Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Böylesi görülmedi ama endişeye gerek yok
23 Mayıs 2015 Cumartesi, 08:51
Her geçen yıl daha da kirlettiğimiz Gemlik Körfezi’ne bırakın girmeyi şu sıralar insanın bakası gelmiyor.
Dün arayan Küçükkumla Belediyesi eski Başkanı Ömer Bal, günlerdir deniz yüzeyinde sarımtırak rengin her geçen gün daha da arttığını belirtiyordu.
Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda bir süre önce başlattığı çalışmaların sonucunu öğrenmek için Sahil Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Bebek’i aradım.
Çevre Koruma Kontrol Dairesi ekiplerince yapılan incelemede denizlerde bu mevsimde görülen ve literatürde ‘alg patlaması’ veya ‘kızıl akın’ olarak tarif edilen olayın doğal bir seleksiyon sonucu oluştuğunun tespit edildiğini söyledi.
Bakterilerin bu mevsimlerde üremesinin başlıca nedeni, denize deşarj edilen arıtılmamış kanalizasyon atıklarını yiyerek üreyen alg adı verilen canlıların bir süre sonra ölmesi sonucu deniz renginin değiştiği belirtiliyor.
Söz konusu doğa olayı ile ilgili olarak vatandaşı endişelendirecek bir durum olmadığı gibi mayıs ayı sonunda denizin normale dönmesinin beklendiği belirtiliyor.
Netice itibarıyla şikayet ettiğimiz bu durumun, yine bizler tarafından oluşturuluyor olmasıdır vahim olan...
Şükürler olsun ki, Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde sahillerimizde benzer durumların yaşanmaması için 140 milyon liralık arıtma tesisi projesini başlatmıştı.
İki yılda bitirilecek olan biyolojik arıtma sayesinde tüm kanalizasyon giderleri burada toplanıp arıtıldıktan sonra denize verilecek.
Unutmayın ki, şu anda bu işlem yapılmadan direkt olarak her türlü giderler denize bırakılıyor.

Kılıçdaroğlu’nun işçilere çağrısı ne olacak?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bugün de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Bursa ağırlayacak.
CHP İl Başkanlığı, genel başkanlarını en iyi şekilde ve coşkulu bir kalabalıkla karşılamak için iki gündür teyakkuz durumunda.
Tabii ki, en çok merak edilen ise Kılıçdaroğlu’nun yapacağı konuşmasıdır.
Ekonomik vaatleriyle önemli bir hamle yapan Kılıçdaroğlu, önceki gün de Merkez Türkiye Projesi’yle de yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
20 yılda 200 milyar dolar yatırımla Anadolu’da cazibe merkezi oluşturacak CHP’nin mega projesi dün gün boyu kamuoyunda konuşuldu.
Kılıçdaroğlu’nun bugünkü mitinginde Merkez Türkiye Projesi’nin detaylarını anlatırken 8 gündür direnişte olan Renault ve Tofaş otomotiv fabrikaları işçilerine yönelik çağrıda bulunacağı belirtiliyor.
İş bırakarak greve giden işçiler, direnişlerinin emek ve alın terinin karşılığı olduğunu dolayısıyla da amaçlarının siyasi yöne çekilmek istenmesine hiçbir şekilde izin vermemişlerdi.
CHP yönünden gelen bilgilere göre, Kılıçdaroğlu’nun eylemdeki işçilere de yönelik çağrıda bulunacağı yönünde.

“Kupa Bursa’ya gelecek”

Bursaspor Kulübü Başkanı Recep Bölükbaşı, genel kurulda aynen şöyle demişti:
“Göreceksiniz bu kupa Bursa’ya ge-le-cek…”
Herkes şaşırmıştı başkanın bu sözleri üzerine.
Daha da önemlisi kupa yarı finalinin ilk maçında hatırlayın, maraton tribününe asılan pankartta şöyle yazıyordu:
“Siz yazmışsınız senaryoyu ama biz oynatmayız bu tiyatroyu”
İşte bu pankart, taraftarın takımına inancının ispatıdır.
Şampiyonluğu elinden kaçırmış yaralı Fenerbahçe’nin ilk maçın 1-2 avantajını da kullanarak hem de Kadıköy’de kupadan elenmesi zor olsa da imkansız değildi.
Bursaspor önceki gece aynen Başkan Bölükbaşı ve takımına inanan taraftarının hayalini gerçeğe dönüştürdü.
Bursaspor Kadıköy’de 0-3’lık galibiyetiyle aynı zamanda Türkiye’nin takdirini de bir kez daha kazanmış oldu.
Aynı gece bir özel televizyonun canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan dahi Bursaspor’un galibiyetini kutladı.
Bu gurur Bursasporlularındır.