Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BTSO ne iş yapar?
19 Haziran 2016 Pazar, 02:20
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO),127 yıllık tarihi boyunca kent ve ülke ekonomisine sunduğu katkılarla Bursa’nın ilkleri başarmasının önünü açmıştır.
Bugün kentimizde üretilen malların 112 ülkeye ihraç edilmesine öncülük eden BTSO, dünya sanayi devleri arasına Bursa’nın da adını yazdırmayı başarmıştır.
1889 yılında 70 kişiyle başlayan yolculuğunda bugün 37 bin üye sayısına ulaşan BTSO, “Bursa büyürse Türkiye büyür” sloganını kendilerine ilke edinmiş.
Bunları yazmamdaki sebep, önceki akşam BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve yönetim kurulu üyeleriyle iftarda bir araya geldik.
Başkan Burkay’ın kent, ülke ve Avrupa iş dünyasının bugünkü konumunu özetlerken BTSO olarak 2016 yılının projelerinin hayata geçirileceği bir yıl olması önemine vurgu yaptı.
Nitekim bu projelerin Bursa’nın değil Türkiye’nin projeleri olduğunu da söyledi.
Burkay odanın faaliyetlerini anlatırken dikkatimi çeken birkaç ayrıntıdan biri de şuydu.
BTSO, her on üyesinden birini yani 3 bin 500 firma sahibini uluslararası fuarlara taşımışlar.
Bu sayede çoğu firma, günlük rutin iş hayatından sıyrılıp dış ticarete adım atma imkanı bulmuştur.
Bundaki amaç kentimizden yurtdışına ihracat potansiyelini daha da artırabilmek.
Bu çok önemli çalışmaya şu açıdan da bakmalıyız.
Dünyanın dört bir yanındaki fuarlara katılan Türk işadamları, ülkemizin yurtdışındaki imajı açısından önemli bir görev de üstlenmiş olmalarıdır.
Hani bazen duyarız, “BTSO ne iş yapıyor” diyenlere bence en iyi yanıt işte bu olmalıdır.
 

‘Çek’in güvenilirliği artık kalmamış


BTSO Başkanı Burkay, ticari hayatta yaşanan sorunlardan birinin de karşılıksız çeklerin şirketler arasında sıkıntı yaratmasına neden olduğunu söyledi.
Çekin güvenilirliğinin kalmadığını belirten Burkay, hapis cezalarının kalkmasıyla bu duruma gelindiğini dolayısıyla hükümetten suiistimallerin önüne geçilebilecek önlemler alınmasını beklediklerini söyledi.
 

Bursa sanayiyle mi büyümeli?


Bursa’nın tarih ve yeşil kimliğiyle öne çıkarılması halk tarafından öngörülse de BTSO Başkanı İbrahim Burkay tam tersini düşünüyor.
Burkay, gelecek nesillere bugünkünden çok daha fazla güçlü Bursa bırakma sorumluluğu içinde olduklarını bunun da yeni nesil endüstriyel tesislerle olabileceğini söylüyor.
Ben de açıkçası halk gibi düşünenlerdenim.
 

Nilüfer temiz akacakmış


Şehrin içinden sayılabilecek şekilde akan Nilüfer Deresi’nin temiz akacağına dair şehri yönetenlerce her seferinde ifade edilse de bu hep lafta kalmıştır.
Derenin kirli akmasının sorumlusu sorumsuzca davranan sanayi kuruluşlarıdır.
Dolayısıyla konunun muhatabı BTSO Başkanı İbrahim Burkay, konuşmasında şöyle dedi.
“Allah’ın izniyle Nilüfer temiz akacak”
Sayın başkan biz bu lafları yıllardır dinliyoruz.