Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa sanayi mi, turizm kenti mi? Artık karar verin
29 Kasım 2014 Cumartesi, 08:01
Gazetemizin dünkü manşetinde ‘Bursa’ya Batı OSB’ başlığıyla verilen habere göre:
Sanayi Bakanlığı, kentimizde 270 hektarlık araziye Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması için çalışma başlatmış.
Yer olarak da Karacabey sınırlarında kalan yeni otoyola cepheli Badırga, Taşpınar, Muratlı mahalleleri civarında karar kılınmış.
Halbuki, Bursa’nın yete-rince sanayi yükünü aldığı, bundan böyle tarih ve turizm kenti olarak kimlik kazanması için bir dizi çalışmalar sürdürülürken bu gelişme hedefi şaşırtmıştır.
13 organize sanayi bölgesi ile 8 ıslah organize sanayi bölgesiyle ülkemizin en çok sanayi bölgesine sahip Bursa’ya yeni bir OSB yapmak ne kadar doğru?
Yıllardır haykırmıyor muyuz;
Verimli tarım alanlarımızın sanayiye açılarak heba edildiğini…
Kentin sanayi kapasitesinin dolup taştığını…
13+8 sanayi bölgesi yer alan şehrin en büyük eksikliğinin hissedilmemesine hayret ediyorum.
Bu kadar çok sanayi bölgesi ve fabrikaları bulanan Bursa’da buralardan çıkan her türlü kimyasal atıkların bertaraf edilebileceği tesisi yok.
Bursa’da yaşayanlar için ciddi bir tehdit oluşturan konu çözümlenmiş değilken yeni sanayi bölgeleri yaratmak var olan sorunu artırmaktan başka bir şey değildir.
Geçmişte kentimize kurulmak istenen ve aynı zamanda enerji üretimi yapılacak katı atık yakma tesisi girişimleri sözde çok bilen istemezükcülerin engeline takılmıştır.
Peki ya, bu sanayi bölgelerindeki çeşitli fabrikalardan çıkan yüzlerce ton sıvı ve katı atıklar ne yapılıyor biliyor musunuz?
Bir yıl öncesine kadar Büyükşehir Belediyesi’nin vahşi çöp depolama alanlarında sağlıksız ortamlarda muhafaza edilmeye çalışılı-yordu.
Şimdi de Kestel’deki Bursa Çimento Fabrikası’nda kurulan atık yakma tesisinde yakılarak çimento yapımında kullanılıyor…
Bursa’yı parlamentoda temsil edenlere şunu sormak istiyorum:
Bursa sanayismi, turizm tarih kenti mi, yoksa İstanbul’un arka bahçesi mi olmaya adaydır?..
Lütfen artık buna bir karar verilsin.
Çünkü söylemlerinizle yapılanlar çakışıyor.

Anadolu Partisi
Gemlik’te kuruluyor

CHP’den ayrılan Milletvekili Emine Ülker Tarhan tarafından kurulan Anadolu Partisi ülke genelinde teşkilatlanma çalışmalarını hızlandırdı.
Partinin henüz il başkanlığı Bursa’da kurulmazken Gemlik İlçe Kurucu Başkanlığı oluşuyor.
Gemlik Anadolu Partisi’nin Kurucu İlçe Başkanı Gözde Okumuş getirildi.
Gemlik’te de üye çalışmalarına başladıklarını ifade eden Gözde Okumuş, partilerinin ilçede kurulduğunu duyan pek çok kesimden üye olmak için başvuru olduğunu belirtiyor.
İlk kez siyasi partide görev alacak olan Gözde Okumuş, 1989 Gemlik doğumlu. 
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Öğretmenliği mezunu olan Okumuş, parti tüzüğü ve hedeflerini öğrendikten sonra üye olmaya ve ardından görev almaya karar verdiğini ayrıca Emine Ülker Tarhan’ın duruşunun partiye katılımında en önemli etken olduğunu söylüyor.
Gemlik Anadolu Partisi’nin kurucu ilçe yönetim kurulunu oluşturulacak isimler ilçe siyaset gündeminde şimdiden merak konusu olmuş durumda.