyor.
AnadoluJet tarih tutkunlarını, tarihi ve kültürel değerleri görmeye ve birlikte öğrenmeye davet ediyor.
Bu kapsamda bir yıl sürecek,“AnadoluJet’le Tarihe Yolculuk” adlı proje yarın İznik gezisiyle başlıyor.
Katılımcılara yıl boyu Anadolu’nun tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatı sunacak proje, tarihçi yazar Talha Uğurluel’in rehberliğinde gerçekleştirilecek.
İstanbul’dan günübirlik düzenlenecek turla, katılımcılar İznik’in hem tarihi hem de doğal güzelliklerini tanıma fırsatı bulacak. Her ay iki farklı turun düzenleneceği proje, ocak ayında ise Bursa ve çevre illerine düzenlenecek gezilerle sürecekmiş.