Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa Büyük Sanayi Sitesi yalan mı oldu?
28 Nisan 2015 Salı, 07:12
İyi hatırlıyorum da, Kestel’e yapılacağı açıklanınca bölge halkı ve çevrecilerin tepkisine rağmen Bursa Büyük Sanayi Sitesi inşaatına başlanmıştı.
TOKİ-BESOB ortaklığıyla yapılacak olan adı gibi büyük hayallerle iki buçuk yıl önce başlanan 3 bin 700 işyerinin yapılacağı Bursa Büyük Sanayi Sitesi inşaatının durmuş olduğunu 2014 Ekim’de bu sütunlardan yazmıştım.
Yazım üzerine arayan Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (BESOB) Başkanı Arif Tak, açıklama yaparak yalanlamış, 2015 Ocak ayında yapılacak yeni ihaleyle çalışmalara tekrar başlanacağını söylemişti.
Tak’ın bu sözlerinin üzerinden yedi ay geçmesine rağmen görünen o ki, bölgede başlanan hiçbir çalışma henüz yok.
O halde buradan Arif Tak’a şunu sormak istiyorum.
Acaba siz mi yalan söylüyorsunuz, yoksa ben mi yalan yazıyorum?
Hatırlanacağı gibi sanayi sitesinin yapılacağı yerde bölgenin en önemli su kaynaklarının olması nedeniyle ve de çevre açısından da ziraat odaları yönetimlerince uygun bulunmamıştı.
Amaç, esnafı kent içinden çıkarıp burada toplamak, şehir merkezini rahatlatmaktı.
Evet son derece doğru karar. Bugün gelinen noktaya bakıldığında ticari amaçlı sanayi sitesinin yapımını üslenen TOKİ’nin iş başına gelen yeni yönetimi, para kazanamayacağı hiçbir yere yatırım yapmayacağı ifade edilmişti.
Şuana kadar yapılan 125 adet işyerine üyelerin de ilgi göstermemesi eklenince Bursa Büyük Sanayi Sitesi daha birinci etapta takılıp kalmıştır.
BESOB, tüm tepkilere rağmen siyasileri de üyeleri gibi yanıltıp yapımına iki buçuk yıl önce başlattığı Bursa Büyük Sanayi Sitesi inşaatının altında kalmıştır.
Gelişmeler gösteriyor ki, Bursa Büyük Sanayi Sitesi inşaatı bu gidişle tamamlanamayacaktır.

BELEDİYEYE 184 BİN LİRALIK ‘KÖPEK’ CEZASI

Böyle ceza bugüne kadar ne duyduk ne de gördük.
Hayvanseverleri ayağa kaldıran olayın hikayesi şöyle:
İki ay önce İnegöl Belediyesi görevlilerince toplanıp kısırlaştırma işlemi sonrası kapalı kasa araçla taşınması işlemi sırasında havasızlıktan boğularak telef olan 84 köpek için ilginç bir gelişme yaşandı.
İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Nilay Parlar Ateş, olayla ilgili soruşturma yapılmasını istemişti.
Bunun üzerine inceleme başlatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İnegöl Belediyesi’ne 184 bin lira para cezası uyguladı.
Olacak iş mi?
İnsanlıktan nasibini almamış sorumsuz insanların ihmali yüzünden 84 köpeğin adeta kasıtlı ölümüne neden olmasının bedelini İnegöl Belediyesi ödeyecek.
Ha belediye ödemiş ha İnegöl halkı ödemiş değişen bir şey yok ki.
Peki, 84 köpeğin ölümünün vebalini kim ödeyecek?
İnegöl Belediyesi’nin başına gelen bu hadise, tüm belediye başkanlarının kulaklarına küpe  olmalıdır.

“AK PARTİLİ DEĞİL DP’LİYİM”

Daha önce de aktardığımız gibi 7 Haziran’a kadar siyasilerin söylediklerine itibar etmeyin.
Bunu en iyi anlayacağınız zaman seçimlerden sonraki süreç olacaktır.
Bakın size bir örnek:
Karacabey’de Demokrat Partisi’nin önde gelen isimlerinden Fahri Elezoğlu’na bir işyeri açılışına AK Parti Milletvekili Önder Matlı tarafından parti rozeti takılırken çekilen fotoğrafları gazetede yayınlanmıştı.
DP’lilerce tepki gören bu durum üzerine Elezoğlu, kamuoyunun dikkatine yazılı bir açıklama yapmak zorunda kalmış.
Açıklamasında, “Matlı’nın rozet takma ısrarını ayıp olmasın diye geri çevirmek istemedim. Hem ilçemizi hem de kentimizi temsil eden Milletvekili Matlı’nın bu teklifini nezaket kuralları gereği kabul ettim. Ama ben DP’liyim ve partimdeki aktif görevim devam ediyorum. Dolayısıyla ne AK Parti ne de diğer partilere geçmem söz konusu değildir”
Okuduğunuz gibi, seçimler bitinceye kadar böyle karşılığı olmayan pek çok şeyler duyacak göreceksiniz…