Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bu dik duruş, belediye başkanlarına örnek olmalıdır
15 Mart 2015 Pazar, 08:33
Mudanya Belediye Başkanlığı’nı kazandığında Hayri Türkyılmaz’a şunu sormuştum.
“Sosyalist misyonu savunan biri olarak ilçe halkına yapacağınız en önemli hizmetiniz ne olacaktır?”
Başkanın cevabı:
“Halka ait alanları halkın kullanımına açmak olacaktır”
Aradan bir yıl geçti.
Ve bugün görüyoruz ki, Başkan Türkyılmaz sözünde durmuştur.
Tehditlere, baskılara, sindirme çabalarına rağmen kararlılık göstererek kaldırım işgallerine son vermiştir.
Bunlar olurken de, Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası duruma tepki koydu.
Neymiş efendim, esnaf mağdur ediliyormuş.
Peki ya vatandaşın hakkı ne olacak?
Sahil şeridinde kırk metrekare işyeri olan esnaf elli metrekare yola çıkarak işgal yapmış.
Bir de bu yeri sanki babasının tapulu malıymış gibi çevirmiş.
Halkın kullanımı için yapılmış kaldırımların, yolların üzerinde satışa sunulan ürünlerin yanı sıra masa, sandalye, şemsiye, güneşlik, sundurma gibi çıkmalarla hak işgali yapan esnafın bu duruma son vermesi için belediyenin verdiği süre doldu.
Zabıta ekipleri, hafta içinde uyarılara uymayan bu işyerlerine giderek uygunsuz işgalleri tek tek söküp kaldırdı.
Mudanya’yı örnek ilçe haline getirmek amacıyla herkese eşit hakların tanındığı bir yönetim anlayışı içinde birlikte yönetmek olduğunu söyleyen Başkan Türkyılmaz, yaptıkları işin yasal olduğunu hatırlatıyor.
Böylece halka ait yerlerin halka geri dönüşünü sağlayan Hayri Türkyılmaz’ın bu dik duruşunun kentimizin diğer tatil bölgesi Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a örnek olmasını dileriz.
Zira, Küçükkumla sahili bazı esnafların işgali altındadır…
Yasalar müsaade etmediği halde vatandaşın kullanımına ait alanların işgal edilmesine göz yumulması unutmayın ki, ‘hak’ yenilmesine izin verilmesi anlamına gelmektedir.
Bunun vebalini varın siz düşünün.

Bitmeyen tiyatro!

Yirmi beş yılı aşkın sürdürdüğüm meslek hayatıma başladığım günden bu yana İznik Roma Tiyatrosu’nun onarımı bir türlü bitirilemedi.
Önceleri Turizm Bakanlığı’nca konuya el atılarak onarımına başlanan tiyatro, hükümet değişince kaderine terk edilmişti.
Daha sonraki yıllarda ilçe belediyesinin girişimleriyle tekrar toprak altından gün yüzüne çıkarılmaya çalışılan 2000 yıllık geçmişe sahip tiyatro için belediye bütçesi yetersiz kalınca yine makus kaderine terk edilmişti.
Uzun bir süre bu şekilde kalan Roma Tiyatrosu’nun onarımına bu defa da Bursa Valiliği eski İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla en ciddi çalışma yapılmıştı.
İl Özel İdaresi kapanınca tiyatronun yeniden hayat bulması için şimdi de öğreniyoruz ki, Büyükşehir Belediyesi konuya el atmış.
Umut ediyoruz ki, Romalılar’ın sahne alanında Marmara Bölgesi’ndeki tek eseri olan 2000 yıllık amfitiyatro bu kez yeniden başlatılacak çalışmalarla ayağa kaldırılır.
Düşünsenize, 2000 yıl önce oyunların sahnelendiği tiyatroda tekrar oyunların oynanacak olması,harika bir şey olacaktır.

Muhtarlar çok mütevazı!

İl sınırlarının Büyükşehir Belediye sınırları sayılmasıyla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanı da artmıştı.
Buna göre mahalle sayısı bin 57’ye çıkan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların devletle ilk buluşma noktası olan muhtarlıklardan gelen taleplerin kısa sürede işleme alınması için Muhtarlarla Koordinasyon Birimi kurmuştu.
Yaptığı bilgisayar yardımlarıyla muhtarları teknolojiyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, bürokrasi engeline takılmadan kısa sürede sorunlarını, ‘Mahalle talepleri takip sistemi’ ile gelen talepleri tek merkezde toplayıp, sorunları en kısa zamanda çözüme kavuşturuyor.
Sistemin devreye alındığı 1 Temmuz 2014 tarihinden bu yana muhtarlıklardan 3 bin 175 dilekçe gelmiş.
Ayrıca kırsal bölgelerdeki muhtarlıklardan en çok parke taşı, bağlantı ve arazi yollarının düzenlenmesi yönünde talepler gelirken, ilçe merkezlerindeki muhtarlıklardan ise kent mobilyaları, halı saha ve mezarlık duvarlarının düzenlenmesi gibi talepler geliyormuş.
Bu da, muhtarlarımızın bir hayli mütevazı olduğunu gösteriyor.