Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa iki bakanla tarihi fırsat yakaladı
25 Kasım 2015 Çarşamba, 08:30
AK Parti, 1 Kasım seçimlerinde 7 Haziran’a göre revize ettiği milletvekili aday listesinin ikinci sırasında Efkan Ala’yı görünce, “Ne ala” demiştik.
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Erzurumlu olması Bursa’dan aday gösterilmesinde en önemli etken olmuştu.
Nitekim, Bursa’da yaşayan Erzurumlu nüfusunun hiç de azımsanmayacak sayıda olması iktidar partisini bu yönde hamle yapmaya teşvik etmişti.
Hamlenin doğruluğu, bir önceki seçimde 9 olan milletvekili sayısını 11’e çıkararak göstermiştir.
Listenin birinci sırasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ikinci sırada ise Efkan Ala’nın olması, olası yeni kabinede kentimizin iki bakanı mı olacak sorusunu gündeme getirmişti.
Zira Efkan Ala’nın, eski içişleri bakanı olması yeni kabinede de tekrar bu göreve getirilebileceği yönünde yeşil ışık yakıyordu.
Öyle de oldu.
Dün açıklanan 64’üncü hükümeti oluşturan kabinede Müezzinoğlu yeniden Sağlık Bakanı, Ala da yeniden İçişleri Bakanı olarak açıklandı.
Böylece Bursa, tarihinde ilk kez TBMM’de iki bakanla temsil edilecek olması fırsatını AK Parti iktidarıyla yakalamış oldu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, 1 Kasım seçimlerinde 11 milletvekili çıkarma başarısını gösteren Bursa’ya iki bakanlık vererek bir nevi ödüllendirdiğini de söyleyebiliriz.
Bu arada her ne kadar Şanlıurfa’dan milletvekili seçilmiş olsa da yeni hükümette Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Bursalı siyasetçi Faruk Çelik’i de sayarsak Bursa’nın iki değil üç bakanı olduğu da söylenebilir.
Bursa’nın parlamentoda söz sahibi yapacak iki bakanla temsil edilmek üzere elde ettiği bu çok önemli tarihi fırsatın bakalım kentimize yatırımlar neslinde yansıması ne şekilde olacaktır.Önemli olan da budur.

Evlilikte mutluluğun 6-S formülü

İnegöl’de faaliyet gösteren Aile Hayatını 
İyileştirme Derneği’nin düzenlediği seminerde katılımcılara evlilik ha-
yatında mutlu olmanın formülleri anlatılmış.
“Ailemizin kıymeti ailemiz varken bilinmelidir” diyen eğitimci yazar İsmail Ünal, evlilikte mutluluk için sevgi, saygı, sabır, sadakat, sorumluluk ve sahiplenmenin altı ana formül olduğunu belirtiyor.

Baz istasyonlarını ihbar edin!

Danıştay’ın baz istasyonları ile ilgili yönetmeliği iptal kararına vatandaştan olumlu tepkiler geliyor.
Yeni kararla vatandaş artık çevresindeki baz istasyonu kaldırılması için belediyelere talepte bulunabilecek.
Mevcut baz istasyonlarının çoğunun kaçak hale geldiğini belirten Bursa Tüketici Hakları Dernek Başkanı Sıtkı Yılmaz, ev, hastane, okul ve park civarındaki baz istasyonlarının belediyelere ihbar edilebileceğini söyledi.

İznik’ten tarih fışkırıyor

İznik’te vatandaşın zeytin tarlasını sürerken fark etmesiyle dört gündür arkeologlarca gün yüzüne çıkarılmaya çalışılan Roma dönemine ait mezar görenleri hayrete düşürüyormuş.
Üzerinde aslan ve insan figürleri yer alan 1800 yıllık Roma dönemine ait lahdin kraliçe mezarı olduğu belirtiliyor.
İznik’in insanlık tarihinde ne kadar önemli olduğuna bir kez daha tanık oluyoruz.
Lütfen artık İznik’in insanlık tarihimizin bir mirası olduğunu kabul edelim ve gereğini yapılım.