Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bu veda sana yakışmadı…
24 Kasım 2015 Salı, 07:02
Hani bir şeyin güzel ya da çirkin olduğunu tarif etmek için “çok yakışmış” ya da “hiç yakışmamış” benzetmesi yaparız ya;
İşte Alicanımıza da ölüm hiç ama hiç yakışmadı…
Daha dört ay kadar önceydi.
Haber toplantısından çıkıp yanıma gelmiş bilgisayardan haber göstermeye çalışırken sendeledi, düşecekmiş gibi oldu.

Bir an başının döndüğünü söyledi.
Birkaç saat sonra da kendini iyi hissetmediğini hastaneye gideceğini söyleyerek gazeteden ayrıldı.
Tetkikler, tahliller, kontroller derken Alican’ı yaşarken öldüren haberi geldi…
Lanet olasıca kanser illeti henüz yaşamının baharında Alican’ın sevdiklerinden veda edeceği günlerinin sayılı olduğunu öğrenince kahrolduk, inanamadık ama gerçek buydu... Ailemizden daha fazla zamanı işyerinde çalışma arkadaşlarımızla birlikte geçirdiğimiz Alican kardeşimizin yaşarken öleceğini bilmek kabul edilebilecek bir şey değildi.
Ya annesi, babası, eşi ne yapsın…
Alican olup bitenlerden habersiz çevresine o yüzünden hiç eksik olmayan gülüşüyle sanki bizleri vedasına hazırlar gibiydi.
Evladının gözleri önünde çaresizlik içinde her geçen gün ölüme yürümesi anne ve baba için katlanılabilecek bir olay değildi.
Allah kimseyi çaresiz bırakmasın… Ölüm sana hiç yakışmamış olsa da, bizlere anılarımızda seni hatırlayıp tesellimiz olacak bıraktığın hatıran, ahiret yolculuğuna giderken dahi o gülen yüzünle veda ediyor olmandır sevgili Alican.
Güle güle Alican.

***

Başkan Özkan’dan muhalefete mesaj

40 yıldan bu yana hizmet veren ve işlevselliğini önemli ölçüde yitiren Karacabey’in altyapısının yenileme çalışmalarında proje aşamasının tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılacağı açıklandı.
BUSKİ’nin yapımını üstleneceği konuyla ilgili bir açıklama yapan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Biz hastaya ruj sürmüyor, baştan aşağı tedavi edip ayağa kaldırıyoruz”
Başkanın bu sözleri muhalefete gönderme yapmış olarak algılanmış.

***

Otoyola bedel ödeme kararı çıktı

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi güzergahında bulunan Karacabey’e bağlı Sırabademler, Canbalı, Subaşı ve Harmanlı mahallelerindeki tarım arazilerinde ‘toplulaştırma’ yoluyla bedel ödemeden yapılan işlemler, Danıştay 17’inci Dairesi tarafından iptal edildi.
Yüksek Mahkeme’nin iptal kararıyla Karayolları Genel Müdürlüğü, bu bölgelerde yol yapımı işlemlerinde hak sahiplerine kamulaştırma bedeli ödeyecek...

***

İnegöl’ün havasını kim kirletiyor?

İnegöl Belediyesi, her biri 500 kilogram olmak üzere dar gelirli bin aileye kömür yardımında bulunmuş.
İyi güzel de kış aylarında adeta zehir soluyan bir ilçede bu durumu tetiklercesine kömür dağıtılması manidar değil midir?
Yaptığımız araştırmada belediyece dağıtılan kömürlerin ithal olduğunu öğrendik.
Yani Çevre İl Müdürlüğü’nden onaylı piyasada satışı yapılan kömürmüş.
Türkiye’de havası en kirli Keşan ilçesinin ardından ikinci sırada yer alan İnegöl’de ayrıca Kaymakamlık’ça dağıtılan kömürlerin de ithal olmasıdır…
Zira, aksi yönde ihbarlar tarafımıza ulaşıyor.
İnegöl Kaymakamı Ali Akça’dan bu konuda kamuoyuna açıklama yapmasını bekliyoruz.