Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BŞB gemiyi karadan yürütüp hayali gerçek yaptı
30 Mayıs 2015 Cumartesi, 08:30
Büyükşehir Belediyesi’nin İznik-Orhangazi arasında gölde sefer yapmak üzere Kocaeli Belediyesi’nden satın aldığı Akşemseddin isimli gemi dün Gemlik Limanı’na geldi.
Daha sonra denizden çıkarılıp özel bir vasıtayla Gemlik’ten Orhangazi’ye götürülerek burada göle indirilmesi, bana bugüne özel bir zaferi anımsattı.
Bundan 562 yıl önce Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürütmesiyle kazanılan zaferin yıldönümüne, Akşemseddin gemisinin Gemlik Körfezi’nden İznik Gölü’ne karadan nakledilişinin bugüne denk gelmesi sizce de enteresan değil mi?
Aslında bu durum Orhangazi ve İznik’te yaşayan herkesin zaman zaman aklından geçirdiği bir hayaldi İznik Gölü’nde feribot seferleri…Haksız da sayılmazlardı…
Zaten gölün bir yakası İznik’e diğer yakası da Orhangazi’ye kıyıdır.
Bu iki yakayı gölün üzerinden birleştirmek iki ilçe halkının da arzusuydu.
Yurtdışına gitmiş olanlarımız görmüştür, gölü, kanalı olan şehirlerde suyun doğal haline zarar vermeden yolcu taşımacılığı anlamında bu tur feribot seferleri çok fazladır.
Oysa ki İznik Gölü, su yapısı, etrafındaki tabiat güzellikleriyle doğa harikası bir değer.
Buna rağmen bugüne kadar ne Orhangazi, ne İznik ne de etrafındaki diğer yaşam alanları gerektiği gibi gölden yararlanamıyordu.
Büyükşehir Belediyesi’nin İznik Gölü’nde yolcu taşımak üzere satın aldığı gemi, bölgenin gelişiminde önemli bir rol alacağı kanısındayım.
Yıllarca konuşulmasına rağmen faaliyete geçirilemeyen bir hayal daha böylece gerçek olmuştur.
Bu hususta tek endişem, gölün doğal dengesinin bozulmasıdır.
Bu da sağlandığı takdirde zannediyorum ki, İznik Gölü sahili sadece bölgenin değil Türkiye’nin gözdesi olacaktır.

Bakana pankartlı hastane teşekkürü 

17 ilçesi bulunan Bursa’da hastanesi olmayan iki ilçe var.
Biri Gürsu diğeri komşusu Kestel’dir.
Bu iki ilçemiz kent merkezine yakın olması nedeniyle yıllardır sağlık yatırımlarından yeterli pay alamıyordu.
Halbuki, sanayi bölgelerinde 400’ü aşkın irili ufaklı fabrikanın bulunduğu Kestel ve Gürsu’da hastane sorununun çözümü için geçtiğimiz yıl Kestel Belediyesi adım atmış ve Sağlık Bakanlığı’na hastane yapımı için yer tahsisinde bulunmuştu.
Bulunmuştu bulunmasına ama bir türlü bürokratik engeller aşılamıyordu.Neyse ki, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Bursa’dan aday gösterilince belki de ilk yaptığı işlerden bir tanesi Kestel’e 150 yataklı hastanenin yapılması için talimat vermesi olmuştur.
Geçtiğimiz günlerde Kestel’e gelen Bakan Müezzinoğlu’na, üzerinde, “Sayın Bakanım, Kestel Devlet Hastanesi için ilçe halkımız adına sizlere teşekkür ederiz” yazılı pankartla karşılanması sanırım yılların sorunun çözümlendiğinin kanıtı gibiydi.

CHP’den ilginç traktörlü mesaj

Seçim vaatleri en çok konuşulan partilerin başında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) geliyor.
Seçim süresinin boyu kısaldıkça siyasi partiler, seçmene kendilerini farklı yollarla anlatmayı sürdürüyor.
Seçimde vaatleri en çok konuşulan partilerin başında gelen CHP’nin, emekli aylıklarında ve asgari ücretteki artışın yanı sıra mazotu çiftçiye 1,5 TL vereceğine ilişkin vaatleri bulunuyor. 


CHP’liler İnegöl’de mahallelerde dolaştırılan ve üzerinde, “Çiftçiye mazot 1.5 oyun CHP’ye” yazılı traktörle gezerek halkın desteğini istemişler.
Ortaya da fotoğrafta gördüğünüz gibi görüntü çıkmış.