Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
BTSO’ya üniversite fırsatı
06 Eylül 2016 Salı, 07:08
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu’nun iki yıl önce göreve gelirken ortaya koyduğu 16 Makro Proje arasında yer alan BTSO Üniversitesi’ne ilişkin henüz bir gelişme olmadı.
Zannediyorum, arazi sorunu konusundaki sıkıntı aşılamamıştı.
İşte, BTSO Üniversitesi için şartların kendiliğinden oluştuğu fırsat doğmuş durumda.
Şöyle ki;
Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) adı var, tabelası var ama kampusu olmadığı için şehrin üç ayrı noktasında kiraladığı binalarda eğitim vermeyi sürdürüyordu 20 Temmuz öncesine kadar.
Sürdürüyordu diyorum çünkü Orhangazi Üniversitesi’nin FETÖ’nün uzantısı olduğu gerekçesiyle Kanun Hükmü Kararname kapsamında konumu ve ismi Bursa Teknik Üniversitesi olarak değiştirildi.
Kısacası Orhangazi Üniversitesi, mevcut kampus binasıyla birlikte BTÜ’ye devredilmiş oldu.
Bu arada BTÜ’nün yapımı yılan hikayesine dönen Kestel’deki kampus arazisinin akıbeti bu durumda askıya alındı.
Tamamı bin dönüm olan ancak sadece 300 dönümü üniversite alanı olarak ayrılan arazi içinde kalan vatandaşa ait kısımların kamulaştırılması 30 milyon lira ödenerek yapıldı.
Ortada böylesine altyapısı hazırlanmış, ulaşım sorunu olmayan, üniversite alanı olarak şehir planlarına işlenmiş araziye BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın makro projeleri içinde yer alan BTSO Üniversitesi yapımı için tam fırsat.
Siz girişimde bulunun emin olun ki kamuoyu ve kentin karar verici siyasi otoritesi destek verecektir.
Böylece Uludağ Üniversitesi ve BTÜ’den sonra kentimize üçüncü  devlet üniversitesi kazandırma şerefine nail olmak BTSO’ya yakışacaktır.

Açık Öğretim sınavları Gemlik’te yapılacak

AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde (AÜ-AÖF) eğitim gören Gemlikli öğrencilerin, eylül ayından itibaren sınavlarına ilçede girebileceklerini, kayıt yenileme ve kitapların teminini de yine aynı şekilde kurulacak AÜ-AÖF bürosunda yapabileceklerini söylemiş.
Böylece iki bin civarındaki öğrenci sınavlara girmek için Bursa kent merkezine gitmek zorunda kalmamış olacak.